Multi Ethnic - Φιλοθέη, Αθήνα

Τους τελευταίους δύο μήνες έχω επισκεφθεί το εστιατόριο δύο φορές.
Την πρώτη έμεινα πιο ευχαριστημένη από τη δεύτερη και θα σας παραθέσω τους λόγους παρακάτω.

Καταρχήν ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή.
Το μαγαζί βρίσκεται στον παράδρομο της Κηφισίας απέναντι από το Κολέγιο Αθηνών, πράγμα που σημαίνει ότι θα δυσκολευτεί κανείς στο θέμα στάθμευσης.

Ο χώρος τώρα είναι όμορφα διακοσμημένος αν και κάποια στοιχεία "αμερικανιάς" μαζί με το ανατολίτικο πνεύμα δεν πολύ ταιριάζουν αλλά προσωπικά δεν με χάλασε.

Η κουζίνα του ανοιχτή στο κοινό, με διάφανη τζαμαρία, κάτι που βρίσκω θετικό για να ξέρεις περίπου τι γίνεται από καθαριότητα κτλ. Επίσης οι τουαλέτες καθαρές και ο χώρος χωρίζεται σε καπνίζοντες και μη.

Ως αφορά την εξυπηρέτηση και τις δυο φορές ήταν γρήγορη και τα πιάτα έφθασαν με καλό ρυθμό στο τραπέζι μας.

Στην αρχή μας έφεραν κάτι χειροποίητα ψωμάκια με μαυροκούκι και σουσάμι.
Την πρώτη φορά επίσκεψής μας ζεστά, ενώ τη δεύτερη κρύα. Τα συνοδεύουν με ελίτσες καλάμων και αν και χρεώνεται κανονικά στα κουβέρ είναι ένα ωραίο ξεκίνημα. Το ατόπημα όμως είναι ότι την δεύτερη φορά διαπίστωσα κάτι τραγικό που με χάλασε και δεν θα επισκεφθώ το μαγαζί σύντομα!! Παρόλο που τα χρεώνουν κανονικά ο σύζυγος δεν έφαγε το δικό του και όταν η σερβιτόρα τα γύρισε πίσω, ο ψήστης θεώρησε σκόπιμο να το ξαναβάλει στο σωρό με τα υπόλοιπα ψωμάκια και να το σερβίρει στους επόμενους!! ΑΠΛΑ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ!! Να σημειώσω δε ότι το είχαμε πιάσει με τα χέρια μας....

Δεν θέλω όμως να σας επηρεάσω και για αυτό θα σας παραθέσω το μενού που διαλέξαμε και τις εντυπώσεις μας. Αφού μας έφεραν το εμφιαλωμένο νεράκι μας ξεκινήσαμε το γεύμα μας με μια σαλάτα με σπανάκι, ψητή γλυκοκολοκύθα, σελινόριζα, μυρώνια, ρόδι και καρύδια με βινεγκρέτ εσπεριδοειδών στα 6 ευρώ. Δροσερή και η κολοκύθα της ταίριαζε πολύ!

Επίσης για ορεκτικό πήραμε Κίμπε δηλαδή κιμάς μαγειρεμένος με κρεμμύδι, μπαχαρικά, τυλιγμένος σε τραγανή κρούστα από πλιγούρι και τηγανισμένος. Δυστυχώς παρά την όμορφη παρουσίαση στο τραπέζι μας, μέσα σε μαντεμένιο κατσαρολάκι, δεν ικανοποίησε τις προσδοκίες μας, μιας και το βρήκαμε παρατηγανισμένο και με έντονη γεύση λαδίλας. Η τιμή του στα 5,80 τι λες τσιμπημένη.

Επίσης πήραμε μια πίτα που θύμισε πεϊνιρλί σε σχήμα με πικάντικο κοτόπουλο, φρέσκια τομάτα, μπούκοβο και κασέρι. Πάρα πολύ καλή και σε γεύση και σε ψήσιμο στα 5,50 ευρώ. Το παραγγείλαμε και τις δύο φορές γιατί μας άρεσε.

Για κυρίως πιάτο πήραμε στα 13,00 ευρώ Μοσχάρι Tajine που αποτελείται από μοσχαρίσιο μπούτι σε κομματάκια μαγειρεμένο στο Tajin (παραδοσιακό μαροκινό σκεύος από πηλό) με αρωματικό κάρυ, ξερά φρούτα και αμύγδαλα. Μας άρεσε αρκετά αλλά θέλει βελτίωση για να πλησιάσει την αυθεντική μαροκινή συνταγή. Να συμπληρώσω ότι σερβίρεται με ρύζι Basmati. Πάντως αυτό μαζί με Tajine κοτόπουλου ή αρνιού είναι τα signature πιάτα του μαγαζιού και σας τα συνιστώ!!

Επίσης πήραμε κεμπάπ στα 10,50 ευρώ το οποίο σερβίρεται με σάλτσα γιαουρτιού και τομάτα πάνω σε ψωμάκι όπως του ορεκτικού, άλλα ζητήσαμε και την σάλτσα μελιτζάνας που σερβίρουν σαν εναλλακτική. Μας έφεραν και τις δύό σαλτσούλες με προθυμία αλλά κατά τη γνώμη μας υπάρχουν πολύ καλύτερα γιαουρτλού κεμπάμ, γιατί αυτό ήταν κατ'ουσίαν. Οι σαλτσούλες καλές πάντως.

Την πρώτη φορά είχαμε πάρει και ένα ακόμα κυρίως πιάτο με κοτόπουλο μαριναρισμένο σε μπαχαρικά που το σερβίρουν πάνω στο δικό τους ψωμάκι. Το κοτόπουλο καλό αλλά η σύνθεση όλου του πιάτου δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο.

Κλείσαμε το γεύμα μας με κουνάφι δηλαδή το κιουνεφέ επί το Πολίτικον που είναι κανταΐφι γεμιστό με mozzarella, φρέσκο βούτυρο και πασπαλισμένο με τριμμένο φιστίκι αιγίνης και στο τέλος σιροπιασμένο. Το ψήνουν επί τόπου όποτε υπολογίστε δέκα λεπτά τουλάχιστον για να το γευθείτε. Αρκετά καλό σε γεύση για τα ελληνικά δεδομένα, άλλα θα ήταν ψέμα να πω ότι στην Τουρκία δεν έχω γευθεί πολύ καλύτερα. Η τιμή του στα 6 ευρώ και επαρκεί για δυο άτομα.

Στο τέλος μας κέρασαν και κρύο τσαγάκι από κόκκινα αποξηραμένα φρούτα, το οποίο ήταν πολύ δροσερό, αρωματικό και χωνευτικό!

Συνοψίζοντας να σας αναφέρω ότι την πρώτη φορά πληρώσαμε 45 ευρώ ενώ τη δεύτερη που πήραμε και μπίρες και καφέ με το γλυκό 55 ευρώ στο σύνολο.
Γενικά θεωρώ λογικές τις τιμές τους δεδομένης και της περιοχής αλλά θα ήθελα μια βελτίωση στις γεύσεις του που ομολογουμένως έχουν καλή βάση άλλα θέλουν αυτό το "κάτι" που θα τις απογειώσει!