Μεζεδοπωλεία - Πέραμα - Σαλαμίνα, Αθήνα

Το χαρτι και καλαμαρι ειναι ενα πολυ παλιο μαγαζι στο Περαμα που εγω προσωπικα το ξερω πολλα χρονια. Παλαιοτερα πηγαινα συχνοτερα ενεκα οι πολυ καλοι μεζεδες το πολυ καλο τσιπουρο και βασικα οι πολυ καλες τιμες που σου επιτρεπουν να μην το σκεφτεις πολυ.

Ετσι και την συγκεκριμενη βραδυα μια και δεν ειχαμε κανονισει τιποτα αλλο και θελαμε να τσιμπησουμε κατι εξω σκεφτηκαμε αν και μακρυα να παμε να δοκιμασουμε ξανα τα πιατα του εν λογω μεζεδοπωλειου.

Φτασαμε στο μαγαζι κατα τις εννεα το βραδυ και το μαγαζι ως συνηθως ηταν γεματο κοσμο. Οι ευγενεσταοι ανθρωποι του μαγαζιου και ο ιδιοκτητης ( γνωστος για την ευγενεια του ) μας ειπαν να περιμενουμε σε καποιο προχειρο τραπεζι μεχρι να αδειασει καποιο τραπεζι και να καθησουμε να φαμε.

Η αληθεια ειναι οτι ο χωρος ειναι μικρος και τα τραπεζια πολυ στριμωγμενα οποτε και η οχλαγωγια στο μαγαζι ιδιαιτερη. Χαμος απο παιδια που φωναζουν κυριες που γελανε ηχηρα και τυπους οι οποιοι μιλανε τραγικα μεγαλοφωνα αλλα δεν τους αδικει κανεις γιατι αλλιως δεν εχεις καμια ελπιδα να ακουστεις εκει μεσα. Εδω θα επισημανω οτι αυτο ενοχλει καποιον στην αρχη μολις μπει στο μαγαζι. Μετα απο λιγο εχοντας μπει στο κλιμα δεν δινεις καμμια σημασια γιατι εχεις συνηθησει οποτε ολα καλα. Αλλωστε μιλαμε για ενα ( ασχετα αν ειναι πασιγνωστο ) μικρο συνοικιακο μεζεδοπωλειο.

Το 4/4 στην εξυπηρετηση πιο πολυ το περνει το μαγαζι για την προθυμεια του προσωπικου και του αφεντικου την ευγενεια και τους καλους τους τροπους γιατι κατα τα αλλα δεν μπορεις να πεις οτι ειναι το μαγαζι του κατευθειαν.

Πρωτα καθησαμε μετα ηρθε ενα μπουκαλι νερο με ποτηρια ( ζεστο το νερο ) μετα απο αρκετη ωρα ηρθε ενα καλαθακι με ψωμι και αρκετα μετα ενα ντιπ μια ασπρης σως σε μια μινι σεσουλα αδιευκρινηστου γευσης και μετα απο ολα αυτα ηρθε και ενα σετ μαχαιροπηρουνα μαζι με ενα τασακι.

Καθισαμε λοιπον πηραμε τον καταλογο και αρχισαμε την αναγνωση του ατελειωτου μενου που εχει το μαγαζι και σε ψαρικα και σε κρεατικα. Ειδικα στο κρεας το μαγαζι εχει οτι πιο εφανταστομπορει καποιος να βρει σε τετοιο μαγαζι.

Εμεις με την παρεα μου αποφασισαμε να ακολουθησουμε τον δρομο των ψαρικων οποτε δωσαμε μια παραγγελεια για
μια παελια ψαρικων
ενα γαυρο μαρινατο
μια σαλατα που μας συνεστησε το αφεντικο
μια κολοκυθακια
και μια καλαμαρακια γονο τηγανητα
Η παελια ψαρικων ηταν απλα φανταστικη για τα γουστα μου. Ενα πιατο που θα μπορουσε να παρει ευσημα απο οποιον πρωτομαγειρα καθε καλου μαγαζιου

Τελεια ψημενο το ρυζι με ολα τα αρκετα θαλλασσινα μεσα να εχουν βγαλει στο μαγειρεμα ολα τα τελεια ζουμια τους και τα αρωματα που δημιουργουσαν μια τελειοτητα γευσης Αλλωστε στην παελια οφειλεται και το 3/4 της βαθμολογιας γευσης

Ο γαυρος ο μαρινατος ηταν αψογος και σαφως σερβιρισμενος φινα σε ενα πιατιδιο με λιγη πρασιναδα να ομορφαινει το πιατακι.

Θα σταθω ιδιαιτερα στην σαλατα που μας συνεστησε ο ιδιοκτητης του μαγαζιου που ηταν εκπληκτικη. Μια σαλατα απο σπανακι με ντοματινια σως μπαλσαμικου και στο επανω μερος μια τουφα τυρι ( κατικι δομοκου νομιζω ) που αξιζε την καθε πιρουνια. Κατα ενα περιεργο τροπο η σαλατα σε καθε πηρουνια εβγαζε ενα αρωμα θυμαρι ( ειχε ενα κοτσανι απο θυμαρι στην κορυφη αλλα δεν μπορει να δικαιολογησει τετοιο αρωμα ) που εδινε μια γευση φινου και αξιολογου πιατου.
προτεινεται ανεπιφυλακτα σε οποιον επισκεφτει το εν λογω μαγαζι.

Τα τηγανητα καλαμαρακια ( γονος σερβιροντε σε μια σεσουλα μκρη αλλα ειναι πολυ ωραια τηγανησμενα και τρωγοντε ευχαριστα σαν μεζες για το κρασακι.
Τελος τα πολυδιαφημησμενα ( απο καποιους φιλους και γνωστους ) κολοκυθακια τηγανητα του μαγαζιου που εμενα οχι απλα δεν μου ειπαν τιποτα αλλα θεωρω οτι εχω φαει πολυ καλυτερα οπου και αν εχω φαει αυτο το παναπλο πιατο.

Οταν το κμολοκυθακι το τηγανητο δεν ειναι crispy δεν νιομιζω να αξιζει τον κοπο να το παρεις

Απο κρασακι το μαγαζι ειχε ενα αξιοπρεπες λευκο το οποιο μας συνοδευσε στο γευμα μας πολυ ευχαριστα
Γενικα το μαγαζι ειναι πολυ γνωστο και νομιζω οτι δεν θα βρεις κανεναν να πει καποια ασχημη κουβεντα γι αυτο. Μπορεις να περαεις ευχαριστα το μεσημερι σου η το βραδυ σου τρωγοντας νοστιμα και οικονομικα.
Προτεινεται ιδιαιτερα για μεσημεριανες εξοδους με παρεουλα για ουζακι και μεζεδακι.

Ισως επανελθω καποια στιγμη με μια κριτιοκη για το μενιου κρεατικων του μαγαζιου για το οποιο εχω ακουσει τα καλυτερα λογια για την ποικιλια του και την γευση του.