Ελληνική κουζίνα - Κηφισιά, Αθήνα

Έχει τύχει να καθίσω πολλές φορές για φαγητό στη "Θεσσαλία", κυρίως απογεύματα, μαζί με φίλους μετά από δουλειά στην περιοχή. Επίσης, έχει τύχει να παρακολουθήσω την εξέλιξή της, αρχικά μόνο ταβέρνα, μετά εξάπλωση με άνοιγμα ιταλικού εστιατορίου και σουβλατζίδικου και σχετικά πρόσφατα "συμμάζεμα" στον αρχικό χώρο στη Νέα Κηφισιά, με προσπάθεια να λειτουργήσει ταυτόχρονα ως εστιατόριο (μεσημέρι-βράδυ), ταβέρνα, ιταλικό!

Δεν ξέρω τι, αλλά κάτι με χαλάει κάθε φορά που περνάω και βλέπω μπροστά από το μαγαζί μια μεγάλη ηλεκτρονική πινακίδα, στην οποία "τρέχουν" το όνομα του μαγαζιού και οι προσφορές. Ίσως να είναι γιατί ποτέ δεν συμπάθησα τους "κράχτες" στα μαγαζιά και απέφευγα επιμελώς να καθίσω σε εστιατόρια και ταβέρνες, που απέξω υπήρχε κάποιος που φώναζε "Περάστε, κύριε! "...

Ο εσωτερικός χώρος στη "Θεσσαλία" πάντως, είναι συμπαθητικός, ίσως να είναι κάπως στριμωγμένα τα τραπεζοκαθίσματα. Μπαίνοντας, ο πελάτης αντικρίζει στα αριστερά του την προθήκη με τα έτοιμα φαγητά, απ' όπου μπορεί να πάρει μια πρώτη ιδέα για το τι υπάρχει διαθέσιμο.

Στο βάθος υπάρχει ο ξυλόφουρνος που χρησιμεύει για την παρασκευή της πίτσας και το ψήσιμο του ψωμιού που σερβίρουν. Ο εξωτερικός χώρος, το χειμώνα είναι κλεισμένος με πλαστικό, είναι πιο πρόχειρα διαρρυθμισμένος, τα καθίσματα λιγότερο άνετα και λιγότερο καλής ποιότητας.

Στα θετικά να προσμετρηθεί ότι κάποιος μη καπνιστής μπορεί να καθίσει στον εσωτερικό χώρο και να αποφύγει την κάπνα, αφού οι καπνιστές οδηγούνται στον εξωτερικό χώρο, ο οποίος θερμαίνεται μια χαρά, όταν κάνει κρύο.

Οι ευγενικοί σερβιτόροι φέρνουν πάντα κατάλογο, στον οποίο είναι ευκρινώς γραμμένες, πέρα από τα προσφερόμενα εδέσματα, και οι κατά καιρούς προσφορές του καταστήματος. Επιτρέψτε μου εδώ να αναφέρω μία από τις τρέχουσες, αυτή του μεσημεριανού μενού με 10 ευρώ το άτομο που περιλαμβάνει επιλογή ενός από τέσσερα κύρια πιάτα, ατομική σαλάτα, φρέσκο ψωμάκι ψημένο στον ξυλόφουρνο, ένα ποτήρι κρασί και κέρασμα γλυκό στο τέλος.

Είναι πραγματικά ένα πλήρες αξιόλογο γεύμα και το συνιστώ σε όποιον πάει στη "Θεσσαλία" για μεσημεριανό ή απογευματινό γεύμα (αν δεν κάνω λάθος, σερβίρεται μέχρι τις 6).

Θα αναφερθώ στην πιο πρόσφατη απογευματινή επίσκεψή μας στο εστιατόριο, μαζί με δύο φίλους. Φτάσαμε γύρω στις 4, Δευτέρα απόγευμα, και στη "Θεσσαλία" κάθονταν αρκετές παρέες, ενώ στη διάρκεια της παραμονής μας αρκετοί ήταν και οι περαστικοί που πήραν φαγητό για το σπίτι, σημάδι ότι το εστιατόριο έχει σταθερή πελατεία και αρκετά καλό όνομα.

Ρίξαμε μια ματιά στον κατάλογο, αφού πρώτα είχαμε δει τα φαγητά στην προθήκη, και διαλέξαμε τρία διαφορετικά κύρια πιάτα (ο ένας μάλιστα από τους τρεις προτίμησε το ατομικό μενού). Πολύ σύντομα ο σερβιτόρος πήρε την παραγγελία και γι' αρχή μας έφεραν σε χαρτοσακούλα εξαιρετικό ψωμάκι, φρεσκοψημένο στον ξυλόφουρνο του μαγαζιού, μαζί με ένα πλούσιο σε γεύση ντιπ που ήταν μους φέτας με ελιές. Πραγματικά πολύ καλός γευστικός συνδυασμός, οφείλω να πω ότι δεν έμεινε τίποτα από το ψωμάκι (και η μερίδα ήταν γενναία! ).

Στα του φαγητού, πιο συγκεκριμένα πήραμε:
- Σαλάτα χωριάτικη: Φρεσκοκομμένη, καλή μερίδα, πολύ καλή η φέτα.

- Σαλάτα μαρούλι (ατομική μερίδα για τον φίλο μας με το μενού): Κι αυτή φρεσκοκομμένη, μια χαρά ήταν το μαρούλι και υπέρ-αρκετό για ένα άτομο.

- Κοτόπουλο με πατάτες στο φούρνο: Πολύ σωστά ψημένο, μαλακό κρέας και οι πατάτες έλιωναν στο στόμα, αρωματισμένες με δεντρολίβανο.

- Ντομάτες γεμιστές: Αξιοπρεπέστατες, πολύ καλό το ρύζι, συνοδεύονταν με πατάτες φούρνου.

- Καρμπονάρα: Δεν μας ικανοποίησε, θα έλεγα ότι ήταν φτιαγμένη αλά ελληνικά, τα μακαρόνια παραβρασμένα και υπερβολικά πολλή κρέμα γάλακτος.
Ήπιαμε κόκκινο κρασάκι, συμπαθέστατο στη γεύση.

Μόλις τελειώσαμε το φαγητό, ο σερβιτόρος προσφέρθηκε να μας κεράσει γλυκό και έφερε τρία πιατάκια με πανακότα με σιρόπι σοκολάτας, προφανώς τη φτιάχνουν οι ίδιοι, ήταν πολύ εύγευστη, ένα γλυκό κλείσιμο στο γεύμα μας.

Ο λογαριασμός ήρθε γύρω στα 11-12 ευρώ το άτομο (με τη σημείωση πως ο ένας από τους τρεις μας είχε πάρει το ατομικό μενού των 10 ευρώ), τιμή αρκετά τίμια για όσα παραγγείλαμε. Γενικά, έχουν καλό value for money, η μόνη βελτίωση που θα πρότεινα είναι να καθιερώσουν τις ατομικές σαλάτες στο μενού γενικότερα και όχι μόνο στην προσφορά. Για όποιον πάει για φαγητό μόνος του, είναι μεγάλη διευκόλυνση.

Εν κατακλείδι: Για όποιον βρεθεί στην περιοχή, η "Θεσσαλία" είναι μια αξιόπιστη λύση για καλής ποιότητας φαγητό σε καλές τιμές, ειδικά σε ό, τι αφορά στην ελληνική κουζίνα. Για την ιταλική κουζίνα, κρατώ κάποιες επιφυλάξεις (δεν έχω δοκιμάσει πίτσα, η καρμπονάρα πάντως, δεν μας έπεισε), για την ελληνική κουζίνα όμως, τη συνιστώ ανεπιφύλακτα!