Τοπική ελλ. κουζίνα - Παγκράτι, Αθήνα

Η επίσκεψή μου στο ΜΑΥΡΟ ΓΑΤΟ και η εμπειρία που αποκόμισα από αυτήν επιβεβαιώνει την αξία του ask4food, καθώς εάν δεν υπήρχε το site αλλά και οι εξαιρετικές κριτικές πολλών έμπιστων φίλων, θα αγνοούσα την ύπαρξή του και, λογικά, δεν θα είχα ποτέ την ευκαιρία να τον επισκεφτώ.

Η αλήθεια βέβαια είναι ότι, έχοντας επισκεφτεί πολλές φορές το γειτονικό ΜΑΥΡΟ ΠΡΟΒΑΤΟ, είχα προσέξει ότι υπήρχε απέναντι μια ταβέρνα αλλά ποτέ δεν είχα μπει στη διαδικασία να μάθω περισσότερα για αυτή. Χαζεύοντας ωστόσο στο site, έπεσε το μάτι μου στην πολύ καλή κριτική της φίλης tzia, μου κίνησε την περιέργεια και διαβάζοντας και τις λοιπές κριτικές, δεν άργησα να πείσω τη γυναίκα μου να το επισκεφτούμε, όπερ και εγένετο πριν λίγο καιρό και συγκεκριμένα το Σάββατο των Αποκριών.

ΧΩΡΟΣ:
Ο ΜΑΥΡΟΣ ΓΑΤΟΣ βρίσκεται στην πλατεία Προσκόπων στο Παγκράτι, οπότε εάν πάτε με αυτοκίνητο, οπλιστείτε με αρκετή επιμονή μέχρι να βρείτε θέση στάθμευσης. Σε σχετικά κοντινή απόσταση (το πολύ 10 λεπτά) πάντως βρίσκεται η στάση Μετρό του Ευαγγελισμού, όποτε έχετέ το υπόψη σας.

Στο ΜΑΥΡΟ ΓΑΤΟ λοιπόν φθάσαμε κατά τις 10 το βράδυ, αφού είχε προηγηθεί τηλεφωνική κράτηση. Κατά τη διάρκεια της εξόδου μας, το μαγαζί σχεδόν γέμισε, είναι ωστόσο αρκετά μεγάλο, οπότε δεν πιστεύω ότι κάποιος δεν θα βρει τραπέζι. Τέλος πάντων, για παν ενδεχόμενο και, ειδικά εάν η παρέα είναι μεγάλη, τις ημέρες αιχμής, πάρτε ένα τηλεφωνάκι για καλό και για κακό.

O χώρος, κλασικής ταβέρνας, δεν πρόκειται να σας απογοητεύσει. Χωρίζεται σε δύο επίπεδα, τα τραπέζια βρίσκονται σε ικανοποιητική απόσταση μεταξύ τους, η ατμόσφαιρα καθαρή (παρά το επιτρεπόμενο κάπνισμα εντός). Ενδείκνυται σίγουρα για μεγάλες παρέες, χωρίς ωστόσο να επικρατεί ιδιαίτερη φασαρία, οπότε και μια παρέα 2 – 3 ατόμων μπορεί άνετα να απολαύσει το φαγητό της. Τέλος πάντων, δεν υπάρχει κάτι περισσότερο να αναλυθεί για το χώρο, για το είδος του μαγαζιού είναι ΟΚ, άνετος και καθαρός.

ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ:
Το service από μια κοπέλα και έναν νεαρό μια χαρά. Χαμογελαστοί, πρόσχαροι και ευγενικοί, γρήγοροι στην παραγγελία τους, όλα ΟΚ. Σε αυτά που δυστυχώς δεν είναι πάντα αυτονόητα σε άλλους χώρους εστίασης, επίσης άψογοι, δηλαδή αποδειξούλα στην ώρα της κομμένη, νεράκι σε κανάτα, στο τέλος πλούσιο κέρασμα χαλβάς, γιαούρτι και γλυκό κυδώνι.

ΓΕΥΣΗ:
Το μενού, κλασικό για το είδος του μαγαζιού, δεν κρύβει ιδιαίτερες εκπλήξεις. Λίγα ορεκτικά, ορισμένες αλοιφές, κλασικές σαλάτες (χωριάτικη, λάχανο – καρότο, χόρτα κλπ. ), κρεατικά της ώρας και ορισμένα μαγειρευτά. Εμείς δύο άτομα παραγγείλαμε:

- 1 μερίδα χόρτα (3,00 €), καλοβρασμένα και νόστιμα.

- 1 βασιλοτύρι (3,00 €), σίγουρα καλής ποιότητας και προσεγμένο, δεν πολυταίριαξε στις γεύσεις μου, καθώς μου φάνηκε κάπως ξινό για τα γούστα μου. Πάντως, δε θα απέτρεπα κάποιον από το να δοκιμάσει, καθώς πρόκειται για κάτι ιδιαίτερο και, όπως προανέφερα, προσεγμένο. Εγώ, ωστόσο, την επόμενη φορά (που δεν πιστεύω να αργήσει) θα δοκιμάσω κάποιο άλλο ορεκτικό.

- 1 μερίδα λουκάνικο χωριάτικο (7,00 €), πεντανόστιμο και καλοψημένο, από τα καλύτερα λουκάνικα που έχω δοκιμάσει έξω. Προτιμήστε το άφοβα. Συνοδευόταν, όπως όλα τα κρέατα, από αρκετές φρέσκες και νόστιμες τηγανιτές πατάτες.

- 1 μερίδα μπιφτέκια (7,00 €), που αποτελείτο από 4 τέσσερα μπιφτεκάκια, με κιμά καλής ποιότητας, όσο «ψωμένια» χρειάζεται, με σωστά μπαχαρικά, επίσης πάρα πολύ νόστιμα και καλοψημένα.

- 1 μερίδα αρνίσια παϊδάκια (8,00 €). Στο τραπέζι μας έφθασαν 4 παϊδάκια, ικανοποιητικού μεγέθους, ζουμερά και καλοψημένα, επίσης μια χαρά στα μπαχαρικά τους. Πρόκειται εξάλλου, εάν κατάλαβα καλά για το must του μαγαζιού, καθώς σχεδόν όλα τα τραπέζια τα περιελάμβαναν στην παραγγελία τους, οπότε και η δική μου η άποψη δεν θα διαφοροποιηθεί… μια μερίδα παϊδάκια τουλάχιστον θα υπάρχει σε κάθε επίσκεψή μου στο ΜΑΥΡΟ ΓΑΤΟ.

- 1 λίτρο χύμα κόκκινο κρασί (8,00 €), δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε, καταναλώθηκε ωστόσο ευχάριστα. Υπάρχει πάντως και τσίπουρο στον κατάλογο, οπότε ενδέχεται να το δοκιμάσω την επόμενη φορά. Να σημειώσω επιπλέον, ότι παρά τη σχετική κατανάλωση κρασιού, καθώς δύο άτομα ήπιαμε δύο μισόλιτρα, δεν υπήρχαν δυσάρεστες παρενέργειες.

Συμπερασματικά, η βαθμολογία μου για τη γεύση είναι χωρίς δεύτερη σκέψη «4», καθώς ήταν από τις λίγες φορές που ευχαριστήθηκα τόσο πολύ το φαγητό έξω. Τα κρέατα πολύ καλής ποιότητας και καλοψημένα δεν πρόκειται να σας απογοητεύσουν. Ήδη λοιπόν σχεδιάζω την επόμενη επίσκεψή μου στο ΜΑΥΡΟ ΓΑΤΟ, έχοντας βάλει στο μάτι το συκώτι, την τηγανητή συκωταριά και τη χοιρινή μπριζόλα.

VALUE FOR MONEY:
Για όλα τα παραπάνω, συν 1 € κουβέρ, ο λογαριασμός για δύο άτομα ήρθε στα 37,00 €. Σίγουρα, το μαγαζί δεν είναι τόσο φθηνό, όσο ισχυρίζονται κάποιοι χρήστες του site, δεδομένου του ότι και οι μερίδες δεν είναι ιδιαιτέρως μεγάλες (δίχως φυσικά αυτό να σημαίνει ότι δεν είναι χορταστικές). Η εξαιρετική ωστόσο ποιότητα των κρεάτων, το πολύ καλό ψήσιμο και το μεράκι των ιδιοκτητών δεν μου επιτρέπουν να μη βαθμολογήσω με άριστα τη σχέση ποιότητας – τιμής, οπότε «4» και εδώ.

Άριστα λοιπόν για το ΜΑΥΡΟ ΓΑΤΟ και από μένα, οπότε όπως προανέφερα, η επόμενη επίσκεψή μου δεν πρόκειται να αργήσει να πραγματοποιηθεί. Εάν δεν έχετε πάει, κάντε και εσείς το ίδιο. Σας το προτείνω ανεπιφύλακτα …

2015-03-20 14:20:52

Σας ευχαριστούμε πολύ για την όμορφη κριτική σας.
Ευχόμαστε να σας ξαναδούμε σύντομα!

2016-04-12 23:59:49
Η κριτική τροποποιήθηκε από τον/την ALEX80.