Μοντέρνα κουζίνα - Θησείο, Αθήνα

Επισκεφτήκαμε το Kabar Κυριακή μεσημέρι γύρω στις 3. Αρχικά θέλαμε να πάμε στην Κάππαρη στα Πετράλωνα αλλά καθώς το μαγαζί ήταν γεμάτο και όλα τα τραπέζια κλεισμένα οι σερβιτόροι μας υπέδειξαν το Kabar, το οποίο ουσιαστικά είναι το αδερφάκι της Κάππαρης στο Θησείο.

Ο εξωτερικός χώρος είναι μία αυλή με κλειστή οροφή και τα τραπέζια βρίσκονται σε επαρκή απόσταση μεταξύ τους. Για τον εσωτερικό χώρο δεν έχω άποψη, συνολικά το μαγαζί είναι σχετικά αδιάφορο συγκρινόμενο με την Κάππαρη αλλά ο χώρος δεν είναι άσχημος ή ενοχλητικός.

Το σέρβις φιλικό αν και αναγκαστικά λίγο πιο αργό από ότι θα ήθελα δεδομένου ότι την ώρα που επισκεφτήκαμε το μαγαζί, ήταν ήδη γεμάτο. Το μενού είναι το ίδιο με την Κάππαρη και απαρτίζεται από τον κλασικό κατάλογο και ένα επιπλέον κατάλογο με επιλογές της ημέρας

Πέντε άτομα παραγγείλαμε:

Σαλάτα με ανάμεικτα λαχανικά, πολύ καλή αν και θα ήθελα μικρότερη ποσότητα σως

Μανούρι τηγανισμένο σε φύλο με μέλι και σουσάμι, εξαιρετικό

Ρεβίθια με παρμεζάνα και μπέϊκον, εξαιρετικό πιάτο

Πατάτες τηγανιτές, πολύ καλές και μεγάλη μερίδα

Τυροκαυτερή, πολύ καλή αλλά όχι ισάξια της καλύτερης τυροκαυτερής που έχω δοκιμάσει στην Κάππαρη στα Πετράλωνα

Τραχανότο με ψαρονέφρι και μανιτάρια: εξαιρετικό πιάτο ημέρας, σερβιρισμένο σε μακρύ πιάτο, πεντανόστιμο

Μακαρόνια με μανιτάρια: επίσης πολύ καλό πιάτο, ποικιλία στα μανιτάρια

Ψαρονέφρι με μανιτάρια και κρασί: πιάτο ημέρας, ίσως το καλύτερο πιάτο, νόστιμο κρέας, εξαιρετική σάλτσα με ποικιλία φρέσκων μανιταριών

Δύο ριζότο με λάδι τρούφας και μανιτάρια: επίσης εξαιρετικό πίάτο ημέρας αν και εδώ έχω δύο ενστάσεις. Καταρχάς το πιάτο είχε κομματάκια μπέϊκον που δεν αναφέρονταν στον κατάλογο με αποτέλεσμα να αναγκαστούμε να ζητήσουμε ένα πάτο χωρίς μπέϊκον για τον vegetarian της παρέας. Μας ζήτησαν συγνώμη και μας άφησαν το δεύτερο πιάτο, η ασυνεννοησία αυτή παρόλα αυτά είχε ως αποτέλεσμα η παρέα τελικά να φάει τα κυρίως της σε δύο δόσεις.

Επίσης, το πιάτο είχε μικρή ποσότητα από φιστίκι, που επίσης δεν αναφερόταν. Κατανοώ ότι το πιάτο ήταν στα πιάτα ημέρας και ενδεχομένως η περιγραφή του πιάτου να ήταν ελλιπής, αλλά παρόλα αυτά όταν δώσαμε την παραγγελία θα έπρεπε να αναφερθούν αυτά τα δύο βασικά υλικά.

Από ποτά πήραμε δύο cola και μισό κιλό εξαιρετικό ροζέ κρασί.

Στο τέλος μας κέρασαν σοκολατόπιτα με παγωτό βανίλια και φράουλα και πληρώσαμε περίπου 22 ευρώ το άτομο.

Το μαγαζί συνολικά μου άρεσε και είναι μία πολύ καλή εναλλακτική επιλογή στην περίπτωση όπου η Κάππαρη είναι γεμάτη, τα φαγητά είναι εξίσου καλά και η τοποθεσία ιδανική για φαγητό μετά από μία βόλτα στο Θησείο ή στο Μοναστηράκι. Απλά για καλό και για κακό ζητήστε επιπλέον πληροφορίες για τα πιάτα προκειμένου να μη βρεθείτε σε δυσάρεστες εκπλήξεις. Το προτείνω ανεπιφύλακτα.