Μέση Ανατολή - Ν.Κόσμος, Αθήνα

Μια απο τις μεγαλες μου αγαπες ειναι η αραβικη κουζινα και θυμαμαι με νοσταλγια το μαγαζι του Αλι στην οδο τζωρτζ στα εξαρχεια και τα μυθικα μας φαγοποτια. οποτε για εμενα το γαστριμαργικο γεγονος της χρονιας δεν ειναι ουτε οι κουκουβαουνες ουτε τα μπεκατσωνια, αλλα το γεγονος οτι το καμαρι της συριας επεστρεψε σε νεο χωρο. Παροτι παραδεχομαι οτι, με αφορμη το φαϊ του, εγινα φιλος με τον Αλι, θα ειμαι απολυτα αντικειμενικος οπως θα διαπιστωσουν οσοι επιχειρησουν μια επισκεψη.

Περιεργο χαρμανι το Ανατολη, καφε το πρωι, μεζεδοπωλειο απο το μεσημερι, 24 ωρες το 24ωρο ανοιχτο, δεν ξερω σε ποια κατηγορια να το καταταξω. Μερικά ψηλά τραπέζια και καρεκλες, σαν των καφέ και μερικά κανονικά τραπέζια μεζεδοπωλείου. Υποθετω ο χωρος ακομα διαμορφωνεται. Η κουζινα ομως ειναι φουλ ανοιχτη και “κενταει”. Καλυτερα πηγαινετε σαν να επισκεπτεστε ενα καφε και θα εκπλαγειτε ευχαριστα. Το μαγαζι παντως ειναι πεντακαθαρο.

Σχετικα με το φαϊ λοιπον. Κατα τη γνωμη μου, οταν μιλαμε για κεμπαπ, τρεις ειναι οι μεγαλες σχολες: η αρμενικη, η συριακη και η περσικη. Στο “Ανατολη” της συγγρου σερβιρουν συριακη κουζινα σε πραγματικα πολυ υψηλο επιπεδο και σε εξαιρετικες τιμες. Κεμπαπ χωρις ψωμι, αλλα με κιμα περασμενο δυο φορες απ τη μηχανη με λιγα και σωστα μπαχαρια και γεματη, βαθεια γευση. 3 μπιφτέκια φανταστείτε, μεριδα 250γρ. στα 4.5 ευρω.

Καλα, φαλαφελ δε γινεται καλυτερο, τραγανιστο απ εξω και αφρος μεσα, αψογο στα μπαχαρια του, συνοδευεται απο σως γιαουρτι-ταχινι, 6 τεμαχια 3.50 ευρω. Χουμους υπεροχο στα 2.50. Σουβλακι ζυγουρι πεντανοστιμο και τρυφερο, 3 τεμαχια συνολο, 5.5 ευρω. Φτερουγες κοτοπουλο, τραγανες απ εξω και τρυφερες μεσα στα 2.50. Δεν ξερω αν καταλαβατε τί παιζει ή πρεπει να συνεχισω.

Βαλτε και διαφορες αλλες αλοιφες, μια του μαγαζιου καυτερη σουπερ με ντοματα, πιπεριες και χυμο ροδιου, μια μελιτζανοσαλατα βελουδο, κανα τουρσακι, κανα ταμπουλε, στην αραβικη εκδοχη που εχει πολυ μαϊντανο και μια υπεροχη φατους (προσωπικη αγαπημενη σαλατα) και γινατε. Εννοειται ολα στα καρβουνα και ολα ψηνονται κατοπιν της παραγγελιας.

Ο Αλι το θεωρουσε παντα αυτονοητο απο την εποχη προ κρισης, που η συντριπτικη πλειοψηφια επαιζε με προψημμενα χοιρινα. Στο παλιο μαγαζι υπηρχε ενα θεμα με τους χρονους, εδω παρατηρησα οτι η αναμονη ειναι μικρη. Προσεχως γυρος απ ο, τι μου παν και στα σπεσιαλ πιατα ψαχνονται να φτιαχνουν γεμιστο αρνι, καθε σαββατο ή κατι τετοιο. Δε σαμερ ιζ καμινγκ!

Τρομερο vfm, αφου δυο ατομα, μπορουν να δοκιμασουν τα παντα και να δωσουν απο 10 ευρω, χωρις τα ποτα. Αν θελετε δε απλα να τσιμπησετε, τα κεμπαπ, τα ζυγουρια και τα φαλαφελ παιζουν και σε τυλιχτα, στα 1.80 με ελληνικη πιτα και 2 ευρω με αραβικη. 2 ευρω το φαλαφελ-πιτα επαναλαμβανω, οσο κανει δηλαδη και οχι οσο το χρεωνουν οι ελληνες μαγαζατορες που το ανακαλυψαν περυσι και προπερσι.

Πολυ χαμηλες τιμες, εξαιρετικη ποιοτητα. Δεν καταλαβαινω ακριβως πώς γινεται αυτο και ειμαι περιεργος να δω αν θα δουλεψει αυτο το 24ωρο πραγμα, αλλα πραγματικα το ελπιζω και ευχομαι τα καλυτερα.

Ας σταματησω εδω, να μαζεψω τα δακρυα της συγκινησης με τη σφουγγαριστρα. Προφανως το συνιστω ανεπιφυλακτα. Μαζι με την χιλιοτραγουδισμενη “Ασια”, η “Ανατολη” μπηκε στα κορυφαια αγαπημενα μου φαγαδικα. Υπερτιμια και πεντανοστιμη...