Μοντέρνες ταβέρνες - Αγ.Δημήτριος, Αθήνα

Το Σούμα Κολοκύθι έχει κάνει δυναμική είσοδο στο σάιτ μας, οπότε όταν είδα μια προσφορά σε εκπτωτικό σάιτ δεν έχασα την ευκαιρία να την επισκεφθώ. Οι οιωνοί ήταν καλοί, η παρέα επίσης...

Θα ξεκινήσω λίγο ανάποδα και θα πω πως σε πολλά σημεία μου θύμισε τα Φουρνομαγειρέματα. Νομίζω πολλούς θα βάλει σε σκέψεις αν μένουν στις τριγύρω περιοχές για το τι να διαλέξεις για μια έξοδο σου.

Η απόσταση είναι αρκετά κοντά μεταξύ των 2, οι προθέσεις των ιδιοκτητών είναι παρεμφερείς με βλέψεις εδραίωσης στη σκηνή της Αθήνας και στόχο για κάτι τίμιο με όρεξη για δουλειά. Δεν έχουν μείνει στο περιτύλιγμα.

Η επίσκεψη είχε κανονιστεί 5 ημέρες νωρίτερα για Παρασκευή 6/3/2015 και ώρα 21:15, σχετικά νωρίς για τα στάνταρ μας.

Το μαγαζί βρίσκεται μεταξύ Αγίου Δημητρίου και Δάφνης, μόλις έναν δρόμο δεξιά από την λεωφόρο Βουλιαγμένης με κατεύθυνση για Αθήνα. Όντως η περιοχή είναι ήσυχη και περιτριγυρίζεται από πολυκατοικίες, δεν θα δυσκολευτείτε να παρκάρετε πολύ κοντά στο μαγαζί ακόμα και σε βροχερό βράδυ όπως εμείς.

Μπαίνοντας μέσα είδαμε το κατάστημα ήδη μισογεμάτο με ηλικίες από 5 ετών έως και άνω των 50. Θετική η πρώτη εντύπωση. Να πω και κάτι ελαφρώς άσχετο αλλά κάποιο πρόβλημα ίσως έχουν με την πόρτα τους γιατί φάνηκε σαν να μπορείς να ανοίξεις μόνο από μέσα. Παρ'όλα αυτά μας υποδεχθήκανε χαμογελαστά και ευγενικά. Μάλιστα είχαμε και επιλογή μεταξύ 2-3 τραπεζιών για να διαλέξουμε.

Μου άρεσε πολύ το τραπέζι που ήταν στιβαρό και σχετικά μεγάλο, καινούργιο και καθαρό. Γενικότερα με την καθαριότητα του καταστήματος δεν θα συναντήσετε πρόβλημα. Οι καρέκλες και αυτές άνετες και γενικά θα ασχοληθείτε με την παρέα σας μόνο. Το επιτρέπει το ύφος του μαγαζιού που κακά τα ψέματα δεν είναι και πολύ μεγάλο,10-12 τραπέζια έχει. Οι τόνοι σε λευκό φόντο, όχι όμως κουραστικοί και περιβάλλεται από τζαμαρία. Προσοχή στις τουαλέτες που ο καθρέπτης είναι για "νάνους" όπως με χιούμορ είπαν οι γυναίκες της παρέας. Στην επίσκεψη μας δεν έγινε αισθητό το τσιγάρο που πιθανώς να άναψαν σε άλλα τραπέζια, σίγουρα όμως υπάρχουν τασάκια στοιβαγμένα παραδίπλα από την ανοικτή κουζίνα (χωρίς να μας ενοχλήσουν μυρωδιές).

Ο κατάλογος έχει καλοδιαλεγμένα υλικά και δεν κουράζει, παίζει με επιλογές κρεατικών, δεν θυμάμαι κάπου να διάβασα ψαρικό πράγμα παράξενο για τις καταβολές των ιδιοκτητών.

Παραγγείλαμε τα εξής:

- Ψωμί και ντιπ προς 1 ευρώ/άτομο. Νοστιμότατο λαδάκι και μια σως με παντζάρι που έμοιαζε οπτικά σαν τέμπερα ζωγραφικής αλλά ήταν διακριτική και ιδιαίτερα απαλή. Το ψωμάκι θα μπορούσε να ήταν ακόμα πιο φρέσκο.

- Πολίτικη καπνιστή μελιτζανοσαλάτα στα 4.5 ευρώ. Δεν ήταν ιδιαίτερα σκορδάτη, συνοδευόταν με νόστιμα πιτάκια και η υφή στα δικά μου γούστα έμοιαζε σαν πολτός μελιτζάνας. Δεν την παρήγγειλα εγώ αλλά φάνηκε να αρέσει.

- Φέτα σε φύλλο με μέλι σουσάμι στα 7 ευρώ. Νόστιμη, θα ήθελα λίγο πιο πικάντικο το τυρί. Η αναλογία του μελιού ήταν ιδανική και το σουσάμι προσέθετε και δεν μπούχτιζε. Πολύ τραγανό το φύλλο, η τιμή θα μπορούσε να είναι και πιο χαμηλή.

- Αυγά μάτια με πατάτες στον φούρνο και τριμμένο κασέρι (αν θυμάμαι καλά) από πιάτο ημέρας στα 6 ευρώ. Πάρα πολύ ΦΡΕΣΚΑ τα αυγουλάκια, οι πατάτες θα μπορούσαν να είχαν κρατήσει και λιγότερο λάδι. Μια χαρά και το τυρί, ίσως χρειαζόταν κάποιο πιο πικάντικο αλλά σαν γενικό αποτέλεσμα είναι ένα νόστιμο ορεκτικό.

- Ταλαγάνι με μαρμελάδα ξηρών φρούτων και κουκουνάρι στα 7.5 ευρώ. Κατά τα γούστα μου θα το ήθελα λίγο πιο ψημένο και όχι τόσο τραγανές τις άκρες, η σάλτσα μια χαρά αλλά κάτι έλειπε για να το απογειώσει. Η τιμή θα μπορούσε να πάρει και μια κλίση προς τα κάτω αλλά τουλάχιστον ήρθαν 2 τεμάχια τυριού.

- Σιγομαγειρεμένη χοιρινή πανσέτα με μέλι και πικάντικη σάλτσα τομάτας στα 9.5 ευρώ. Ήρθαν 3 καλά κομμάτια καλοψημένου και με χυμούς κρέατος που έλιωνε στο στόμα, η σάλτσα δεν ήταν πικάντικη αλλά είχε αυτό το κάτι που με έκανε να τη συνδυάζω με κάθε μπουκιά, ενώ υπήρχε και μια σως σαν μαγιονέζα εξίσου νόστιμη αν και λίγο λιπαρή. Αν θυμάμαι καλά υπήρχαν πατάτες και πιτούλες. Το μοιραστήκαμε 4 άτομα μαζί με...

- Ένα εξίσου νοστιμότατο χοιρινό κότσι με πουρέ καρότου και σάλτσα μυρωδικών στα 14 ευρώ για 2 άτομα. Όντως λουκούμι σαν αυτό που είχα δοκιμάσει στα Φουρνομαγειρέματα, καλοψημένο και λιώμα. Τρυφερό, ενώ και ο πουρές καρότου ήταν αρκετά νόστιμος αν και ήρθε σχετικά χλιαρός. Αξίζει να το δοκιμάσετε.

- 2 Κόκα κόλες 250άρες στα 3 ευρώ συνολικά
- 2 μπύρες Άλφα weiss στα 7.4 ευρώ συνολικά (500άρες).

Σύνολο στα 62.9 ευρώ, δηλαδή έξτρα 13 ευρώ για κουπόνι 24 ευρώ (για να φας για 50).

Να σημειώσω πως παραγγείλαμε και:

- Σάντουιτς σοκολάτας στα 6 ευρώ. Υπήρχε παγωτό ανάμεσα και όντως και εμείς το βρήκαμε κεκοειδές με σοκολάτα σαν μερέντα. Καλό για τη μέση γιατί ακόμα και οι chocoholics θα μπούχτιζαν.

- Τσιζκέικ μπανάνα-βύσσινο στα 6 ευρώ. Πρωτότυπη κατασκευή που έρχεται σε βαζάκι από μαρμελάδα (Bonne maman συγκεκριμένα). Στη βάση τραγανό τριμμένο μπισκότο, η κρέμα απαλή και με γεύση μπανάνας και από πάνω βύσσινα. Καλύτερο για τα δικά μου γούστα από το σάντουιτς σοκολάτας.

Η εξυπηρέτηση από παιδιά ηλικίας 25-30 πάνω κάτω με όρεξη να βοηθήσουν, γνώστες του τι δημιουργεί η κουζίνα. Νεράκι προσφέρθηκε σε κανάτα, απόδειξη κανονικά και μάλιστα άφησα τελευταία τα γλυκά γιατί διαπίστωσα πως δεν χρεώθηκαν την ώρα που διάβαζα την απόδειξη για να γράψω την κριτική. Ίσως έγινε από λάθος αλλά όπως και να έχει μου άφησε μια τελευταία γλυκιά γεύση. Όταν αποχωρούσαμε από το μαγαζί ο σερβιτόρος άφησε την παρέα που εξυπηρετούσε για να μας ξεπροβοδίσει, να μας ευχαριστήσει και να μας καληνυχτίσει.

Συμπερασματικά, βρίσκω πολλά κοινά σημεία με τα Φουρνομαγειρέματα στον τρόπο λειτουργίας και στόχου που έχουν θέσει. Τα υλικά είναι ποιοτικά, δεν έχουν επενδύσει ιδιαίτερα στον χώρο αλλά πιστεύω πως με τον καιρό όλο και θα βελτιώνονται. Προβλέπω πως οι κριτικές θα είναι ιδιαίτερα συχνές από τους χρήστες ενώ και για το καλοκαιράκι έχουν αφήσει υποσχέσεις για τον εξωτερικό τους χώρο που θα θυμίζει νησί.

Ικανοποίησε ιδιαίτερα το φιλικό μας ζευγάρι και πιστεύω πως αξίζει και δεύτερη επίσκεψη. Οι οιωνοί είναι καλοί. Δεν είναι τυχαίο πως τα τραπέζια ξαναγέμισαν με κόσμο ακόμα και στις 23:00 το βράδυ.

Υ. Γ Στην ποιότητα φαγητού αξίζει ένα 3+...