Ελληνική κουζίνα - Πατήσια, Αθήνα

Μαρτίνης...! ένα μαγαζί που μπορεί να σε βγάλει ασπροπρόσωπο σε κάποια έξοδο-ραντεβού!

Καταρχήν λατρεύω χώρο! είναι βρε παιδί μου ωραίο! είναι και φιλικό, και προσεγμένο και καθαρό (και οι τουαλέτες!!! )

Εχει αναλύσει διεξοδικά η χρήστης leda τον χώρο, οπότε δε θα φλυαρήσω σε αυτό. Το μόνο που θα συμπληρώσω είναι ότι τα χρώματα στον κύριο χώρο είναι γκρι, και ο χώρος με το τζάκι που προσωπικά δεν είδα γιατί δεν πέρασα στον μέσα χώρο, μάλλον είναι για καπνιστές! (ήταν σχεδόν γεμάτα τα τραπέζια εκεί) Επίσης, τα τραπέζια είναι σε καλή απόσταση μεταξύ τους και δε θα παίζεις αγκωνιές με τους διπλανούς σου, σε περίπτωση που είναι γεμάτο!
Εχω κάτσει άλλη μια φορά το σεπτέμβρη στην αυλή, αλλά χτες 9-3-15 πήγαμε 2 άτομα και παραγγείλαμε:

χωριάτικη που είχε τρυφερά αγγουράκια, νόστιμες ντομάτες, νοστιμότατη φέτα σε ικανοποιητική ποσότητα, στα 5.5 ευρώ

Τυλιχτά με γύρο χοιρινό, εκτιμώ ότι ήταν με σπιτικό τζατζίκι, πατάτες "προ" όμως, μέγεθος κάτι προς "μεγάλο" χωρίς να είναι τεράστιο, τιμή 2.30,

τυλιχτό με γύρο κοτόπουλο... δε ξέρω γιατί... αλλά δε ξετρελάθηκα. Είπα πως την επόμενη φορά, να θυμηθώ να μη ξαναπάρω τέτοιο... Τιμή 2.30

τυλιχτό με κεμπάπ, πολύ νόστιμο, χωρίς μυρωδιές και υπερβολικά μπαχαρικά, δε με ενόχλησε στο στομάχι, λίγο μικρότερο το μέγεθος (όπως συνήθως συμβαίνει λόγω του κεμπάπ), τιμή 2.30 επίσης.

και μια "πράσινη" μισόλιτρη στα 3 ευρώ.

Οι τιμές στα τυλιχτά (μη τα πω σουβλάκια και με κράξει κανένας Θεσσαλονικιός! ), θα μπορούσαν να είναι μικρότερες.

Κάτι που με χάλασε στα τυλιχτά με γύρο χοιρινό, είναι ότι τρέχαν πολλά λάδια... πολλά όμως.... Στην αρχή σκέφτηκα ότι έφταιγε επειδή ξέχασα να ζητήσω αλάδωτες τις πίτες, αλλά στου κοτόπουλου ή στο κεμπάπ, δεν υπήρχαν. Δηλαδή δεν έσταζε απλά, σε κάποιες στιγμές έτρεχε, είχα γίνει χάλια στα χέρια, μισογέμισε το πιάτο, και το χαρτί είχε μπόλικο στο τέλος. Πολύ νόστιμο στο σύνολο, αλλά με τα τρεχούμενα λαδάκια έχω ένα θέμα... δε τα συμπαθώ.

Την περασμένη φορά που είχαμε κάτσει στην αυλή, είχαμε πάρει και κολοκυθάκια τηγανητά που ήταν σε χυλό, και μεγάλη ποσότητα, κάπου στα 4 ευρώ. και τζατζικάκι το έχει στα 3,5, ποσότητα δε ξέρω.

Η βιτρίνα με τα μαγειρευτά, επειδή πέρασα και έριξα μια ματιά, την βρήκα ελκυστική!! (και τσιμπημένες τιμές απ' ότι πρόσεξα με μια γρήγορη ματιά στον κατάλογο)

Νεράκι σε κανατούλα, κουβέρ δεν χρεώθηκε (δεν ήρθε και ψωμί βέβαια, προφανώς λόγω των τυλιχτών), αποδείξεις κόβονται αμέσως σε κάθε τι που παραγγέλνεις.

Το παλικάρι που μας εξυπηρέτησε, άψογο και γενικά είναι μια πολύ καλή λύση για φαγητό. Θα προτιμούσα σε όλα να ήταν ένα "τσακ" πιο κάτω οι τιμές, αλλά θα ξαναπάω σαν μια ασφαλή λύση σε κρίση πείνας!