Ιταλία - Παγκράτι, Αθήνα

Μου είναι παντελώς αδύνατον ν’ αντισταθώ σε πρόταση για ιταλικό, πολλώ δε μάλλον όταν πρόκειται για περίπτωση για την οποία έχω διαβάσει μυριάδες διθυραμβικά σχόλια, έχει μπει σφαίρα στη wishlist μου κι είναι και τόσο εύκολη η πρόσβαση σε αυτό (πέντε λεπτά περπάτημα απ’ το μετρό του Ευαγγελισμού, εξαιρετικό ντιλ για την περιοχή του πολύπαθου Παγκρατίου). Έτσι λοιπόν, μια και δυο, κατά τις 8 το βραδάκι της περασμένης Τετάρτης βρεθήκαμε τρεις φίλες στον υπέροχο χώρο της Osteriaς Vespa Rossa.

Είναι πραγματικά πολύ ωραίος, ιδιαίτερος και προσεγμένος ο χώρος του εστιατορίου. Γουστόζικος και ξεχωριστός. Συνδυάζει χρώματα άσπρα και μαύρα με ωραίες κόκκινες πινελιές, ξύλο με μέταλλο, αποπνέει μια μοντερνιά και ταυτόχρονα διατηρεί μια ατμόσφαιρα οικεία και φιλόξενη. Τα τραπέζια είναι μεγάλα και ευρύχωρα, σε σωστές αποστάσεις μεταξύ τους. Εμείς βολευτήκαμε σ’ έναν υπεράνετο καναπέ ενός ωραιότατου τραπεζιού δίπλα στην τζαμαρία. Πραγματικά, υπέροχος χώρος για να χαλαρώσεις και ν’ απολαύσεις νοστιμιές.

Η εξυπηρέτηση πολύ καλή ομολογουμένως, άμεση, διακριτική, ευγενική κι αρκούντως επεξηγηματική. Το γεγονός βέβαια ότι δεν προβλέπεται κι επομένως δεν προσφέρεται κάποιο έστω μικρό και συμβολικό κερασματάκι ούτε για το καλησπέρα ούτε για το καληνύχτα, είναι κάτι που δεν μπορώ να μην προσμετρήσω ως κάτι μείον. Όπως και το εμφιαλωμένο νερό, που ανοίγεται άμεσα, σερβίρεται και χρεώνεται 2 ευρώ. (αυτό, ξέρετε, εμένα καθόλου δεν μ’ αρέσει, από την άλλη όμως δεν τους σταμάτησα και δε ζήτησα κανάτα, οπότε δεν ξέρω ποια θα ήταν η αντίδραση στην περίπτωση αυτή).

Το ξεπερνάς όμως αυτό άμεσα, καθώς λίγο μετά καταφθάνει καλάθι με υπέροχο καψαλισμένο ψωμί με χίλια δυο μυρωδικά, πεντανόστιμο και μοσχοβολιστό, καθώς και ένα ακόμη υπέροχο, ζεστό και φρέσκο ψωμί, το οποίο κόβει εκείνη την ώρα ο σερβιτόρος και από μέσα ξεπετιέται χιλιόνοστιμο και αρωματικό σκόρδο που μ’ ένα μαχαίρι σου αλείφει να πάει το σκόρδο παντού. Εκεί πρέπει κανείς να επιδείξει μεγάλη προσοχή και αυτοσυγκράτηση, ώστε να μην πέσει με τα μούτρα και στουμπώσει με το καλησπέρα σας. Υπ’ όψιν, χρεώνεται ως κουβέρ, αν και 1,5 ευρώ, μόλις.

Και κάπως έτσι κερδήθηκαν οι πρώτες εντυπώσεις, η συνέχεια όμως ήταν εξίσου απολαυστική. Ξεκινήσαμε λοιπόν με τα της παραγγελίας μας και την αρχή κάναμε με το ορεκτικό που πήραμε αντί σαλάτας, αγκινάρες στη σχάρα, οι οποίες ήταν απλά εκτελεσμένες, με ελαιόλαδο, σκόρδο, λεμόνι, κάποια μυρωδικά. Ήταν με διαφορά το πιο αδιάφορο πιάτο, χωρίς βέβαια να είναι κακό. Δεν θα το ξαναπροτιμούσα ούτε θα το πρότεινα, ειδικά αν σκεφτείς τις πολλές και ξεχωριστές επιλογές που προσφέρει ο κατάλογος.

Συνεχίσαμε λοιπόν με μία ωραιότατη πίτσα με καπνιστό χοιρινό, καπνιστή μοτσαρέλα και μπρόκολο. Ήταν μια ζωγραφιά να τη βλέπεις και μια νοστιμιά να την τρως. Πολύ ωραία κ η ζύμη, καλοψημένη και σε καλό πάχος και τα υλικά πλούσια κι εκλεκτά. Να σημειώσω βέβαια ότι το αλλαντικό ήταν πολύ αλμυρό, γεγονός που χάλασε την μία φίλη, που δεν τα πάει καλά με τα λυσσάρικα. Εμένα πάλι που μ’ αρέσουν πολύ, το ευχαριστήθηκα.

Για τη συνέχεια επιλέξαμε να δοκιμάσουμε ζυμαρικά, παρόλο που υπήρχαν κάποιες επιλογές στα κυρίως πιάτα ιδιαιτέρως ενδιαφέρουσες. Για την επόμενη φορά. Έτσι, λοιπόν, εγώ διάλεξα cappelli ai funghi. Πολύ νόστιμα ζυμαρικά με μανιτάρια και αρωματική και πλούσια σάλτσα από λάδι τρούφας, ήταν εξαιρετικά. Θα την ήθελα λίγο πιο πλούσια την μερίδα, όχι ότι ήταν μικροσκοπική, περισσότερο επειδή τόσο πολύ μου άρεσαν, που δεν ήθελα να τελειώσουν.

Η δεύτερη φίλη επέλεξε με ιδιαίτερη δυσκολία, λόγω των πολλών λαχταριστών επιλογών στις οποίες βρισκόταν ανάμεσα, τα λινγκουίνι με τις αχιβάδες, επίσης πλούσιο πιάτο, το οποίο της άρεσε πολύ. Εγώ που βεβαίως και δοκίμασα δεν μπορώ να πω ότι ξετρελάθηκα, μου φάνηκε απλή η γεύση αν και σίγουρα καλά εκτελεσμένη.

Πολύ καλή ήταν πάντως κι η επιλογής της τρίτης της παρέας, η οποία επέλεξε τα μεγάλα tortellazzi, σε μια νόστιμη σάλτσα μέσα και με μια ωραία και λαχταριστή γέμιση, που νομίζω ότι παραβγαίνανε με τα δικά μου ως η καλύτερη επιλογή της βραδιάς.

Τα παραπάνω τα συνοδεύσαμε με πολύ ωραίο Botter Pinot Grigio Veneto, στα 18 ευρώ, το οποίο επιλέξαμε από την πολύ καλή λίστα συμπαθητικά-θα μπορούσαν και καλύτερα- τιμολογημένων ιταλικών κρασιών του καταλόγου. Ο λογαριασμός ανήλθε στο σύνολό του σε 73,50 ευρώ, περίπου 25 ευρώ το άτομο δηλαδή, με το κρασί. Αξίζουν για τη συνολική εμπειρία του Vespa Rossa και για όλα αυτά τα ωραία που συνδυάζει και για το λόγο αυτό εγώ σίγουρα θα ξαναπάω.