Τσιπουράδικα - Ουζερί - Χαϊδάρι - Αιγάλεω, Αθήνα

Η ιδέα να επισκεφθούμε τη ΘΑΛΑΣΣΑ μάς ήρθε βγαίνοντας από το σινεμά στο VILLAGE Ρέντη, όπου βρεθήκαμε ψάχνοντας να δούμε την οσκαρική «Θεωρία των πάντων» σε κάποια βολική ώρα. Μολονότι στην αχανή έκταση του VILLAGE φιλοξενούνται πολλές γνωστές φίρμες γρήγορης και κανονικής εστίασης και η ώρα ήταν περασμένες 11, βρεθήκαμε να κινούμαστε χωρίς πρόγραμμα επί της Θηβών προσπαθώντας να βρεθούμε σε κάπως γνωστότερη και πιο ελκυστική περιοχή για ένα γρήγορο δείπνο. Στη διασταύρωση με την Ιερά Οδό στρίψαμε δεξιά και, μόλις συναντήσαμε το σταθμό μετρό «Αιγάλεω», θυμήθηκα ότι εδώ κάτι είχα σημειωμένο στη wish list που τηρώ με τη βοήθεια του ask4food. Βλέποντας ότι δεν απέχουμε πολύ, παρκάραμε επί της Ιεράς Οδού και συνεχίσαμε με τα πόδια.

Η ΘΑΛΑΣΣΑ βρίσκεται σχεδόν επί της Θηβών, της λεωφόρου που διασχίζει τα δυτικά προάστεια, και είναι χαρακτηριστικό μαγαζί των δυτικών προαστίων, των προαστίων των εργατικών νοικοκυραίων δηλαδή που νιώθουν ιδιαίτερη σύνδεση με τα μέρη όπου γεννήθηκαν και μεγάλωσαν. Γι’ αυτό, αντί να περνούν το ποτάμι, προτιμούν ένα από τα πολλά πια μαγαζιά στο κέντρο των διάφορων συνοικιών, που σε στήσιμο και περιεχόμενο δεν έχει τίποτε να ζηλέψει από τα νότια π. χ. προάστια όπου κατοικώ εγώ.

Η ΘΑΛΑΣΣΑ έχει ιδιαίτερα πλατιά πρόσοψη, όμως καμία δυνατότητα για τραπεζάκια έξω το καλοκαίρι. Ο χώρος είναι φωτεινός και ψηλοτάβανος και είναι σαφές ότι διαρρυθμίστηκε και διακοσμήθηκε σε τόνους λευκού και γκρι σουρί από ειδικούς, χωρίς περιττές πολυτέλειες αλλά όχι σπαρτιάτικα. Το πολυφορεμένο βιομηχανικό design εμφανίζεται με τον κλασσικό αεραγωγό, που εξασφαλίζει εξαιρετικό εξαερισμό, και μια μεταλλική σκάλα που οδηγεί από το ισόγειο στην οροφή (και εκεί φυσικά τερματίζει). Η κουζίνα βρίσκεται «ημιανοικτή» στον πίσω χώρο. Πολύ ωραίος ο χάρτης των Κυκλάδων στο δεξιό τοίχο, στο ίδιο μοτίβο και τα χάρτινα σουπλά, καθένα με άλλο νησί πάνω του. Συνολικά μέτρησα γύρω στα 15 τραπέζια, όλα λευκά και ευρύχωρα με επίσης λευκές ψάθινες καρέκλες ταβέρνας. Art de la table πολύ καλή, τα πάντα δε πεντακάθαρα.

Πριν ακόμα στρίψουμε στη Μοσχονησίων έφθασε στα αυτιά μας ο ήχος δυνατής μουσικής, γεγονός που μας έκανε να κοντοσταθούμε και να κοιταχτούμε. Επειδή όμως το τραγούδι ήταν παλιό κι αγαπημένο, το εσωτερικό του μαγαζιού που βλέπαμε απ’ έξω έδειχνε πολύ φροντισμένο και η πείνα είχε αρχίσει να μεγαλώνει, το πήραμε απόφαση και μπήκαμε. Όσον αφορά την ένταση της μουσικής, για μένα αποτελεί πια λόγο να μην ξαναπάω στη ΘΑΛΑΣΣΑ μια τέτοια βραδιά. Όχι δυνατή, εκκωφαντική και σχεδόν χωρίς ανάσα ενδιάμεσα, σε σημείο να μην μπορείς να ανταλλάξεις μια κουβέντα με τον απέναντί σου. Κρίμα, γιατί το ρεπερτόριο ήταν πάρα πολύ καλό και ο κόσμος έκανε κέφι, έριχνε γυροβολιές και έστηνε χορό.

Ήταν πια Σάββατο βράδυ εντεκάμιση όταν περάσαμε την πόρτα και υπήρχαν αρκετά τραπέζια ελεύθερα. Υποδοχή με χαμόγελο από κάποιον από τους ιδιοκτήτες (που αργότερα έπιασε για λίγο και το μικρόφωνο), κανάτα μεταλλική με δροσερό νερό και κατάλογος να μελετήσουμε μέχρι να έρθει η ώρα της παραγγελίας.

Εδώ τα χαλάσαμε. Η σαλάτα «Αλμύρα» που θέλαμε δεν υπήρχε, ούτε όμως και η δεύτερη επιλογή μας (παντζαροσαλάτα), οπότε καταλήξαμε στα χόρτα, όπως δεν υπήρχαν και οι κουτσομούρες που είχαμε επιλέξει, για να καταλήξουμε, αφού απορρίψαμε τη μαρίδα, στο ψητό καλαμάρι. Από την αρχική παραγγελία διασώθηκαν ο μπακαλιάρος με σκορδαλιά (που παραγγέλνεις χωριστά, κατά τη γνώμη μου φάουλ) και τα μηλιώτικα πιταράκια, σίγουρα το καλύτερο από όλα τα πιάτα. Πρόκειται ουσιαστικά για μεγάλα μπουρεκάκια με λίγη, πλην όμως πεντανόστιμη γέμιση με ένα ιδιότροπο τυρί και, αν δεν κάνω λάθος, λίγο κρεμμύδι, που όπως τηγανίζονται φουσκώνουν και σκάνε σαν γευστική βόμβα στον ουρανίσκο.

Διαβάζοντας ξανά τις προηγούμενες κριτικές τείνω στην άποψη ότι οι παραγγελίες των υλικών για την κουζίνα δίνονται με φειδώ, που μοιραία οδηγεί σε στενωπούς κατά την παραγγελία. Έχω μάλιστα την αίσθηση ότι ο σερβιτόρος, άψογος επαγγελματίας, όταν μας έφερε τους καταλόγους, κάπως ξεκίνησε να μας προϊδεάσει για τις ελλείψεις, αλλά σταμάτησε, ίσως επειδή είμαστε καινούριοι πελάτες, άσε που με τον ορυμαγδό από τα ηχεία η συνεννόηση γινόταν με το δάκτυλο στο επιθυμητό φαγητό και νοήματα.

Ευτυχώς θυμόμουν ότι σε μία από τις τελευταίες κριτικές ο φίλος που την έγραψε είχε εκθειάσει το χύμα λευκό του μαγαζιού (μοσχάτο Αμβούργου από τον Τύρναβο, που βγάζει ως γνωστόν μαζί με την Καβάλα τα καλύτερα ελληνικά σταφύλια). Το παραγγείλαμε και σώσαμε τη βραδιά. Χωρίς υπερβολή το καλύτερο χύμα κρασί που έχω πιει τα τελευταία χρόνια.

Πληρώσαμε 46 ευρώ, ποσό που θεωρώ ελαφρά τσιμπημένο για την εποχή. Στη ΘΑΛΑΣΣΑ θα ξαναπάω ευχαρίστως, αν προκύψει παρέα από εκεί και αφού βεβαιωθώ ότι δεν θα έχει live μουσική. Είναι μια φιλότιμη προσπάθεια που πρέπει να ξεπεράσει τις παιδικές ασθένειες - στο χέρι της είναι να το καταφέρει. Θα αγνοήσω και το πιο χοντρό φάουλ που έγινε στο τέλος: Ενώ στη μία περίπου ώρα που μείναμε στο μαγαζί ήρθαν τρεις διαφορετικοί άνθρωποι να μας ρωτήσει δύο φορές ο καθένας αν όλα ήταν εντάξει, όταν ζητήσαμε λογαριασμό, αμέλησαν το παραδοσιακό κέρασμα μετά από ψαροφαγία, συγκεκριμένα γιαούρτι με βύσινο, αν είδα καλά στα διπλανά τραπέζια.

Μια τελευταία κουβέντα για το κάπνισμα: Θερμή παράκληση να αφαιρεθεί η ευμεγέθης πινακίδα “no smoking” δίπλα στην είσοδο, μοιάζει να μας κοιτάζει όλους ειρωνικά. Ειδικά με τη ζωντανή μουσική δεν υπήρχε τραπέζι που να μην καπνίζουν. Θα ήταν τόσο εύκολο να βγαίνουν οι θεριακλήδες έξω για το τσιγαράκι τους. Άλλωστε η τζαμαρία της πρόσοψης επιτρέπει οπτική επαφή με τους εντός του καταστήματος, όσο για τη μουσική ακούγεται loud and clear, τα ‘παμε αυτά.