Μεζεδοπωλεία - Χολαργός, Αθήνα

Να μαστε κι εμείς στη ΦΥΣΑΡΜΟΝΙΚΑ Τετάρτη απογευματάκι και έχοντας διαβάσει τις κριτικές των φίλων του σαιτ.

Το μαγαζάκι αυτό δεν το πιάνει το μάτι σου κατεβαίνοντας τη Μεσογείων οπότε πρέπει να κάνεις αναστροφή στην Αμυνα και να μπεις στον παράδρομο, βρίσκεται κάτω ακριβώς απο τη σχολή χορού GALENA'S και απέναντι απ΄το Υπουργείο Εθνικής Αμυνας, οπότε βολεύει πολύ η μετακίνηση με το μετρό. Το πάρκινγκ πάντως δεν είναι δύσκολο.

Εκ πρώτης όψεως δεν σου γεμίζει και πολύ το μάτι και όντως ψάχνεις να βρεις την είσοδο, όμως ο εσωτερικός του χώρος είναι όμορφος με όση χρειάζεται διακόσμηση, πεντακάθαρος. Είχε κόσμο αν και 5 το απόγευμα, που πιθανότατα να ήταν για καφέ, εμείς προτιμήσαμε να καθήσουμε στον εσωτερικό χώρο για περισσότερη ησυχία και ζεστασιά. Το κάπνισμα επιτρεπόταν στο διπλανό χώρο.

Θα συμφωνήσω με το φίλο-η ΣΠΑΝΑΚΟΠΙΤΑ ότι η μουσική επένδυση του μαγαζιού σε τόνους έντεχνους και ελαφρολαικούς σε ρίχνει λίγο ψυχολογικά, ιδιαίτερα αν έχεις ντέρτια και καημούς....

Ο σερβιτόρος πολύ ευγενικός μας έφερε μαζί με κανάτα νερό και τους καταλόγους και ερωτηθήκαμε για να μας φέρει ψωμάκι. Γενικότερα το σέρβις ήταν καλό και πρόσχαρο και με διάθεση για δουλειά.

Τα πιάτα ήρθαν στην ώρα τους και αποτελούνταν από τα εξής:

Φάβα σαντορίνης με καραμελωμένα κρεμμύδια και απάκι, μέτρια καθότι ανάλατη και στο πάντρεμα κρεμμυδιού-απάκι είχαν προσθέσει κίμινο.

Φορμαέλα σαγανάκι με γλυκό κουταλιού, στην όψη σαν κεφτεδάκια, δυο σε ποσότητα, ιδιαίτερα, πολύ κρατσανά απέξω, δεν ήταν κακά αλλά δεν νομίζω να τα ξαναέπερνα σε μελλοντική επίσκεψη.

Πατάτες τηγανιτές με στάκα Χανίων, πραγματικά κακές, αν και φρέσκες, πιθανότατα τηγανισμένες σε ακατάλληλο λάδι και η στάκα ξύνιζε λιγάκι. Μετανιώσαμε που δεν πήραμε τις πατατόφλουδες.

Σαλάτα ΦΥΣΑΡΜΟΝΙΚΑ, απλά υπέροχη, απτις ωραιότερες σαλάτες που έχω γευτεί, αρκετή για δύο άτομα, δροσερή, απέριττη στην όψη και με θεικη γεύση, περιγράφω.... Iceberg με σαλάτα πράσινη, ξυνόμηλο ίσα ίσα για τη διαφορά, κρουτόν βουτυρένια, φλούδες γραβιέρας από πάνω και...... απίστευτος συνδυασμός ψιλοκομμένος δυόσμος που σε συνδυασμό ελαφρού ντρέσινγκ με μουστάρδα-μέλι (προσπαθήσαμε να αποσπάσουμε τη συνταγή από το σεφ!!!! ) απογείωνε κυριολεκτικά το πιάτο!!!

Λουκάνικο Σφακίων,3 σε ποσότητα, πολύ καλό σερβιρισμένο σε ειδικό σκεύος με υποψία γραβιέρας τέλειος μεζές για ρακή, αν είναι να την κάνεις τη γουρουνιά τουλάχιστον να αξίζει....

Μπιφτεκάκια γεμιστά με γραβιέρα πολύ νόστιμα με σαλτσούλα ντομάτας ελαφριά, αρκετή ποσότητα για 2 άτομα.

Ήπιαμε ρακή 300ml χωρίς παρενέργειες.

Επιδόρπιο πήραμε ένα μηλόφι που είχα διαβάσει ότι είναι must, δυστυχώς όμως, παρόλο που ήταν φρεσκότατο, δεν με ικανοποίησε καθόλου λόγω της υπερβολικής κρέμας καραμέλας που είχε. Αυτό βέβαια είναι υποκειμενικό, κάποιος που αγαπάει την καραμέλα θα το έβρισκε υπέροχο φαντάζομαι.

Με έναν διπλό εσπρέσο και κερασμένο το μηλόφι πληρώσαμε 42,80, πολύ καλά γι' αυτά που φάγαμε.

Με το λογαριασμό μας ήρθαν 2 σφηνάκια λικέρ μαστίχα.

Θα ξαναπάω να δοκιμάσω κι άλλα πιάτα και θα αποφύγω αυτά που δεν με συγκίνησαν.

Αξίζει σίγουρα μια δοκιμή!