American Style - Γλυφάδα, Αθήνα

Κυριακή 8 μαρτίου 2015 συνάντηση με φίλο Γλυφαδιώτη που λείπει εξωτερικό πολλά χρόνια.

Ωρα πείνας και τον ρωτάω, τι του λείπει περισσότερο και λαχταρά να φάει!!
δύο σκέψεις, ή σουβλάκι ή ένα μπεργκεράδικο που θυμάται από παιδί!

Εγώ παμφάγο, τον αφήνω να διαλέξει. Προτίμηση πρώτη σουβλακερί, αλλά ήταν φίσκα, οπότε με πήγε στο queens.

Δε ξέρω, το όνομα με παρέπεμπε σε κάτι πιο.... "κουίν"!! αλλά ήταν πολύ κατώτερης εμφάνισης από τα γκούντις πχ. Το προσπέρασα διότι πεινούσαμε: ) Πολύ τζαμαρία, φωτεινό (μεσημέρι), λίγο κλειστοφοβικός ο χώρος ο έξω (κάτι κλειστό πάντως), τραπεζάκια και στον μέσα χώρο αλλά και εντελώς έξω-υπαίθριο. Τουαλέτα δε τσέκαρα, δε χρειάστηκε να πάω.

πήραμε και οι δυο, το queen burger που είναι με διπλό μπιφτέκι, τιμή 4.5. Πατάτες με τυρί τσένταρ και ψιλοκομμένο μπέικον τιμή 3,70

Επί της γεύσης τώρα, θα ξεκινήσω με τις πατάτες. Ψιλοκομμένες προτηγανισμένες, χωρίς κάτι το συνταρακτικό στη γεύση και μπορώ να πω ότι θύμιζαν εμφάνιση και γεύση, γκούντις. Το ψιλοκομμένο μπέικον, ενδιαφέρον και αρκετό σε ποσότητα, η σώς τσένταρ τώρα ήταν ένα πράμα που κάπως θύμιζε τσένταρ... λιωμένο τυρί πάντως δεν ήταν σε καμιά περίπτωση. Είναι προφανέστατα, κατασκεύασμα που ρίχνουν μέσα σκόνη-άρωμα "τσένταρ" (ναι ναι... υπάρχουν γεύσεις και αρώματα σε ότι πιο απίστευτο πράγμα μπορείτε να σκεφτείτε..., μπέικον, βούτυρο, άρωμα "gouda", "reggato", γάλα, μέχρι και άρωμα "καπνιστό" κτλ κτλ μη σας πείθουν δηλαδή επειδή μοσχοβολάνε... ). Οπότε δε θεωρώ ότι αξίζει τα λεφτά της η πατατούλα με την νερουλή κρέμα "τσένταρ" και μπέικον.

Το περίφημο μπέργκερ τώρα!!! καταρχήν, προσωπικά μου άρεσε το πολύ αφράτο ψωμάκι, που ήταν ίσα για να συγκρατεί τα υπόλοιπα υλικά. Δε στούμπωσα με ψωμί δλδ. Τα μπιφτεκάκια τώρα, ήταν νόστιμα, δε μου έδωσαν την εντύπωση πως είχαν προσθήκες (τουλάχιστον όχι εμφανείς) σε άλλα υλικά, ήταν αρκετά σε μέγεθος και στο σύνολο, μαζί με ντομάτα, κρεμμύδι, κέτσαπ κτλ, μου άρεσε. Δηλαδή, θα το ξανάτρωγα, εκτός αν στο ενδιάμεσο ανακαλύψω άλλο μαγαζί να μου αρέσει καλύτερα!

Αν θα το πρότεινα... χμμ..... δε μου φάνηκε ακριβό για αυτό που έφαγα (το διπλό μπεργκερ), οπότε ίσως ναι. Οχι για συνέχεια, αλλά για εναλλακτική ή γρήγορη λύση, καλό είναι. Δεν είναι και κοντά, οπότε για να ξεκινήσει κάποιος να διανύσει από κέντρο να κάνει 30χμ για να το επισκεφτει, με καμία δύναμη. Αν βρεθείτε στην περιοχή και το θυμηθείτε, επισκεφτείτε το.

Μου έκανε εντύπωση πως υπήρχαν και αρκετά παιδάκια με τους γονείς τους που τρώγανε εκεί, υποθέτοντας ότι το εμπιστεύονται. Είδα και κάτι βάφλες, αλλά βιαζόμασταν να πάμε για καφέ, οπότε γλυκό άλλη φορά.

Συνολικές εντυπώσεις μάλλον μέτριες, οπότε μέτρια θα προσπαθήσω να είναι και η βαθμολογία μου.