Ινδία - Πειραιάς κέντρο, Αθήνα

Επισκεφτήκαμε το Kebab & Curry Κυριακή απόγευμα γύρω στις 5:30. Ο χώρος σχετικά μικρός και λιτός, μουσική έπαιζε από την τηλεόραση Indian MTV. Τα τραπέζια άνετα αν και δε μπορώ να κρίνω πόσο πυκνά είναι, καθώς την ώρα που πήγαμε μέχρι την ώρα που φύγαμε ήμασταν οι μοναδικοί πελάτες.

Το σέρβις φιλικό, ο Ινδός ιδιοκτήτης του μαγαζιού που μιλάει πολύ καλά ελληνικά και ένα ακόμα παιδί, Ινδός επίσης, διαθέσιμοι για διευκρινήσεις επί του καταλόγου.

Στην αρχή μας κέρασαν έξι papadums (τραγανά τηγανιτά πιτάκια καλαμποκιού) συνοδευόμενα από δύο μπολάκια με άσπρη σάλτσα και από δύο μπολάκια με γλυκόξινη σάλτσα μάνγκο.

Έξι άτομα παραγγείλαμε:

3 πίτες νααν: δύο με κατσικίσιο κιμά και μία με σκόρδο, πολύ καλές, ειδικά αυτή με τον κιμά εξαιρετική

1 vegetable pakoras: τηγανιτά λαχανικά με αλεύρι από κάποιο όσπριο (φακές ή ρεβίθι αν δε κάνω λάθος), εξαιρετικό

1 vegetable samosas: τηγανιτά πιτάκια γεμισμένα με λαχανικά, επίσης γευστικά και ελαφριά

3 ρύζια: η αναλογία είναι περίπου ένα ρύζι ανά δύο άτομα, δοκιμάσαμε ένα με σαφράν, ένα με μανιτάρια και ένα ρύζι tikka, αυτό με το σαφράν ήταν νομίζω και το καλύτερο

6 κυρίως: σερβιρισμένα στο χαρακτηριστικό τσίγκινο σκεύος, τρεις μερίδες κοτόπουλο tikka masala (εξαιρετικά μαριναρισμένο κοτόπουλο), μία μερίδα γαρίδες vindaloo (πολύ καλές αν και προσωπικά τις περίμενα λίγο πιο καυτερές καθώς τις ζητήσαμε μέτρια καυτερές και τις βρήκα κάπως mild), δύο μερίδες μοσχάρι madras (το μοσχάρι είναι πολύ μαλακό και καθαρό αν και πάλι το περίμενα λίγο πιο καυτερό). Όλες οι μερίδες ήταν αρκετά μεγάλες με πολλά κομμάτια κρέατος.

4 mango lassi: ωραίο ρόφημα με γιαούρτι και μάνγκο

0,5lt λευκό κρασί: ικανοποιητικό

Στο τέλος μας κέρασαν μία πολύ νόστιμη ελαφρώς γλυκιά πίτα με μέλι, κολοκύθα και καρύδα.

Η ποιότητα των υλικών και η εκτέλεση των πιάτων ήταν εξαιρετική. Μοναδική προσωπική ένσταση ότι θα προτιμούσα τα μέτρια καυτερά πιάτα να ήταν πιο καυτερά αν και κατανοώ ότι ενδεχομένως οι εντάσεις έχουν περιοριστεί για τους περισσότερους Έλληνες που δεν είναι συνηθισμένοι σε αυτές τις γεύσεις.

Συνολικά το μαγαζί μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις καθώς εκτός από καλό φαγητό, είναι και οικονομικό (για τα παραπάνω δώσαμε 95 ευρώ με απόδειξη). Προσωπικά θα το τιμούσα ξανά εάν βρισκόμουν στην περιοχή του Πειραιά και το προτείνω ανεπιφύλακτα τόσο στους θιασώτες της ινδικής κουζίνας όσο και σε όσους θέλουν να την δοκιμάσουν για πρώτη φορά.