Wine Restaurants - Μεταξουργείο - Πλ. Βάθης, Αθήνα

Στο Μοναστήρι των τεχνών -convento αυτό σημαίνει- πήγα καλεσμένη από μια φίλη για να γιορτάσουμε τα γενέθλιά της. Βρίσκεται κοντά στην πλατεία Καραϊσκάκη, στο Μεταξουργείο.

Φοβούμενοι ότι δε θα βρούμε parking αφήσαμε το αυτοκίνητο κάπως μακριά. Νομίζω ότι μπορούσαμε να παρκάρουμε πιο κοντά.

Μπαίνοντας στο κτήριο πήραμε τα κουπόνια για το θέαμα από έναν γοητευτικό... ιερέα (μοναστήρι είπαμε) που βρισκόταν στον προθάλαμο! Μπήκαμε στην κυρίως αίθουσα, έναν μακρόστενο χώρο, μαύρου χρώματος, με μια μπάρα και μια σκηνή. Ο χώρος είναι ατμοσφαιρικός, για να πω την αλήθεια όμως μοναστήρι θύμιζαν μόνο τα τύπου βιτρώ παράθυρα. Πολύ καλό το ότι όλα τα τραπέζια έχουν θέα στη σκηνή.

Μία καμπάνα χτυπούσε αναγγέλλοντας την αρχή της παράστασης, κάτι σαν τα κουδούνια του θεάτρου.
Η παράσταση που είδαμε ήταν από μια ομάδα με εντυπωσιακά ακροβατικά, τραγούδια και στοιχεία από την comedia del arte. Κράτησε σχεδόν 2 ώρες. Νομίζω ότι θα ήταν καλύτερα να ήταν πιο σύντομη. Αρκετά καλή, αλλά στο τέλος μας κούρασε.

Στα του φαγητού τώρα. Στο convento προτείνω να πάει κάποιος που ενδιαφέρεται πρωτίστως για το δρώμενο που φιλοξενεί και λιγότερο για να απολαύσει το φαγητό του, παρόλο που άκουσα ότι έχουν έναν "διάσημο" σεφ.

Και εξηγούμαι:
Ήμαστε παρέα 7 ατόμων.
Μόλις τακτοποιηθήκαμε μας έφεραν νερό βρύσης και δύο ντιπ με ποικιλία από ψωμάκια και κριτσίνια.

Παραγγείλαμε ένα κόκκινο σαμπανιζέ κρασί, το οποίο ήταν υπέροχο! Από τα καλύτερα που έχω πιει, άρεσε σε όλους! Μετά ήρθαν δύο σαλάτες με λαχανικά, που ήταν παρόμοιες. Δροσερές, αλλά ήταν του τύπου βάζουμε σε μια τεράστια σαλατιέρα μια χούφτα χορταρικό, λίγο μπαλσάμικο και να μια μοντέρνα σαλάτα...

Ένα πλατό τυριών με μαρμελάδες -μια από τις οποίες ήταν εξαιρετική βερίκοκο- συνόδεψε το κρασί μας. Τέλος μια ποικιλία κρεατικών (χοιρινή πανσέτα, λουκάνικο, κοτόπουλο και σεφταλιά, αν δεν κάνω λάθος) με πατάτες τηγανιτές, ήταν καλή, χωρίς κάτι το αξιομνημόνευτο.

Για όλα αυτά συν ένα ποτήρι κρασί επιπλέον η εορτάζουσα έδωσε 100€.

Στην εξυπηρέτηση θα έβαζα 4. Το προσωπικό μάς περιποιήθηκε με επαγγελματισμό. Δεν χρειάστηκε να τους ψάξουμε καθόλου. Έφερναν νερό, μόλις άδειαζε το μπουκάλι.

Δύο πράγματα στέρησαν τον 1 βαθμό:
< το κάπνισμα που, ενώ απαγορευόταν, επετράπη, μόλις τελείωσε η παράσταση! Μάλιστα μοιράστηκαν και τασάκια...

< η απόδειξη που δεν δόθηκε με την πληρωμή του λογαριασμού...

Συμπέρασμα: Αν υπάρχει κάποιο δρώμενο που σας ενδιαφέρει να δείτε, σπεύσατε. Το φαγητό είναι σε δεύτερο πλάνο και δεν είναι ο κύριος λόγος για να μπει κανείς στο... Μοναστήρι!