Μέση Ανατολή - Καλλιθέα, Αθήνα

Χαίρομαι που είμαι η πρώτη που ανακάλυψε αυτό το μαγαζάκι στον ηλεκτρικό της Καλλιθέας και κάτι μου λέει πως αν το επισκεπτείτε θα μείνετε ευχαριστημένοι όπως και εγώ. Το συγκεκριμένο ανατολίτικο δεν έχει πολύ καιρό που άνοιξε και, αν δεν κάνω λάθος, έχει πάρει τη θέση προηγούμενου πολίτικου. Το επισκεφθήκαμε με την φίλη μου μετά τον καθιερωμένο καφέ και ψώνια του Σαββάτου.

Ο χώρος είναι συμπαθητικός με λίγα ξύλινα τραπεζάκια μπροστά από την κουζίνα
και μερικά στο πατάρι, το οποίο εκείνη την ώρα δεν είχε κόσμο και ήταν κλειστό. Δεν έχει κάτι το ιδιαίτερο (ίσως το 2,5 να είναι πιο σωστό) αλλά από την μια είναι τακτοποιημένος και από την άλλη είναι από τα λίγα φαλαφετζίδικα που έχουν χώρο για να κάτσεις χαλαρά και να απολαύσεις το γεύμα σου οπότε προσμετράτε υπέρ τους.

Αμέσως ένας ευγενικός σερβιτόρος μας έφερε νερό βρύσης, ζεστές αραβικές πίτες και τους καταλόγους, που περιλαμβάνουν λίγες προτάσεις - κάτι που καθόλου, όμως, αρνητικό δεν είναι-. Αυτό που μας έκανε πρώτο κλικ ήταν το χούμους με κιμά και κουκουνάρι και απογοητευτήκαμε όταν μας είπαν ότι τους είχε μείνει λίγο χούμους μόνο για συνοδευτικό στα πιάτα και μέχρι να φτιάξουν το καινούργιο δεν θα μπορούσαμε να το γευτούμε.

Τελικά επιλέξαμε τα εξής: Μια σαλάτα κόκκινο λάχανο με μπαλσάμικο (3 ευρώ) που ήταν αρκετή σε ποσότητα και νόστιμη, ένα μαναϊς ζάταρ και τυρί (1,50 ευρώ) που ήταν μια φουσκωτή πίτα με τυρί και ένα μυρωδικό αρκετά ενδιαφέρουσα και την ποικιλία που μας σύστησε ο σερβιτόρος (7 ευρώ το πιο ακριβό πιάτο) το οποίο περιείχε ένα καλαμάκι μαριναρισμένο κοτόπουλο, ένα κεμπάμπ (νόστιμο αλλά λεπτό), χούμους, ταμπουλέ, πλιγούρι και τουρλού (κάτι σαν μελιντζάνες πικάντικες με σάλτσα).

Το πιάτο ήταν νόστιμο αλλά εμείς μετανιώσαμε για αυτή την επιλογή μας μιας και ουσιαστικά ήταν όλο λαχανικά, πολύ περισσότερο όταν βλέπαμε ότι στα υπόλοιπα τραπέζια πήγαιναν κάτι τεράστια και μυρωδάτα πιάτα με φαλάφελ και κάποιες άλλες σκεπαστές πίτες (Μαρίνα λεγόταν).

Σύνολο δώσαμε 11,5 ευρώ τα δύο άτομα και μείναμε ευχαριστημένες από τις γεύσεις αλλά όχι τόσο από τις επιλογές μας (χωρίς να φταίει το κατάστημα για αυτό). Ο σερβιτόρος φαινόταν να ρωτά με ενδιαφέρον αν μας άρεσαν οι γεύσεις...

Για να μην σας τα πολυλογώ από εκείνη την μέρα, έχουμε παραγγείλει αρκετές φορές στο σπίτι αυτά που δεν μπορέσαμε εκείνη την μέρα και ήταν όντως πολύ ενδιαφέροντα.

Ενδεικτικά σας αναφέρω: Φουλ Μπέλ ζεϊτ (το οποίο είναι με κουκιά, γιαούρτι, ταχίνι, σκόρδο και μαϊντανό), πίτα Μαρίνα (ψημένη πίτα με πικάντικο κιμά) αλλά και φαλάφελ σκεπαστή όλα πολύ νόστιμα. Επιπλέον, επειδή τα πιάτα συνοδεύομαι με χούμους και ταμπουλέ, να πω ότι είναι πολύ νόστιμα και τα δύο...

Γενικά, φαίνεται μια ενδιαφέρουσα προσπάθεια από νέα και πολύ ευγενικά παιδιά, τα οποία ελπίζω να συνεχίσουν έτσι... Αν σας βγάλει ο δρόμος σας πιστεύω ότι αξίζει μια δοκιμή.

Υ. Γ. Μου έχουν φανεί ιδιαίτερα ενδιαφέρουσες και οι δύο σούπες του μενού (καρότου και φακής), τις οποίες είδα να γεύονται σε διπλανά τραπέζια (ναι είμαι οπτικός τύπος) και ζήλεψα. Απλά δεν θέλω να τις παραγγείλω σπίτι αλλά θα τις γευτώ στην επόμενη επίσκεψη μου.