Music Restaurants - Π.Άρεως, Αθήνα

ενεκα γενεθλιων πριν λιγες ημερες ειπα να επισκεφθω το συγκεκριμενο εαστιατοριο και να το συνδυασω και με διαμονη στο ξενοδοχειο εκμεταλλευομενη και μια προσφορα που βρηκα εξαιρετικα value for money. θελω να πω επισης οτι το εστιατοριο/ξενοδοχειο μας εστειλε στο δωματιο και ενα μπουκαλι κρασι με φρουτα και επειδη ηταν υπαλληλοι του εστιατοριου αυτου και οχι του ετερου που υπαρχει στο χωρο του ξενοδοχειου υποθετω οτι ηταν απο αυτους. συνεπως ηδη ξεκινησαν με μια εξαιρετικα καλη πρωτη εντύπωση.

οταν ανεβηκαμε στον 8ο οροφο που βρισκεται το εστιατοριο με συνεπηρε η θεα. δεν πιστευα οτι το συγκεκριμενο εστιατοριο ειχε τετοια θεα. σαν καρτ-ποσταλ η ακροπολη και ο λυκαβηττος και γενικα ολη η πολη. τα τραπεζια του ειναι μοναστηριακου τυπου και μας εβαλαν σε ενα που πραγματικα ειχαμε την θεα της Ακροπολης ακριβως μπροστα μας. συνεπως εξαιρετικως χωρος και οπως ειναι διακοσμημενος εχοντας ως λεπτομερεια στο ταβανι του μικρα Led φωτισμου που εμοιαζαν με αστερια, ωστε να δικαιολογει και το ονομα του!!

απο θεμα εξυπηρετησης η σερβιτορα μας ηταν εξυπηρετικοτατη και ευγενικη.
τα φαγητα που επιλεξαμε ηταν τα εξης:2 σαλάτες Thai Style Salad με γαρίδες, λάχανο, καρότο, κολοκύθι, sesame-oil yuzu dressing και Aρωματική σαλάτα με flakes λαχανικών quinoa & vinaigrette από ξύδι Xeres. ηταν εξαιρετικες οι γευσεις και παραδοξως και οι ποσοτητες. για gourmet εστιατοριο γενικα η ποσοτητα των μεριδων του ηταν περαν του αναμενωμενου μεγαλες.

ως κυριως επιλεξαμε Σολομό σε κρούστα από μελάνι σουπιάς, ελαφριά aioli με σαφράν, μους παντζάρι και wakame και Πανσέτα σιγομαγειρεμένη με soya, ginger, πουρέ και chips από λευκά καρότα, πίκλες shallots. για το συγκεκριμενο πιατο επειδη εμενα γενικα δε μου αρεσει η πανσετα επειδη ειναι πολυ λιπαρη και η σερβιτορα με ενημερωσε οτι πλεον βαζουν ενα μικρο κομματι πανσετα και 2 κομματια ψαρονεφρι. την ακουσα και το παρηγγειλα και πραγματικα ηταν ενα υπεροχο πιατο σε γευση και ποσοτητα.

και για το τελος πηραμε και 2 γλυκα, μια μπάρα Bitter Σοκολάτα αλμυρή καραμέλα και παγωτό βανίλια Μαδαγασκάρης και μια Τάρτα λεμόνι με Ιταλική μαρέγκα & gel φράουλας. ολα ηταν μαγευτικα. δε το συζητω οτι παλι καλα που ειχαμε δωματιο γιατι σκασαμε τοσο με το φαγητο που δε θα μπορουσαμε ουτε καν να περπατησουμε.
το συστηνω ανεπιφυλακτα. μια οαση στο κεντρο της πολης