19 Μάρ 2015

Επισκεφτήκαμε το μαγαζί, μία παρέα 4 ατόμων, Σάββατο βράδυ, κατα τις 9. Βρήκαμε εύκολα παρκάρισμα, σχεδόν απ'έξω. Την ώρα που πήγαμε δεν υπήρχε πολύς κόσμος και ετσι καθίσαμε στο δεύτερο διάζωμα του μαγαζιου. Ο χώρος απλός, μοντέρνος, λιτός. Το κάπνισμα ''απαγορευόταν'', αλλα μας έφεραν κανονικα τασάκι στο τραπέζι. Κανείς από την παρέα δεν καπνίζει, και, από τις 10 και μετά που το μαγαζί ψιλογέμισε η ατμόσφαιρα ήταν στα όρια του ανεκτου(γι'αυτό και το 2).

Για αρχή ήρθε το νερό σε κανάτα (θετικό) και ψμί ζυμωτό(;) με ντιπ γιαουρτιού-με βασιλικό. Οι σερβιτόροι που μας εξυπηρέτησαν ήταν και οι 2 ευγενικοί και εξυπηρετικοί. Το μενού σε χάρτινο καλόγουστο σουπλά. Μία σελίδα, περίπου 20 πιάτα, τα περισσότερα από αυτά ορεκτικά σε μέγεθος (σχεδόν) κυρίως και 4 σαλάτες. Ενδιαφέροντα πιάτα-μεζεδάκια Ελληνικής Κουζίνας με Κρητικές πινελιές.

Πήραμε:
-Σαλάτα σπανάκι-ρόκα με κουκουνάρι, μαστέλο, μπαλσάμικο και απάκι. Εξαιρετική! Ζουμερή, γευστική και σε συμπαθητική ποσότητα. (4)

-Κολοκυθοκεφτέδες.4 μικροι, προκάτ, με ένα ντιπ γιαουρτού, αλμυροι. Έχω δοκιμάσει ποοολύ καλύτερους. (1,5-2)

-Λουκάνικο χωριάτικο με σως μουστάρδας. Πολύ καλο, με νότες κύμινου. Η μερίδα ήταν πολύ μικρη, δυστυχώς. Εξαφανίστηκε σε δευτερόλεπτα! (4)

-Σαγανάκι κατα'ί'φι με σως μελιού. Από τα δυνατα ορεκτικά του μαγαζιού, θα το ήθελα, όμως με περισσότερο κατα'ί'φι. (3,5)

-Κοτομπουκιές κρασάτες με σάλτσα μουστάρδας. Μέτριο σχετικά πιάτο, λίγο στεγνό. (2)

-Σκιουφιχτά με απάκι σε λευκή σάτσα. Εξαιρετικό πιάτο, η σάλτσα ειχε και λίγο κρασί, που έδενε με με το απάκι! (4)

Για 'ολα αυτά(χωρις τα ποτά) πληρώσαμε 39,5 ευρώ. Οι μερίδες ειναι ουτε μεγάλες, ούτε μικρές. Μπορουν να μεγαλώσουν λιγο μερικές, όμως. Στα αρνητικά να πω πως δεν ξεφεύγει απο τη λογική των μοντέρνων μεζεδοπωλείων με τις υψηλές τιμές στις μπύρες. Με ένα ευρω φθηνότερα τη μπύρα θα κερδίσουν σε κατανάλωση..

Συμπαθητικό μαγαζι. Σε πολύ βολικό μερος για τους κατοίκους της Νέας Ιωνίας και των γύρω περιοχών. Καλομαγειρεμένα πιάτα, μπορουν να γίνουν βέβαια βελτιώσεις σε κάποια απ'αυτά. Θα τα ξαναεπισκεφτώ σίγουρα!

19 Μάρ 2015

P.T.Durden