American Style - Χαλάνδρι, Αθήνα

Μετά από αρκετό καιρό απουσίας, εδώ είμαστε και πάλι...

Το concept Κυριακή-ταινία-delivery είμαι βέβαιος πως είναι γνώριμο σε πολλούς, ειδικά μετά από ένα κοπιαστικό Σαββατόβραδο. Τι όμως να παραγγείλεις όταν το προηγούμενο Σ-Κ έχεις φάει το συγκλονιστικότερο ελληνικό φαγητό της ζωής σου στη Ζάρζοβα, μια ταβέρνα κοντά στη Δημητσάνα, για την οποία το Α4F μας θα πρέπε να επεκταθεί και εκτός Αθήνας?

Η μπίλια έκατσε στο μπεργκεράκι, το οποίο μας είχε λείψει. Μαθαίνω λοιπόν απο φίλους πως στο California Grill μεταξύ άλλων τρωνε από την αμερικάνικη πρεσβεία & ότι γενικά την ψάχνουν τη φάση, οπότε ανοίγω τον κατάλογο, τον βλέπουμε με το κορίτσι και αρχίζει να μας ψήνει πολύ! Να πούμε τα συγχαρητήριά μας κάπου εδώ επίσης στο αληθινά τιτάνιο μυαλό του μαγαζιού που έφερε στην πατρίδα μας το γνήσιο, γεμάτο αγνή καφρίλα αμερικάνικο πρωινό, ήτοι steak & eggs, μπριζολίδια με αυγά τηγανιτά & πατάτες!!

Πρωινό για πρωταθλητές, πρωινό που τσακίζει κόκκαλα, θα το τιμήσουμε λίαν συντόμως με την αντροπαρέα αφού προσκυνήσουμε την ποδιά του φωτεινού αυτού μυαλού

Ο κατάλογος δηλώνει ξεκάθαρα την κατεύθυνση του μαγαζιού... Gourmet American Mexican, οπότε θα βρείτε μπεργκεράκια, τορτιγιες, σαλάτες, classic ορεκτικά τύπου onion rings και τρομερές ιδέες για πρωινά, όπως προανέφερα, steak & eggs και pancakes. Ξεκίνημα από τις πατάτες με τσένταρ & τσίλι κον κάρνε. Ωραία γουρουνιά, νόστιμο, πληθωρικό, με τον κιμά να αφήνει σπιτικές εντυπώσεις, να μοσχοβολάει, και τη σάλτσα τσένταρ να παίζει στο background βοηθώντας το σύνολο.

Έπειτα πιάσαμε τη quesadilla με κοτόπουλο. Εντυπωσιακά νόστιμη, σχετικά στεγνή αλλά πολύ πλούσια γευστικά, πολύ ανώτερη από διάφορα wannabe πανάκριβα μεξικάνικα που δεν καταδέχονται το delivery και διεκδικούν δάφνες originality επειδή έχουν έναν ημιθανή κάκτο κάπου στη μπάρα τους να εκλιπαρεί για λίγη τεκίλα

Τα μπέργκεράκια ήρθαν καυτά, ομορφα και προσεκτικά τυλιγμένα, το δικό μου ηταν ένα breakfast burger με αυγό, μπιφτέκι, μπεηκον, τσένταρ, μαγιονέζα & hashbrown πατάτα. Τίμιο, μεγάλο, νόστιμο, το μπέηκον όμως ήταν υπερβολικά ψημένο, με αποτέλεσμα να έχει την υφή σόλας, Το θεωρώ ατυχές περιστατικό, γιατί πραγματικά είχε περάσει το όριο του crispy και ήταν έως και δυσάρεστο, παρόλαυατα το σύνολο ήταν πολύ πολύ αξιόλογο και νόστιμο, το μπιφτέκι γνήσια αμερικανιά χωρίς πολλά πολλά (οχι μυρωδικά, όχι κρεμμύδια, κιμάς κιμάς και ξανά κιμάς).

Το bbq burger του κοριτσιού την έφτασε στα όριά της από άποψη αντοχών, όμως τίμησε την εμπιστοσύνη που της έδειξα και το τσάκισε με ευχαρίστηση κάνοντάς με περήφανο

Σε κάθε delivery ένα από τα κριτήρια είναι η επόμενη μέρα, κατά πόσο δηλαδή το στομάχι είναι βαρύ από το overdose γλέντι ακορεστων λιπαρών της προηγούμενης νύχτας. Ελαφρότατοι ξυπνήσαμε, παρότι φάγαμε αρκετά, κάτι που υποψιαστήκαμε για να σας πω την αλήθεια από την πρώτη μπουκιά κιμά.... Όταν ο κιμάς στις πατάτες είναι τόσο ανάλαφρος και δείχνει τόσο "καθαρός"όλα θα πάνε καλά!

Αντί επιλόγου, θα πω αυτό. Με ψήνει πάρα πολύ ένα Σάββατο πρωί να πάρω την εφημερίδα μου, να πάω στο California Grill, να παραγγείλω steak & eggs αλλά και pancakes με καφέ σκέτο και να είναι σα να πρωταγωνιστώ στο μεγαλύτερο κλισέ όλων αμερικάνικών ταινιών, το original american diner. Να πάτε, δεν είναι κορυφαία, είναι όμως καλά, καλύτερα από μερικά "βαρβάτα" ονόματα του χώρου τόσο των μπέργκερ όσο και των μεξικάνικων