Μεξικό - Κούβα - Γλυφάδα, Αθήνα

Κυριακή μεσημέρι ξεκινήσαμε για το Amigos της Γλυφάδας. Η κράτηση θα έλεγα πως είναι απαραίτητη για το διάστημα 1 με 3. Πιθανόν να βρεθεί τραπέζι και χωρίς κράτηση, αλλά είναι ρίσκο και αν είστε πάνω από 2-3 άτομα, νομίζω πως είναι χαμένος κόπος.

Είχαμε καιρό να πάμε στο συγκεκριμένο εστιατόριο και το βρήκαμε ευχάριστα αλλαγμένο. Ο χώρος χωρίζεται σε καπνιστών και μη καπνιστών (ερωτηθήκαμε κατά την κράτηση) και ευτυχώς απείχαμε αρκετά από το "όριο", γιατί πρακτικά είναι ενιαίοι. Πάντως, από ό, τι έβλεπα στο βάθος, δεν υπήρχε κάπνα.

Ο χώρος είναι μεγάλος, όμορφα διακοσμημένος, φωτεινός, με μεξικάνικες νότες παντού: μικροί πίνακες με προσωπικότητες του Μεξικού, μάσκες Αζτέκων, κάκτοι, ζωηρά χρώματα. Πολύ όμορφη αίσθηση, σχετικά καλές αποστάσεις μεταξύ των τραπεζιών. Το εστιατόριο ήταν γεμάτο, με αποτέλεσμα να υπάρχει αρκετή "βαβούρα", αλλά ήταν ευχάριστο το κλίμα και ταίριαζε με το ζωηρό χαρακτήρα της μεξικανικής κουζίνας.

Προσθέτουμε εδώ τα όμορφα σερβίτσια (ακόμη και τα χάρτινα σουπλά ήταν διαφορετικά) και τα ξύλινα τραπέζια και έχουμε ένα πολύ καλό σύνολο που μου άφησε όμορφες εντυπώσεις.

Το προσωπικό επίσης πολύ καλό, η κυρία στην υποδοχή χαμογελαστή και ευγενέστατη. Ήρθαν γρήγορα οι κατάλογοι και επίσης γρήγορα δόθηκε η παραγγελία.

Πήραμε γουακαμόλε με νάτσος και μια σαλάτα με pico de gallo (ψιλοκομμένη ντομάτα, κρεμμύδι, κόλιανδρο και λίγη πικάντικη πιπεριά) και μαρούλι, με σος μοσχολέμονου, σε τραγανή φωλιά. Καλή, αν και θα ήθελα λίγο περισσότερο pico de gallo. Φαγώθηκε πάντως πολύ ευχάριστα, αλλά η τιμή της (8,90) είναι τσουχτερή. Και δεν είναι καν η ακριβότερη του καταλόγου...

Παρότι τρεις, βλέποντας τις μερίδες των διπλανών, περιοριστήκαμε σε δύο κυρίως πιάτα και κρίνοντας από το ότι φεύγοντας πήραμε αρκετό περίσσευμα μαζί, νομίζω ότι καλά κάναμε. Οι fajitas με κοτόπουλο ήταν πολύ καλές, με τρία συνοδευτικά (ντομάτα, γουακαμόλε και σος γιαουρτιού) και αρκετές πιτούλες, μέσα σε ένα όμορφο καλαθάκι με ζωηρόχρωμη διακόσμηση στο καπάκι. Το κοτόπουλο μελωμένο, καλοψημένο, λουκούμι. Πάντως, πρέπει να είναι κανείς πολύ πεινασμένος για να φάει μόνος του μια μαντεμένια πιατέλα συν όλα τα έξτρα...

Το σουβλάκι χοιρινού φιλέτου ήταν επίσης γενναία μερίδα, με φρέσκες πατάτες τηγανητές, δύο πίτες και δύο σος -μουστάρδας και γιαουρτιού. Το κρέας τρυφερό και καλοψημένο, γνήσιο ψαρονέφρι, χωρίς υποψία μυρωδιάς. Άριστο πιάτο.

Το νερό είναι εμφιαλωμένο, κανάτες δεν είδα. Οι αποδείξεις έρχονται όχι απλά κανονικά, αλλά με κάθε τι που παραγγέλετε. Τίποτε δε φτάνει στο τραπέζι χωρίς να το συνοδεύει απόδειξη.

Τρία ορεκτικά και δύο κυρίως (όχι οι ακριβότερες επιλογές, καθώς υπάρχουν πιάτα με μοσχαρίσιο φιλέτο που ξεπερνούν τα 20 ευρώ) μας οδήγησαν στα 50 ευρώ και 50 λεπτά (συνυπολογίζω το νερό, στα 2,2 καθώς δεν είχαμε άλλη επιλογή). Είτε το μοιράσω στα 2, είτε στα 3, είμαστε στην κλίμακα του 17-25, έστω και οριακά. Αν πάτε στα ακριβότερα πιάτα ή σε ένα κυρίως κατ' άτομο, θα τα ξεπεράσετε, σίγουρα. Υπάρχουν, όμως, και οικονομικότερες επιλογές από τις δικές μας, οπότε νομίζω πως το 17-25 θα καλύψει τους περισσότερους.

Στο διά ταύτα: αξίζει το Amigos αυτά τα χρήματα; Για να είμαι ειλικρινής, θα ήθελα να ήταν οι τιμές κάπως χαμηλότερες (κάτι 22αρια που είδα σε 1-2 πιάτα μου κακοφάνηκαν), αλλά η ποιότητα και η ποσότητα ήταν καλή. Αν υπήρχαν μισοί βαθμοί (ναι, το έχω ξαναγράψει) θα έβαζα 2,5 για τη σαλάτα που, αν θέλουμε να είμαστε ακριβοδίκαιοι, δε δικαιολογούσε τα σχεδόν 9 ευρώ της και για αυτή τη μάστιγα του εμφιαλωμένου νερού χωρίς να υπάρχει εναλλακτική.

Όμως, κάτι η όμορφη ατμόσφαιρα, κάτι η πολύ καλή εξυπηρέτηση, τα χρώματα και οι όμορφες μουσικές που συνόδευσαν το φαγητό μας, αυτή τη φορά θα κινηθώ προς τα πάνω και θα δώσω το 3/4.

Σίγουρα θα το επισκεφτώ ξανά, για να σχηματίσω πληρέστερη εικόνα του καταλόγου, ίσως μέσα στην εβδομάδα όπου υπάρχουν αρκετά δελεαστικές προσφορές και εκπτώσεις.