Μεζεδοπωλεία - Ηλιούπολη - Καρέας, Αθήνα

Τελικα ριχνοντας μια γρηγορη ματια στα εστιατορια που εχουμε επισκεφθει ως τωρα και κανοντας μια συγκριση με τις κριτικες που εχουν γινει και την γενικοτερη βαθμολογια ευκολα μπορουμε να αντιληθφουμε ποσο εχει βοηθησει το συγκεκριμενο site την καθημερινοτητα μας οσον αφορα τις εξοδους μας για φαγητο. Νομιζω ειναι ελαχιστες οι φορες που πεφτουν εξω οι κριτικες οσον αφορα τα καλα μαγαζια και ακομα και αυτο να συμβει μπορει απλα να ηταν μια ατυχη βραδια για καποιο εστιατοριο οπως ειναι πολυ πιθανο να συμβει.

Ετσι λοιπον δεν θα μπορουσε να ισχυσει κατι διαφορετικο και για τα ΦΟΥΡΝΟΜΑΓΕΙΡΕΜΑΤΑ. Προκειται πραγματικα για ενα μεζεδοπωλειο το οποιο πολυ δυσκολα θα μαθαινα οτι υπαρχει αν δεν υπηρχε το Ask4food και αυτο ειναι ενα προβλημα που πρεπει να το κοιταξουν οι υπευθυνοι του καταστηματος για δικο τους καλο. Να γινει δηλαδη με καποιον τροπο πιο ευρεως γνωστο.

Κατα τα αλλα μια υπεροχη βραδια του Φλεβαρη για 4 ατομα που δοκιμασαμε κατι διαφορετικο απο τα τετριμμενα και ολα αυτα χαρη στο ask4food και φυσικα στις πολυ ωραιες εμπνευσεις των ανθρωπων (και ιδιοκτητων απο οτι καταλαβα) που τρεχουν την κουζινα.

Ας κανουμε την κριτικη μας λοιπον ανα κατηγορια:

ΧΩΡΟΣ

Το αδυναμο σημειο του μαγαζιου. Τιποτα το ιδιαιτερο ουτε στον εσωτερικο χωρο οπου και καθισαμε αλλα ουτε και στον εξωτερικο τον οποιο παρατηρουσαμε οσο απολαμβαναμε το γευμα μας.
Ετσι κι αλλιως ο χωρος ειναι δυσκολος, για να δημιουργηθει κατι εξαιρετικο αλλα νομιζω πως και απο αποψη διακοσμησης θα μπορουσαν να ειχαν σκεφθει κατι καλυτερο απο διαφορα παιχνιδια κολλημενα στους τοιχους.
Διαφορετικο και ομορφο το παταρακι στο οποιο βρισκονται οι φουρνοι οπου μαγειρευονται τα υπεροχα φαγητα τους.
Το καπνισμα επιτρεπεται παντου, αλλα τουλαχιστον την βραδια που ημασταν εμεις δεν αντιμετωπισαμε προβλημα, ισως και επειδη το μαγαζι δεν ηταν γεματο.
Καθαριοτητα παντου.
Ειναι απο τα μαγαζια που δεν θα ηθελα να βαλω καπου 2 αλλα πραγματικα το κανω για να τους βαλω στην πριζα να το κανουν πιο ομορφο μιας και δειχνουν ετσι κι αλλιως τεραστιο ενδιαφερον για την αποψη των πελατων τους, κατι που σπανιζει απο την πλειοψηφια των εστιατοριων που εχουμε επισκεφθει.

ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ

Μιλαμε για ενα κλιμα οικογενειακο και εξυπηρετηση απο καρδιας απο τους ιδιοκτητες του καταστηματος.
Ισως να μην γινουν ολα ακρως επαγγελματικα, ισως να υπαρξουν μικρες καθυστερησεις, ισως καποιος να βρει κι αλλα μικροαρνητικα στον τομεα της εξυπηρετησης. Αυτο το ζεστο αγκαλιασμα απο τους ανθρωπους που εχουν το μαγαζι ομως δεν μπορει παρα να σε σκλαβωσει.

Ο ιδιοκτητης ειναι και ο μαγειρας του μεζεδοπωλειου και με το που βρισκει χρονο κατεβαινει απο το παταρι και αρχιζει και μιλαει με τους θαμωνες οσο χρειαστει για να εξηγησει το καθε τι. Εμας δεν μας ειχε ξαναδει ποτε και ηρθε να μας ρωτησει πως του φανηκαν τα πιατα και προθυμος να μας εξηγησει οτι απορια ειχαμε.

Πολλους απο τους υπολοιπους πελατες τους ηξερε και η οικειοτητα ηταν τετοια στις μεταξυ τους κουβεντες που εκανε την ατμοσφαιρα ακομα πιο οικογενειακη και αισθανοσουν και εσυ μελος μιας μεγαλης παρεας.
Κατα τα αλλα νερο της βρυσης σε κανατα, και πολυ ευγενικος και προθυμος ο κυριος που μας εξυπηρετησουσε κατα την διαρκεια της παραμονης μας στο χωρο με μικρες καθυστερησεις.

ΦΑΓΗΤΟ

Παμε τωρα στο πιο δυνατο κομματι του μαγαζιου που δεν ειναι αλλο απο τις γευσεις του.
Ξερετε το να φας φαγητα ολα μαγειρεμενα στο φουρνο μπορει να με εκανε να σκεφτω οτι ειναι πιο υγιεινα αλλα κρατας μια επιφυλαξη για το κατα ποσο γευστικα θα ειναι αν δεν βαλεις και κατι τηγανητο βρε αδερφε! Κι ομως για αλλη μια φορα εξεπλαγην θετικα.
Για να μην μακρυγορουμε περισσοτερο ας δουμε λοιπον τι φαγαμε.

-Απο Σαλατες επιλεξαμε την Ελληνικη, η οποια ηταν παρα πολυ καλη, κλασσικη χωριατικη θα ελεγα με ντοματουλα, αγγουρι, φετα, κρεμμυδακι και ελιες. Γενναια και σε ποσοτητα.

Στα ορεκτικα τωρα δοκιμασαμε

-Μελιτζανοσαλατα. απλα εκπληκτικη, απο τις καλυτερες που εχω φαει κι ας μην ειμαι fan.

-Τυροκαυτερη, αρκετα καλη καυτερη οσο πρεπει και πραγματικα σπιτικη.

Απο τους φουρνομεζεδες επιλεξαμε:

-Βαρκουλα πατατας η οποια ειναι μια μεγαλη πατατα κομμενη στην μεση που περιεχει μπεικον, τυρι και κρεμα γαλακτος παρα πολυ καλο πιατο και πολυ χορταστικο.

-Κοτομπουκιτσες. Σερβιρεται σε ενα μικρο πυλινο και στην ουσια ειναι μικρες μπουκιες κοτοπουλου αναμεσα σε μακαρονια-φαρφαλες. Επισης πολυ γευστικο αν και θεωρω πως θα μπορουσε να ειναι λιγο μεγαλυτερη μεριδα

-Παστουρμαδοπιτα. Γενικα δεν ειμαι λατρης του παστουρμα αλλα λογω των των πολλων καλων κριτικων προτεινα στην παρεα να το δοκιαμσαμε και δεν εκανα λαθος. Αρεσε σε ολη την παρεα εξισου και εγω προσωπικα μετα την πρωτη δοκιμη δεν σταμαουσα να τσιμπαω.

-Λουκανικο, Σαν χωριατικο πολυ καλο.

-Πατατητες τηγανητες, που στην ουσια ειναι στο φουρνο. Ενταξει προτιμω τις πραγματικα τηγανητες αλλα δεν με χαλασαν καθολου, μια χαρα ηταν.

Στα κυριως τωρα, τα οποια και αυτα "παιξανε" στην μεση για να δοκιμασουμε ολοι τα παντα επιλεξαμε:

-Πολιτικο μπιφτεκι, πραγματικα λες και ετρωγα της μητερας μου. οπως πρεπει ψημενο και γευστικα τελειο, περιεχει πιπερια αν θυμαμαι καλα.

-Μοσχαρακι. Απλα υπεροχο, μαλακο καλα μαγειρεμενο αλλα ακομα καλυτερος ο εξαιρετικος πουρες που το συνοδευει. Τα πολλα λογια ειναι φτωχεια, απλα δοκιμαστε το!

Αξιζει να σημειωθει οτι οι περισσοτερες μεριδες ειναι μεγαλες και χορταστικες, γιατι αν καποιος δει τις τιμες θα νομιζει οτι θα φαει σαν σπουργιτι... κι ομως οχι.

ΑΞΙΖΕΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥ?

Για τα παραπανω + 1 κιλο κρασι λευκο αρκετα καλο +2 αναψυκτικα πληρωσαμε 60 ευρω.15 ευρω το ατομο δηλαδη συμπεριλαμβανομενων των ποτων μας. Νομιζω πως δεν θα μπορουσε να υπαρξει καλυτερο vfm

Στο τελος μας κερασαν εναν σπιτικο λευκο χαλβα ο οποιος δεν μας ενθουσιασε αλλα χαλαλι, η κινηση μετραει!

Μπραβο για ολη την προσπαθεια, αξιζει να το επισκεφθειτε!

2015-03-16 02:14:26

Θα ήθελα πραγματικά να σας ευχαριστήσω για την επίσκεψη σας στο μαγαζί μας, και για την διάθεση που δείξατε να μας ευχαριστησετε, με ένα τόσο όμορφο κείμενο...

Πραγματικά έχετε απόλυτο δίκιο, και πολύ καλά κάνετε και μας " βάζετε στην πρίζα" για το χώρο, και να είσαστε σίγουροι ότι δεν θα πάθουμε ηλεκροπληξια( να κάνω και ένα αστείο)

Θα προσπαθήσουμε πραγματικά να γίνουμε και σε αυτό ακόμα καλύτεροι..

Για εμάς όμως παίζει πρωταρχικό ρόλο η ποιότητα του φαγητού μας και εκεί προσπαθούμε να επενδυουμε, όσο περισσότερο μπορούμε... Ξέρω ότι μικροκαθυστερησεις και λάθη θα συμβαίνουν πάντα, γιατί δυστυχώς και το φαγητό είναι μια δουλειά ( αν και αρνούμαι να το δεχτώ), πάντως αυτό που προσπαθούμε πάντα είναι να λειτουργούμε σαν οικογένεια, και πραγματικά μου αρέσει πολύ που και εσείς το εισπρατετε.
Αν και στην πραγματικότητα δεν έχουμε κάποιο οικογενειακό δεσμος μεταξύ μας, νιώθουμε ότι είμαστε οικογένεια!!! Με τα καλά και τα κακά που μπορεί να έχει αυτό!!
Με εκτίμηση
Τα ΦΟΥΡΝΟΜΑΓΕΙΡΕΜΑΤΑ

2015-03-23 16:50:10
Η κριτική τροποποιήθηκε από τον/την pareisaktos.