Μεζεδοπωλεία - Νίκαια, Αθήνα

Λοιπόν αυτό το μαγαζάκι αδικείται!

Μετά από 2 επισκέψεις μπορώ μετά βεβαιότητος να πω πως αυτό το μικρό μαγαζάκι με τα ΣΥΝ του και τα πλην του μάλλον θα διατηρηθεί στη γαστρονομική σκηνή της Αθήνας και θα ακολουθήσουν αρκετές κριτικές στο σάιτ μας.

Δεν θα πω πως ανακάλυψα την Αμερική αλλά θα τονίσω πως:

Πρόκειται για οικογενειακή επιχείρηση που προσπαθεί για το καλύτερο δυνατό. Μπορεί να μην έχουν την απαιτούμενη επαγγελματική εμπειρία αλλά και τι με αυτό;Λίγοι είναι οι επαγγελματίες που σε κοιτάνε σαν ευρώπουλο και όχι σαν πελάτη ώστε να ικανοποιήσουν τις ανάγκες σου για να περάσεις ένα νόστιμο και χαλαρό 2ωράκι (έστω μια ώρα για κάποιους);

Υπάρχει θέληση για πολλές συνταγές και μάλιστα κάποιες δυσεύρετες. Οι περισσότερες άνω του μέσου όρου. Απ'ότι είδα και το ψυγείο τους είναι εφοδιασμένο με αρκετές μπύρες ενώ δεν λείπουν και το κρασί-ούζο.

Οι τιμές είναι τίμιες και μπορούν να καλύψουν όλα τα βαλάντια. Από συνταξιούχους παππούδες έως νεολαίους που πάνε με την παρέα τους για να χαλαρώσουν παρείστικα.

Συνεχίζω λοιπόν και λέω πως το μαγαζί είναι πολύ κοντά στο Κρατικό Νοσοκομείο Νίκαιας, αν έρχεστε από Αθήνα θα στρίψετε αριστερά στο φανάρι του Beat, και στο πρώτο στενό δεξιά. Μετά από 100 μέτρα θα εμφανιστεί μπροστά σας πρώτα το παρεμφερές μαγαζί με την ονομασία Σμύρνη. Παραδίπλα είναι η Αναστασία.

Η γνωριμία μου με το μαγαζί έγινε στα φανάρια της τριγύρω περιοχής που μοιράζονταν φυλλάδια με τις προτάσεις της Αναστασίας, μάλιστα σε άσχετες χρονικές περιόδους. Σε διάφορες βόλτες μου με την κοπέλα μου στην ερώτηση "Πάμε να δοκιμάσουμε να φάμε στην Αναστασία;" έπαιρνα την ίδια απάντηση.

"Πήγαινε με κάναν φίλο σου, δεν με τραβάει να πάω εκεί". Αυτή η αποστροφή ήταν καθαρά και μόνο λόγω του χώρου πιστεύω. Άλλωστε σπάνια μου αρνείται να πάμε κάπου... έστω και με βαριά καρδιά.

Ο χώρος λοιπόν όντως δεν είναι κάτι ιδιαίτερο και για να πω την αλήθεια δεν σε πολυτραβάει. Χωρίς ιδιαίτερες διακοσμητικές παρεμβάσεις, σου θυμίζει περίπου καφενείο. Όλα λίγο ανάκατα ΑΛΛΑ αν καθήσετε στην πλατειούλα απέναντι θα περάσετε μια χαρά, ειδικά για καλοκαίρι. Υπάρχουν τραπεζοκαθίσματα ξύλινα αλλά και κάτι σε στυλ καναπέ (ας πούμε) με αφρολέξ. Ο χώρος δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλος αλλά δεν πας γι'αυτό. Καλύπτεται από διάφανους μουσαμάδες αλλά υπάρχουν και σόμπες μανιτάρια για να μη νιώθεις πολύ κρύο.

Η εξυπηρέτηση σχετικά ερασιτεχνική αλλά όχι σε σημείο που να σε δυσαρεστεί. Για παράδειγμα θα πω πως το γλυκάκι στο τέλος θα έπρεπε να είναι κερασμένο αν και διάβασα πως πολλές φορές επειδή είναι χειροποίητο τελειώνει. Δεν θα διαφωνήσω σε αυτό αλλά από την άλλη θεωρώ πως τα 11.4 ευρώ στην πρώτη επίσκεψη για ένα εκμέκ και ένα βυζαντινό που σαφώς είναι αγοραστά (μου θύμισαν του Λαζαρίδη μάλιστα) και εκείνη τη μέρα όχι φρέσκα μαζί με 2 μπάλες καϊμάκι τυπου Λίντλ είναι υπερβολικά. Θα πρότεινα να έχουν κάποιο γλυκό έστω σε τιμή κόστους αν τυχόν δεν μπορούν να το κεράσουν. Για να πω την αλήθεια μου όμως θα ήθελα κάτι πρωτότυπο όπως την ψάχνουν στα φαγητά τους.

Στη δεύτερη επίσκεψη μας στο τέλος θα θέλαμε να μας ξεπροβοδίσουν και όχι απλώς να μας παρατηρούν να αποχωρούμε. Μικρά λαθάκια που εντάξει δεν θα τους πάρω και το κεφάλι. Απλώς θα μου έδιναν πιο φιλική αίσθηση και θα με έκαναν "φίλο" τους θεμελιώνοντας τις βάσεις για μια σχέση τακτικού πελάτη.

Είμαι σίγουρος πως θα διαβάσουν την κριτική μου και θα την λάβουν σοβαρά κρίνοντας πως απαντούν σε κάθε κριτική. Χαίρομαι πάντως που ΠΑΛΕΥΟΥΝ οικογενειακά και θέλουν με κόπο να βγάλουν το ψωμί τους. Έχει επιστρατευτεί ακόμα και μια πιτσιρίκα που μάλλον πηγαίνει γυμνάσιο και βοηθά (στη δεύτερη μεσημεριανή επίσκεψη την είδα με την σχολική της τσάντα να περνάει από το μαγαζί), ενώ ένα άλλο παλικάρι ήρθε 2 φορές με το αμάξι του με κάποιες προμήθειες.

Στα του φαγητού τώρα: Ο κατάλογος περιέχει αρκετές προτάσεις, μάλιστα κάνουν και διάφορα μαγειρευτά που λογικά εναλλάσονται (βλέπε σουπιές κρασάτες, λαχανοντολμάδες, γεμιστά και πολλά άλλα). Οι προτάσεις έχουν κρεατικά αλλά και θαλασσινά-ψαρικά σε καλό επίπεδο για το ύφος του μαγαζιού. Οι τιμές είναι πολύ καλές και ξεκινούν από τα 2.5 ευρώ για πάρα πολλά πιάτα και κανένα πιάτο δεν ξεπερνά τα 10 ευρώ. Αν θυμάμαι το χταπόδι κοστίζει 9.5 ευρώ. Εύκολα μπορείτε λοιπόν με 2-3 πιατάκια ο καθένας και μια μπύρα να μην ξεπεράσετε τα 10-12 ευρώ. Σημειώστε πως τα πιάτα των 2.5 ευρώ δεν είναι μεγάλες μερίδες αλλά δεν τις θεωρώ τσουρούτικες.

Έχουμε και λέμε:

- Σαρδέλες με τη συνταγή της Αναστασίας στα 7.5 ευρώ. Μεγάλη μερίδα και καλοφτιαγμένες, τις καταβρόχθιζα ολόκληρες. Νομίζω περίπου πάνω-κάτω 10 τεμάχια ήταν. Ακόμα και για κυρίως θα σας ικανοποιήσει.

- Μαστέλο με μαρμελάδα τομάτας στα 4.5 ευρώ. Μας είχε έρθει πολύ ζεστό αν και λιωμένο παραπάνω από όσο περιμέναμε. Αρκετά νόστιμο και το προτείνω για κρύο καιρό.

- Ταλαγάνι Μεσσηνίας με μπαλσάμικο στα 3.5 ευρώ. Αυτό μας ήρθε πιο τραγανό και λιγότερο ψημένο πλαισιωμένο με τοματούλα και πρασινάδα. Αξιοπρεπέστατο. Θα το ήθελα περισσότερο ψημένο εδώ.

- Πάπρικα στα 2.5 ευρώ. Αλοιφή που έχω συναντήσει μόνο στη Θεσσαλονίκη σαν φοιτητής (ακόμα και στα πιτόγυρα). Πάρα πολύ καλή, ελαφρώς καυτερή στην αρχή με κόκκινη πιπεριά και με τυράκι από πάνω. Τη σκούπισα με το φρεσκότατο ψωμάκι με σουσάμι που σε ρωτάνε στην αρχή αν επιθυμείς (0.5 ευρώ).

- Γαύρος μαρινάτος στα 2.5 ευρώ αν θυμάμαι καλά. Επαρκής και αρκετά ξυδάτος, ίσως θα μπορούσε να ήταν και ένα κλικ πιο ανάλαφρος.

- Καβουροσαλάτα στς 2.5 ευρώ. Λογικά σουρίμι, με την μαγκιά αν κατάλαβα γιατί δεν πολυδοκίμασα ότι είχε και πατάτα. Φαγώθηκε.

- Γιαουρτλού στα 5.8 ευρώ με σουτζουκάκια 5 στον αριθμό αν θυμάμαι καλά. Χαρακτηρίζεται ως σπεσιαλιτέ. Πολλές πιτούλες και αρκετό γιαουρτάκι με τη σαλτσούλα του μέσα σε σαγανάκι. Δυστυχώς δεν μας ήρθε καυτό ούτε καν ζεστό και μοιραία δεν το πολυευχαριστήθηκα. Τα σουτζουκάκια ελαφρώς λιπαρά αλλά εύγευστα.

- Μυδοπίλαφο στα 4-4.5 ευρώ. Αρκετά ευχάριστο και όχι λασπωμένο. Απέσπασε θετικές κριτικές.

- Παστουρμάς θαλάσσης στα 3.5 ευρώ. Κομμάτια μπακαλιάρου όπως μας είπαν καπνισμένα, με τσιμένι αν θυμάμαι καλά. Το καλύτερο πιάτο κατά τη γνώμη μου. Απίστευτα μαλακό και αρωματικό, ο απόλυτος μεζές για να συνοδεύσεις ουζάκι. Η τιμή εξαιρετική, υποθέτω πως σε "χλιδάτα" μαγαζιά δεν θα το βρείς κάτω από 5.5-6 ευρώ.

- Φάβα παντρεμένη με καραμελωμένα κρεμμύδια στα 3.5 ευρώ. Δεν δοκίμασα αλλά η ποσότητα ήταν αρκετά πλούσια, σαν κάτι να έλειπε για να γίνει πιο εύγευστη (κάπαρη;). Σχετικά σφιχτή οπτικά.

- Χταπόδι ξυδάτο στα 2.5 ευρώ. Και γι'αυτο ειπώθηκε πως κάτι του έλειπε. Κάλη μερίδα για μεζές.

- Ούζο Πλωμάρι στα 6 ευρώ και 250 μλ ημίγλυκο κρασί στα 2.5 ευρω. Από τα καλύτερα και ευκολόπιοτο.

Στην πρώτη μας επίσκεψη πληρώσαμε 50 ευρώ/2 άτομα μαζί με τα γλυκά και τη δεύτερη 33 ευρώ, ενώ προτιμήσαμε να πάρουμε γλυκά από τον Παυλάκη στον Πειραιά.

Σαν γενικότερο συμπέρασμα θα έλεγα πως μπορεί εύκολα να γίνει στέκι για κάτι εύκολο και κοντινό. Σίγουρα όλα τα πιάτα δεν είναι ιδίου επιπέδου αλλά είναι τουλάχιστον αξιοπρεπή. Νομίζω πως δεν βοηθά και ο χώρος της κουζίνας, ίσως χρειάζονται μεγαλύτερο χώρο και περισσότερα άτομα να βοηθούν.

Πάντως η Αναστασία έχει αποκτήσει κοινό, εμείς καθημερινή στις 14:30 είχαμε άλλες 5 παρέες να τρώνε, ενώ έτυχε Παρασκευή βράδυ να περνάω και να το βλέπω γεμάτο.

Ίσως να μην αξίζει να διανύσεις μεγάλη απόσταση από μακριά αλλά για κοντά είναι αρκετά καλή λύση και οικονομική εάν προσέξεις. Πρόκειται για τίμια προσπάθεια από ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ και αξίζει τη στήριξη. Από εμένα κέρδισε την συμπάθεια μου.

Είναι σίγουρο πως εάν βρισκόταν σε πιάτσα θα γέμιζε και θα ήταν πιο γνωστή. Δεν γνωρίζω όμως τι θα γινόταν με τις τιμές.

Θέλω να πιστεύω πως μόλις βρεί τα πατήματα της η Αναστασία, θα σκεφτεί να βελτιώσει τον χώρο της και γιατί όχι να μεταφερθεί και κάπου πιο κεντρικά (για φαγητό).

Υ. Γ Επειδή τα γούστα είναι υποκειμενικά, δεν θα αρέσει σε όλους. Οι καλύτερες προϋποθέσεις θα ήταν να πάτε με παρέα και με διάθεση να πιείτε λιγάκι παραπάνω από το κανονικό, να κάνετε και τον χαβαλέ σας.

2015-03-30 22:47:35

Αν γράφαμε κριτική για της Αναστασίας τα μεζεδομαγειρέματα, κάπως έτσι θα τη γράφαμε και εμείς. Απλά έχουμε μια μικρή ένσταση στο κομμάτι γλυκά.

Με συμφωνία για συνταγή παρασκευάζονται από συνεργάτη μας χειροποίητα, μέχρι να ολοκληρωθεί το δικό μας μικρό ζαχαροπλαστείο στον κάτω χώρο του καταστήματος. το κόστος αγοράς με τιμολόγιο είναι 2€ για έκαστο. Το χρεώνουμε 3,9€ και 1,8€ τη μπάλα παγωτού. Σαφώς θα μπορούσαμε να κερνάμε πανακότα σκόνη Ακτίνα ή μους κλπ., αλλά δεν θα το κάνουμε ποτέ. Λαμβάνουμε σοβαρά υπόψιν μας ότι πρέπει να την ψάξουμε και στα γλυκά και μόλις έρθει η παραγωγή σε μας θα το γευτείτε. Αν ανοίξουμε και άλλο μαγαζί σε πιάτσα να είστε σίγουροι ότι οι τιμές θα παραμείνουν σε αυτά τα επίπεδα.

Άλλωστε η αγάπη του κόσμου μας έχει κάνει και εδώ στην άγονη γραμμή που είμαστε να έχουμε επιτυχία, αλλά δεν έχουμε αλλάξει τις τιμές σε πιάτα, όπως οι γαρίδες κλπ που από τότε που ανοίξαμε έχουν πάρει 6 αυξήσεις και πουλάμε σε κόστος. Είναι συμβόλαιο με τους πελάτες μας. Για τον χώρο μας ξέρουμε, αλλά να λάβετε υπόψιν σας ότι έχουμε να αντιμετωπίσουμε ένα μαγαζί μικρό με δύο σκάλες και παρόλα αυτά μας έχετε αγαπήσει παρόλο που σας δυσκολεύουμε πχ για να πάτε τουαλέτα σκάλα.

Είναι και ο μόνος λόγος που θα αλλάζαμε πόστο για ένα πιο επίπεδο και μεγάλο μαγαζί, ώστε να διακοσμηθεί και κατάλληλα. Τώρα το ότι δεν σας ξεπροβοδίσαμε το θεωρώ ένα από τα μεγαλύτερα λάθη που μπορεί να κάνει κάποιος σερβιτόρος, αλλά όπως έχουμε πει και ξανά το πιο δύσκολο στοίχημα που πρέπει να κερδίσουμε είναι όλη η στελέχωσή μας να γίνει από εραστές-επαγγελματίες. Θα το πετύχουμε. Τα λόγια σας μας συγκίνησαν ιδιαίτερα και πάτησαν ευαίσθητες χορδές.

Τα παιδιά και οι γονείς μας αγωνίζονται μαζί μας και είναι παράσημα γι αυτούς τα λόγια σας. Θέλουμε πάνω από όλα να είμαστε τίμιοι και να παραμείνουμε, όπου και να φτάσουμε, σε όποια πιάτσα και αν βρεθούμε.
Να στε πάντα καλά.

2016-11-14 14:10:19
Η κριτική τροποποιήθηκε από τον/την VAGELIS.