22 Μάρ 2015

Φυσαρμόνικα, από την μέρα που πρωτοπήγα το μαγαζί αυτό το ερωτεύτηκα, τουλάχιστον μια φορά τις δυο βδομάδες θα το επισκεφτώ, είναι βέβαια και πολύ κοντά στο σπίτι μου. Είναι πραγματικά κορυφαίο, απ τα αγαπημένα μου μαγαζιά στην Αθήνα. Ας τα πάρουμε απ την αρχή λοιπόν.

Το μαγαζί είναι σε έναν παράδρομο πάνω στη Μεσογείων, όταν είδα που είναι είπα ότι θα ενοχλεί η κίνηση αλλά τελικά ούτε που την καταλαβαίνεις, το μαγαζί δεν είναι πολύ μεγάλο έχει δυο εξωτερικούς χώρους, που είναι για τους καπνιστές, ο ένας είναι πάνω στον παράδρομο που είναι σχετικά ο πιο αδιάφορος και ο άλλος είναι στο πλάι που είναι ένας όμορφος χώρος που θυμίζει αυλή, πάρα πολύ ζεστός και ευχάριστος και ο εσωτερικός του χώρος είναι πολύ ωραίος με το ξύλο να κυριαρχεί παντού πολύ όμορφα διακοσμημένος.

Μουσική για τους λάτρεις του έντεχνου με πολύ καλές επιλογές, τώρα τελευταία έμαθα ότι τις Τρίτες έχει και live, το σέρβις είναι άψογο και δεν είχα ποτέ παράπονο όλα τα παιδιά προσπαθούν για το καλύτερο, από την ώρα που θα μπεις να σε πάνε αμέσως στο τραπέζι σου (Παρασκευές και Σάββατα καλό θα είναι να κλείσετε τραπέζι), μόλις κάτσεις να σου φέρουν νεράκι και να σε ρωτήσουν αν θέλεις ψωμί, τα πιάτα έρχονται όλα στην ώρα τους όσο κόσμο και αν έχει, σε ρωτάνε όλα είναι εντάξει και αν είσαι ευχαριστημένος, που για μένα μετράει και πάντα η απόδειξη για ότι έχεις παραγγείλει έρχεται μαζί με το πρώτο πιάτο που θα έρθει.

Όσο για το φαΐ τι να πω, όλα είναι φανταστικά, έχω πάει πολλές φορές και τα έχω δοκιμάσει όλα, είναι όλα ένα και ένα, αλλά θα σας πω για τα πιάτα που πήρα την τελευταία φορά που πήγα (14/03/2015), ήμασταν παρέα 4 ατόμων και όλοι σκάσαμε.

- ανάμεικτη πράσινη σαλάτα, φοβερή, με μαρούλι, ρόδι, μανούρι και μια σος νομίζω ότι είναι με μπαλσάμικο και σύκο(4/4), πάρα πολύ νόστιμη (6,00€).
- λουκάνικο γεμιστό, με τραχανά και τυρί, αρρώστια, το παίρνω κάθε φορά, για αυτούς που δεν τον τρώνε τον τραχανά παίζει αν δεν τους πεις τι έχει μέσα να μην το καταλάβουν (4/4) (5,90€).

- φωλιά πατάτας με αυγά, γραβιέρα και απάκη Κρήτης, θα σας θυμίσει χωριό, αν εξαιρέσεις την φωλιά πατάτας μου θύμισε την γιαγιά μου (4/4) (5,40€).
-τηγανιά κοτόπουλο, νοστιμότατη, το κοτόπουλο λιώνει στο στόμα (4/4) (5,90€).
- σαγανάκι φορμαέλα, απ τα καλύτερα σαγανάκια που έχω φάει, από φορμαέλα Αράχωβας με δημητριακά, χαρουπάλευρο και γλυκό του κουταλιού τριαντάφυλλο (4/4) (5,20€).

- mix grill, πανδαισία, το φέρνει σε ένα μεγάλο τσίγκινο φαράσι και περιέχει 2 κοτόπουλα φιλέτα,2 μπριζολάκια,2 μπιφτεκάκια γεμιστά με τυρί, 2 μπιφτεκάκια κοτόπουλο, 2 λουκάνικα και κάτω απ όλα αυτά έχει πιτούλες και πατάτες κρεμυδάκι και ντοματούλα. Όλα πολύ νόστιμα και πολύ καλά ψημένα, δύο χορταίνουν σίγουρα (4/4) (18€).

- ήπιαμε και έξι ρακόμελα 7€ έκαστο, τα κορίτσια στην παρέα λένε ότι είναι απ τα καλύτερα, βάζει μέσα και λίγο λεμόνι, για μένα είναι λίγο ελαφρύ, όσες φορές έχω πάει πάντα μας κερνάνε και ένα η δύο (3/4)
- και περνάω στο γλυκό, είμαι άνθρωπος που δεν τρελαίνομαι για γλύκα αλλά για αυτό το μηλόφι παθαίνω αμόκ, μπορώ να φάω άπειρα, πιο μπανόφι?χα, μηλόφι και άγιος ο θεός (4/4) (4,90€)

Είναι πολύ ωραίο μαγαζί και το συνιστώ ανεπιφύλακτα για να περάσεις και να φας ωραία, είναι πολύ παρεΐστικο μαγαζί και μαζεύει κυρίως νεαρό κόσμο. Όποιος δεν έχει πάει πρέπει να το επισκεφτεί τουλάχιστον μια φορά.

22 Μάρ 2015

idis