Μοντέρνα κουζίνα - Π.Φάληρο, Αθήνα

Άλλος αέρας...

Ευτυχώς που υπάρχουν διάφορα λαγωνικά στο σάιτ για να αναδείξουν αδικημένα μαγαζιά...

Ένα από αυτά είναι το Druid, που λόγω των κριτικών εδώ θέλω να πιστεύω πως θα σταθεροποιηθεί στη γαστρονομική σκηνή της Αθήνας και θα διατηρήσει τον χαρακτήρα και τις αξίες που πρεσβεύει.

Είχα πολύ καιρό να ακούσω τόσο ενθουσιασμένη την παρέα μου και να μνημονεύει ένα κατάστημα όχι ως απλά ικανοποιητικό αλλά ως ΣΟΥΠΕΡ...

Η επίσκεψή μας έγινε Παρασκευή βράδυ στις 21:30 από 4 άτομα, ενώ έβρεχε καρεκλοπόδαρα όλη μέρα και όσο να'ναι μας είχε χαλάσει τη διάθεση και μας καθυστέρησε στην άφιξη μας. Αυτό ευτυχώς διήρκησε μέχρι να καθήσουμε στο τραπέζι μας.

Ευρωπαϊκός αέρας πνέει στο κατάστημα...

Ναι αυτό είναι αλήθεια και όσο και να διάβαζα για το μαγαζί και για το τι θέλει να πρεσβεύει, ήθελα να το διαπιστώσω με τα μάτια μου και όχι να διαβάζω αερολογίες. Σε αυτόν τον τομέα ευτυχώς με είχαν καλύψει αρκετοί έμπιστοι μου χρήστες οπότε το ρίσκο είχε πέσει αρκετά. Ευτυχώς και οι υπόλοιποι ήταν προετοιμασμένοι και με είχαν ακούσει να κρατήσουν χώρο και να μην φάνε πολύ για μεσημέρι.

Θα ξεκινήσω από το πιο δυνατό σημείο του καταστήματος που είναι η εξυπηρέτηση. ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ.

1)Πλήρης γνώση του καταλόγου χωρίς φιοριτούρες και ψεύτικες περιγραφές.

2)Επίσημο ύφος και επαγγελματικό, σέβονται τα χρήματα που θα ξοδεύσεις και ΟΧΙ ΘΑ ΣΠΑΤΑΛΗΣΕΙΣ.

3)ΚΥΡΙΕΣ (λόγω του ότι μας εξυπηρέτησαν 2 κυρίες) σε ΟΛΑ ΤΟΥΣ. Θα ξεκινήσω από το κουπόνι που κάναμε χρήση και δεν παρατηρήσαμε ίχνος δυσαρέσκειας ούτε διαφορετικής αντιμετώπισης από άλλους πελάτες. Θα συνεχίσω από την συνεχή εναλλαγή μαχαιροπίρουνων και πιάτων σε βαθμό "υπερβολής". Προσφορά νερού βρύσης, καλωσόρισμα με κέρασμα από μους λαχανικών και ούτε τα πεντανόστιμα και χειροποίητα κριτσινάκια μας χρεώθηκαν. Επίσης, ακόμα και το κρασί το συμπεριέλαβαν μέσα στην προσφορά. Σπάνια το έχω συναντήσει αυτό.

4)Είναι φανερό πως αν και η τιμολόγηση δεν είναι και για όλα τα βαλάντια, είναι σίγουρα δίκαιη με όσα τα παραπάνω βιώσαμε και πως έχουν στόχο να γίνουν μια κατηγορία μόνοι του στο είδος της κουζίνας που προσφέρουν.

Ο χώρος από την άλλη αποπνέει ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ. Διαχωρίζουν τους καπνίζοντες από τους μη, και να πω την αλήθεια μου και οι άλλοι πελάτες βοήθησαν με τη συμπεριφορά τους στο να έχουμε μια επιτυχημένη έξοδο. Ο καθένας διατηρούσε την ιδιωτικότητα του, χωρίς χασκόγελα και χαχανητά. Τολμώ να πω πως ίσως εμείς είμασταν οι πιο φασαριόζοι σε κάποια διαστήματα και 2-3 φορές κάναμε θόρυβο με τα μαχαιροπίρουνα μας.

Η μουσική ξένη χωρίς να ενοχλεί, οι τουαλέτες καθαρές. Για το πάρκινγκ δεν θα πολυδυσκολευτείτε στα γύρω στενά από τις πολυκατοικιές. Για να φτάσετε θα κάνετε στο φανάρι στο Τροκαντερό αριστερά και θα προχωρήσετε όλο ευθεία. Αφου περάσετε την Αγίου Αλεξάνδρου που είναι η πιο κεντρική οδός, μετά από καμιά 100σταριά μέτρα θα δείτε μια παλιά μονοκατοικία στο αριστερό σας χέρι σε σχετικά ανηφορικό δρόμο.

Άνετες καρέκλες σε μαύρο χρώμα, ξύλινα αλλά στιβαρά τραπέζια και φωτισμός που στα δικά μου μάτια μοιάζει με αυτόν που έχουν τα μπιστρό. Όχι πολύ φωτεινός αλλά σίγουρα επαρκής. Θα τολμούσα να πω ατμοσφαιρικός. Πολύ ποιοτικά ποτήρια και μαχαιροπίρουνα δίχως ίχνος πολυχρησιμοποιημένων. Μου άρεσε και ο εξωτερικός χώρος. Μοιάζει με αυλή εξοχικού σπιτιού με περιποιημένο κήπο. Τέλος, υπάρχει μια μικρή μπάρα για ποτό.

Η ποιότητα του φαγητού είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ. Μου έδωσε την εντύπωση πως όλα είναι χειροποίητα, με διάθεση για πειραματισμο αλλά χωρίς εμφανείς αστοχίες. Τα υλικά είναι πολύ ποιοτικά και γι'αυτό το κόστος ανεβαίνει λίγο παραπάνω από το φυσιολογικό.

Πήραμε λοιπόν:

- Για αρχή μας ήρθε ως κέρασμα από ένα ποτηράκι για τον καθένα με τριλογία από μους λαχανικών και κριτσινάκια με ντιπ γιαουρτιού αν δοκίμασα σωστα. Φρεσκότατα και... αχρέωτα.

- Σούπα κολοκύθας με κάρδαμο στα 5 ευρώ. Ζεστή, ότι πρέπει για να σου φτιάξει το στομάχι και τη γεύση για ότι θα επακολουθήσει. Με κομμάτια από φυστίκι Αιγίνης αν κατάλαβα καλά και τετράγωνα κομματάκια κολοκύθας. Νοστιμότατη.

- Τερίνα μανιταριών εποχής με μυρωδικά στα 7 ευρώ. Ήρθαν 3 τριγωνικά κομμάτια σε συμπαγή μορφή. Φρέσκα αλλά όχι για τα δικά μας γούστα. Την επόμενη φορά θα δοκίμαζα κάτι άλλο, χωρίς να σημαίνει ότι είναι άσχημα. Θα ήθελα κάποιο πιο σπιρτόζικο πιάτο. Να σημειώσω πως αναγραφόταν ως κρύο ορεκτικό και εμείς δεν δώσαμε σημασία στον κατάλογο που ήταν σαφής.

- Τάρτα λαχανικών με φέτα στα 7 ευρώ. Η βάση τόσο τραγανή και κριτσανιστή σαν να μασάς λεπτό μπισκότο, πολύ καλή. Περιείχε ακόμα πράσσο, καρότο, μαραθόριζα με φέτα και τυρί κρέμα. Πιο εμφανής στη γεύση μου ήταν το τυρί κρέμα που ήταν πολύ απαλό και γευστικό. Μακάρι να ήταν μεγαλύτερη η ποσότητα.

- Σουηδικά κεφτεδάκια (όχι από το ΙΚΕΑ) στα 9 ευρώ. Μίνι κεφτέδες από μοσχαρίσιο και χοιρινό κιμά τηγανισμένοι σε βούτυρο κλαριφέ όπως αναγράφεται στον κατάλογο με πατάτες τηγανιτές και σως gravy σε ξεχωριστό μπολάκι. Οι καλύτεροι κεφτέδες που έχω φάει τα τελευταία χρόνια. Μαλακοί, χωρίς ίχνος λαδιού, δεν καταλάβαινες ότι πέρασαν από τηγάνι. Ορεκτικό που θα μπορούσα να έχω κάθε μέρα στο τραπέζι μου και να μου ανοίγει την όρεξη. Οι πατάτες επίσης πολύ καλές, τραγανές και γευστικές ως συνοδευτικές. Η τιμή είναι λίγο υψηλη θαρρώ. Βάλτε μεγαλύτερη ποσότητα!

- Σαλάτα με τρυφερό μίνι σπανάκι και τυρί μαστέλο σε φωλιά από πολίτικο φύλλο και σάλτσα εσπεριδοειδών στα 10 ευρώ. Ενώ το σπανάκι και το μαρούλι ήταν φρεσκότατα, μου άφησαν την αίσθηση του πολύ υγρού στο σύνολο του πιάτου και κυριαρχούσαν μέσα στη σαλάτα. Νομίζω πως κάποιο φρουτάκι ακόμα θα έσπαγε τη μονοτονία. Το μαστέλο ήταν τέλεια ψημένο χωρίς να έχει στεγνώσει, σε 2 γενναία κομμάτια. Η σάλτσα εσπεριδοειδών ήρθε σε ξεχωριστό μπολάκι, ήταν ελαφριά για τα δικά μου γούστα, θα την προτιμούσα πιο έντονη.

- Ψαρονέφρι με σάλτσα μουστάρδας Ντιζόν στα 16 ευρώ.4 καλής ποιότητας κομμάτια κρέατος, σε κάποια σημεία ελαφρώς άψητα αλλά σίγουρα αρκετά γευστικά. Η σάλτσα διακριτική, να πω την αλήθεια δεν μου θύμισε έντονα μουστάρδα. Οι πατάτες ίδιες με αυτές στα κεφτεδάκια, πολύ καλές. Τα λαχανικά δεν τα δοκίμασα αλλά φαγώθηκαν.

- Οσομπούκο κρεμολάτα στα 19 ευρώ η μεγάλη ποσότητα που χορταίνει άνετα 2 πεινασμένα άτομα. Καλοψημένο κότσι με το λιπάκι του και μια πολύ καλή σάλτσα με μυρωδικά, υπόξινη. Μου θύμισε λίγο σαν μπολονέζ (αλλά δε νομίζω πως πέφτω και πολύ μέσα), ενώ μας προσφέρθηκε και έξτρα σάλτσα. Αν ο καιρός είναι κρύος δοκιμάστε το. Το μισό μας το έδωσαν πακέτο, ενώ με το κόκκαλο κοιμήθηκε αγκαλιά ο σκύλος μας.

- Κρασί κόκκινο εμφιαλωμένο Τσιλιλή 750 μλ στα 11 ευρώ, νομίζω πολύ καλή τιμή για τέτοιου είδους εστιατόριο.

- Παρφέ με λικέρ καλβαντός και σάλτσα μάνγκο στα 7 ευρώ. Μεγάλη ποσότητα για να μοιραστείς και νοστιμότατη σάλτσα μάνγκο. Η κρέμα θα μπορούσε να χαρακτηριστεί αδιάφορη, χωρίς ένταση, ίσως κάποιος ξηρός καρπός την βελτίωνε γευστικά και την αναδείκνυε.

- Φοντύ σοκολάτας στα 11 ευρώ για 2 άτομα. Θα ήθελα η σοκολάτα να ήταν γάλακτος για να μη σε λιγώνει τόσο. Φρέσκα φρούτα σε κομματάκια (μπανάνα, μήλο, πορτοκάλι) από τη μια πλευρά και κομματάκια κέικ από την άλλη για να βουτάς. Άρεσε, την επόμενη μέρα το ένα άτομο της παρέας μου είπε ότι θέλει να το ξαναδοκιμάσει.

- Κέρασμα λικέρ μαστίχας για κλείσιμο.

Σύνολο στα 102 ευρώ. Τα κουπόνια κόστιζαν 50 ευρώ για να φάμε για 100, και χρειάστηκε να δώσουμε μόλις 2 ευρώ έξτρα. Σαν συνολική εμπειρία τους ΚΛΕΨΑΜΕ.

Συμπερασματικά, πρόκειται για μαγαζί με ευρωπαϊκό αέρα και αύρα που αξίζει η όλη εμπειρία μέχρι και το τελευταίο σέντ. Ποιοτικά υλικά, πολιτισμένο περιβάλλον που μπορείς να καθίσεις και να χαλαρώσεις με τις ώρες (ειδικά αν είσαι άνω των 35).

Προσφέρεται και για καφέ σε "εξευτελιστικές" τιμές αν λάβω στα υπ'όψιν το όλο κόνσεπτ (2-3 ευρώ). Επειδή βλέπω πως η όλη προσπάθεια αξίζει θα σας πρότεινα σίγουρα να πάτε και να περάσετε καλά. Μην ξεχνάτε πως παίζουν και κάτι εκπτώσεις στο παρόν σάιτ (20%) αν θυμάμαι καλά.

Οπότε εκμεταλευτείτε το και αντί να πάτε σε ταβέρνα ή νεοταβέρνα και να σκάσετε το 20άρικο ανά άτομο, να φάτε σε πολιτισμένο περιβάλλον με σχεδόν τα ίδια χρήματα.

Με κρασί,2 ορεκτικά, σαλάτα και οσομπούκο δε νομίζω πως θα κοστίσει παραπάνω. Κάπου στα 50-55 ευρώ, αλλά με την έκπτωση θα πέσετε στα 40-45.

Το κατάστημα θα ανέβει στα υψηλά πατώματα του ask4food. Και μιας και έλαβα μια πρόσκληση για γευσιγνωσία για τους χρήστες, νομίζω πως το Druid θα ήταν ιδανική επιλογή για αυτούς που δεν θα μπορέσουν να παρευρεθούν στη πρώτη συνάντηση... Ελπίζω να τεθεί υπό σκέψη από τους διαχειριστές!

Ο Δρυίδης είναι γενναιόδωρος!