Μεζεδοπωλεία - Ν. Ερυθραία, Αθήνα

Επισκέφθηκα το ΕΡΓΟΝ με το σύζυγο μου, καθημερινή, πριν ένα μήνα, γύρω στις 3:30 το μεσημεράκι μετά τη δουλειά. Ηρθάμε για δεύτερη φορά μιας και το μενού του έχει αλλάξει και θέλαμε να το δοκιμάσουμε ως ευχαριστημένοι πελάτες της πρώτης φοράς,

Ας ξεκινήσω από την περιοχή που βρίσκεται το κατάστημα, η οποία είναι στο κέντρο της Ν. Ερυθραίας, πράγμα που σημαίνει ότι θα δυσκολευτείτε λίγο στο θέμα στάθμευσης άλλα με υπομονή θα τα καταφέρετε.

Ο χώρος τώρα κατά τη γνώμη μου δεν είναι κάτι το τρομερό αλλά όμως έχει ένα ευχάριστο περιβάλλον με στοιχεία παντοπωλείου, αφού στην είσοδο έχει διάφορα ελληνικά καλούδια που μπορείς να αγοράσεις, όπως όσπρια, αρωματικά αλάτια, αλίπαστα, αλοιφές και πολλά άλλα ενδιαφέροντα.

Το θέμα εξυπηρέτηση επίσης ικανοποιητικό επιδέχεται όμως βελτίωσης όσον αφορά στους χρόνους και το συντονισμό με την κουζίνα.

Περνάω στο φαγητό που είναι και το κύριο ζητούμενο.

Στην αρχή σε σερβίρουν νεράκι φιλτραρισμένο με ψωμάκια σε καλαμάκι στο 1,50 το άτομο. Σαν χρέωση θα μπορούσε να λείπει κάλλιστα.

Στη συνέχεια επιλέξαμε Φάβα Φενεού με καραμελωμένα κρεμμύδια, σύγκλινο Μάνης και λάδι τρούφας στα 6 ευρώ. Καλή σας γεύση και έδενε μ τα υπόλοιπα όμως μικρή σε μέγεθος για τα χρήματα που κοστίζει. Επίσης πήραμε μια μελιτζανοσαλάτα καπνιστή με καρύδια. Πολύ καλή στα 4 ευρώ.

Συνεχίσαμε με παστουρμαδοπιτάκια με μαρμελάδα ντομάτας και γιαούρτι στα 6 ευρώ. Τα βρήκαμε θεσπέσια χωρίς έντονη μυρωδιά και όλα τα υλικά δένανε αρμονικά και πρωτότυπα μεταξύ τους! Λίγο μεγαλύτερη μερίδα θα ήταν καλύτερο να υπήρχε ωστόσο.

Επίσης ως ορεκτικό πήραμε και μια μερίδα σαγανοτύρι Βέροιας καπνιστό με μαρμελάδα κολοκύθας και μαστίχα στα 6 ευρώ επίσης. Επειδή αγαπώ και τα καπνιστά τυριά και τη μαστίχα το βρήκα πολύ καλό, όμως σίγουρα αποτελεί ιδιαίτερη γεύση που μπορεί να μην αρέσει σε όλους.

Για κυρίως επιλέξαμε χοιρινό κοντοσούβλι στα 14 ευρώ με τραγανές πατάτες. Αρκετά καλό και ζουμερό πλην όμως λιγάκι ακριβό για τις εποχές μας.
Επίσης πήραμε και κοτόπουλο σουβλάκι με μια ωραία λεμονάτη επίγευση και χανιώτικο λεμονάτο πιλάφι. 14 ευρώ και αυτό πάλι το θεωρώ τσιμπημένο.

Συνοδεύσαμε το φαγητό μας με τρεις μπύρες Volkan τις οποίες αγαπάμε πολύ!!

Κλείσαμε το γεύμα μας με μια ανάλαφρη μους γιαουρτιού με λευκή σοκολάτα, ζαχαρωμένες βιολέτες, σαν αυτές που είχαμε φάει σε ένα καφέ στη Βιένη και sorbet μούρων! Μας άρεσε πολύ!! η τιμή στα 6 ευρώ αλλά άξιζε τα χρήματα του.

Σύνολο για όλα 62 ευρώ. Νομίζω ότι γυρώ στα 50 με 55 ευρώ θα ήταν λογικότερο να πληρώσουμε παρά ταύτα ευχαριστηθήκαμε και θα ξαναπάμε.