Multi Ethnic - Χαλάνδρι, Αθήνα

Το θεμα Κινεζικο οταν εχεις ζησει χρονια στην Αγγλια ποναει πολυ!!

Αν εξαιρεσει κανεις τα λαμπρα χρονια του Far East Restaurant, στο παλαι ποτε εξαιρετικο κτηριο, στην οδο Δηληγιαννη στο Κεφαλαρι, οπου τοσο η γευση οσο και η εξυπηρετηση ηταν υποδειγματικες, με το αντιστοιχο τιμημα βεβαιως, τα τελευταια χρονια η Κινεζικη κουζινα φθηνει συνεχως.

Τα υλικα φθηνα και οι γευσεις συνηθως δικης τους εμπνευσης που μαλλον θυμιζουν κατι απο Ασια αλλα σιγουρα πχι αυθεντικο κινεζικο φαγητο. Απο αυτο το μοτιβο ξεφευγει ευτυχως το Saipan χωρις ομως να αγγιζει τα δεδομενα της κουζινας που γευθηκα επι σειρα ετων στο Λονδινο.

Ας ξεκινησω απο τα βασικα.

Με το που φτανεις στο εστιατοριο σε υποδεχεται ο ευγενεστατος ιδιοκτητης που νομιζεις οτι ειστε τουλαχιστον γνωστοι χρονια, εξαιτιας της καλοσυνης και της αβροτητας του. Συνεχιζουν στο ιδιο μοτιβο οι ευγενεστατες και κοψα ντυμενες Ασιατισες που περιμενουν να σε περιποιηθουν με τον καλυτερο δυνατο τροπο.

Ο χωρος ομορφα και πολυτελως διακοσμημενος, με σερβιτσια και υφασματινες πετσετες, θυμιζει το Κινεζικο μιας δεκαετιας και πλεον πισω, που οπως και να το κανεις, αποτελουσε μια ιδιαιτερη και πολυτελη εξοδο για τον Ελληνα, που δεν ηταν και τοσο εξοικειωμενος με την εν λογω κουζινα.

Οσον αφορα τις γευσεις και την ποικιλια των πιατων θα ελεγα οτι κινειται σε πολυ ικανοποιητικα επιπεδα!!

Επισκεφθηκαμε το εστιατοριο Παρασκευη βραδυ μια γυναικοπαρεα τριων ατομων και ενα τριχρονο κοριτσακι. Με το που φθασαμε ο ιδιοκτητης εφερε στη μικρη ξυλομπογιες και χαρτι να ζωγραφισει και την κερασε χυμο φρουτων και μια μπαλα παγωτο μιας και κινεζικο δεν τρωει ακομα!! Επισης την εβαλε να καθισει κοντα στο ενυδρειο που της αρεσε και τις εφερε και τα ξυλινα sticks για να απασχοληθει.

Ηταν ολη την ωρα φιλικος μαζι της και αυτο μας εκανε ιδιαιτερα καλη εντυπωση, αφου πραγματικα εδειξε ενδιαφερον και φιλικη διαθεση προς τα παιδια που επισκεπτονται το εστιατοριο. Ενιωσα και εγω καλυτερα που η μικρη μου φασαριοζα δεν ηταν ανεπιθυμητη!!

Οσον αφορα το φαγητο, αφου ηρθαν πρωτα τα ζεστα πετσετακια με τη λεμονατη μυρωδια να καθαρισουμε τα χερια μας, ηρθε και το κερασμα των κρακερ γαριδας με την γλυκοξυνη sauce για ντιπ!! Μια ομορφη υποδοχη που σε προδιαθετει ευχαριστα!!

Εμεις για ορεκτικα παραγγειλαμε sesame prawns, sea food ragoon, satay chicken και spring rolls. Ολα εξαιρετικα με τις υπεροχες sauces γλυκοξυνη, γλυκο τσιλι, και φυστικιου η satay. Η μονη παρατηρηση που εχω να κανω αφορα το satay που το βρηκα παραπανω πικαντικο και λιγο πιο ατονο στη γευση του φυστικιου. Παρα ταυτα εξαιρετικα ζουμερο!!

Συνεχισαμε το γευμα μας με παπια Πεκινου, υπεροχα ψημενη χωρις να μυριζει!! Τα υπεροχα συνοδευτικα της ηταν σε επαρκεις ποσοτητες, οπως το αγγουρακι, το καροτο και το φρεσκο κρεμμυδακι και απο εξαιρετικη sauce hoisin κοινως plum sauce με δαμασκηνο, οπως ακριβως πρεπει σε συσταση και γευση και φυσικα απο ζεστες πιτουλες τις οποιες αντικατεστησαν στα μισα του γευματος με νεες για να ειναι ζεστες και φρεσκοτατες!!

Η παπια μας αφησε τις καλυτερες εντυπωσεις και συνεχισαμε με τα singapore noodles, που καλυτερα δεν εχετε φαει στην Ελλαδα και σας διαβεβαιω!! Υπεροχα μαγειρεμενα χωρις να κολλανε οπως συχνα συμβαινει, φρεσκοτατα και με πλουσια ποσοτητα γαριδας και κοτοπουλου! Τα ευχαριστηθηκαμε!! Συνοδευσαμε το φαγητο μας με δυο ποτηρια κρασι και ενα μπουκαλι αφριζον νερο για την εγκυο της παρεας.

Ξεχασα να σας πω οτο η παρουσιαση των πιατων ηταν ενα εργο τεχνης με σκαλιστα λαχανικα σε σχημα κυκνου, τριανταφυλλου κτλ!! Χρονια ειχα να δω αυτη την παρουσιαση σε κινεζικο και μου αρεσε πολυ!!

Το δειπνο μας εκλεισε με τηγανητο παγωτο περιχυμενο με sauce σοκολατας, επισης νοστιμοτατο!!

Πληρωσαμε για αυτα 92 ευρω, δεν τα λες και λιγα στις εποχες που ζουμε αλλα τουλαχιστον ευχαριστηθηκαμε!! Σαφως και θα ξαναπαμε ειδικα τις μερες που εχει μπουφε και τρως με εικοσι ευρω το ατομο οσο θες ακομα και ποικιλια σουσι.

Μπορει το Saipan να μην αγγιξει πληρως τα Βρετανικα δεδομενα Κινεζικης κουζινας ομως για τα Ελληνικα δεδομενα ειναι αν οχι το καλυτερο, ενα απο τα καλυτερα στην Ελλαδα και σας το συνιστω ανεπιφυλακτα.

Αν καταφερνε να μειωσει και λιγο τις τιμες, χωρις ομως να ριξει την ποιοτητα, καθως και να συνεργαστει με το διπλανο υπογειο παρκινγκ για να μην επιβαρυνομαστε εξοδα σταθμευσης θα ηταν υπεροχα!!