Μοντέρνες ταβέρνες - Αγ.Δημήτριος, Αθήνα

Είπαμε κι εμείς να επισκεφθούμε το "Σούμα κολοκύθι" που είναι της μοδός και φύγαμε με ανάμικτα (ίσως λίγο προς το θετικό) συναισθήματα...

Σάββατο βράδυ κι ενώ είχε προηγηθεί κράτηση το μαγαζί ήταν μισογεμάτο αλλά λίγο μετά δεν έπεφτε καρφίτσα. Ο χώρος είναι συμπαθητικός, φωτεινός αλλά και λίγο ψυχρός. Στον ένα τοίχο έχουν τοποθετήσει κάποια παλιά αντικείμενα αντίκες, χωρίς όμως κάποια συνοχή μεταξύ τους δημιουργώντας ένα αμφίβολο αποτέλεσμα (έχουν για παράδειγμα ένα παλιό πανέμορφο ραδιόφωνο και έναν παλιό κόφτη ξύλων). Λίγο "ό, τι παλιό βρήκα το στόλισα" μου φάνηκε.

Το άλλο μεγάλο πρόβλημα του χώρου είναι το τσιγάρο. Κι ενώ η ατμόσφαιρα στο μαγαζί γενικότερα δεν ήταν κακή, πέσαμε δίπλα σε παρέα που κάπνιζαν σαν φουγάρα και ό, τι φάγαμε είχε γεύση καπνιστού (η μελιτζανοσαλάτα δε, ήταν καπνιστή επί 2! ). Θεωρώ απαράδεκτο σε σύγχρονο εστιατόριο εν έτη 2015 και με ψηφισμένο αντικαπνιστικό νόμο να υπάρχουν στα τραπέζια τασάκια κανονικότατα. Εκτός αυτού υπήρχε και πάρα πολύ βαβούρα στο μαγαζί. Ενώ η μουσική δεν ήταν σε υψηλή ένταση (ώστε να σε αναγκάσει να φωνάξεις για να ακουστείς από την παρέα σου) σε κάποια φάση γινόταν χάβρα μέσα στο μαγαζί. Ίσως είναι μικρός ο χώρος για τόσα άτομα, δεν μπορώ να το εξηγήσω διαφορετικά.

Η εξυπηρέτηση είναι καλή. Χωρίς να προσφέρουν κάτι αξιοσημείωτο, τα παιδιά είναι φιλικά, χαμογελαστά και γρήγορα. Έγινε ένα μικρό φάουλ γιατί δεν ενημερωθήκαμε ποτέ για τα πιάτα ημέρας (τα ακούσαμε μόνο όταν τα είπαν στο διπλανό μας τραπέζι αφότου είχαμε παραγγείλει) αλλά οκ, μικρό το κακό. Σε γενικές γραμμές ήταν όλα καλά.

Το φαγητό είναι πολύ καλό. 3.5 αστεράκια θα έβαζα κανονικά αλλά δεν μπορώ. Για αρχή πήραμε μια σαλάτα κολοκύθι-αβοκάντο (δροσερή, γευστική, της έλειπε λίγο παραπάνω αβοκάντο ίσως), το ταλαγάνι με την μαρμελάδα ξερών φρούτων (πολύ νόστιμο πιάτο) και την καπνιστή μελιτζανοσαλάτα (επίσης πολύ νόστιμη).

Για κύριο εγώ διάλεξα το ριζότο με τα μανιτάρια και ο φίλος μου την πανσέτα. Το ριζότο ήταν πεντανόστιμο και βρασμένο στην εντέλεια. Χυλωμένο σωστά και με έντονη γεύση μανιταριού. Το πιάτο της πανσέτας ήταν ουσιαστικά ένα αποδομημένο σουβλάκι, με της πατάτες του, τα κρεμμύδια του, την πιτούλα, το κρεατάκι κλπ. Νοστιμότατο κι αυτό όπως πληροφορήθηκα. Αυτό που πρέπει να σημειώσω επίσης είναι ότι οι ποσότητες είναι υπέραρκετες. Το γλυκό δε μας ενθουσίασε. Διαλέξαμε το σάντουιτς σοκολάτας και ήρθαν δυο φέτες κέικ με μια ψωμένια γεύση και στη μέση μια μπάλα παγωτό βανίλια-μπισκότο. Το παγωτό δεν ήταν κακό συνολικά όμως το πιάτο ήταν πολύ αδύναμο.

Για τα παραπάνω (χωρίς να υπολογίσω το κρασί δώσαμε 45 ευρώ). Θεωρώ πως ήταν μια καλή τιμή για αυτό που προσφέρουν και να ξαναπώ πως με τις ποσότητες των πιάτων άνετα έτρωγαν 3 άτομα.

Σε γενικές γραμμές περάσαμε καλά αλλά δυστυχώς το θέμα του καπνίσματος είναι αποτρεπτικό στο να ξαναπάμε. Αν βγάλουν έξω τραπέζια όταν ανοίξει ο καιρός ίσως γίνει μια δεύτερη επίσκεψη.