American Style - Βριλήσσια, Αθήνα

Συνηθως πριν επισκεφθουμε καποιο εστιατοριο φροντιζουμε να κανουμε μια μικρη ερευνα να ξερουμε τι μας περιμενει. Αυτος ειναι και ο λογος που τις περισσοτερες φορες μενουμε ευχαριστημενοι απο τις εξοδους μας.
Ενα σημαντικο εργαλειο φυσικα ειναι το παρων site ενω αλλες φορες αρκουν και οι μαζεμενες καλες κριτικες απο φιλους και γνωστους οι οποιες γινονται στομα με στομα.

Αυτη την φορα τα πραγματα δεν ηταν τοσο ευκολα. Χωρις να εχουμε κανονισει εξοδο για φαγητο μετα απο μια βολτα στην κεντρικη πλατεια των Βριλησσιων πεφτει το ματι μας σε ενα μαγαζι το οποιο δεν ειχαμε ξαναδει ποτε και δεν ειχαμε ακουσει ποτε καλα ή ασχημα σχολια. ΒARBARA QUE λοιπον. To μαγαζι εξωτερικα πολυ ομορφο μας κανει θετικη εντυπωση και βλεποντας πως ο κοσμος το τιμαει ιδιαιτερα Τεταρτη βραδυ μιας και ηταν γεματο λεμε να το τιμησουμε κι εμεις με την σειρα μας
Με μια γρηγορη ματια στο ask4food δεν βγαζουμε ακρη μιας και οι κριτικες ειναι ελαχιστες. Απλα αντιλαμβανομαστε οτι το γευμα μας σημερα θα εχει να κανει με burger και κρεατικα γενικοτερα αλλα κατα τα αλλα στα τυφλα.
Χαλαλι ομως. Ειναι απο τις φορες που το ευχαριστιεσαι περισσοτερο αν ενα μαγαζι σου αφησει θετικη εντυπωση χωρις να το περιμενεις.
Αν και τις περισσοτερες φορες προτιμω να κανω 2-3 επισκεψεις για να γραψω μια κριτικη, αυτη την φορα ειπα να κανω εξαιρεση ελπιζοντας να μην μας απογοητευσει στην πορεια.

Ας δουμε λοιπον πως κυλησε η βραδια μας ανα κατηγορια στο BARBARA QUE

ΧΩΡΟΣ

Απλα εξαιρετικο!!! Μοντερνος χωρος με διαφορων χρωματων τουβλακια διακοσμημενοι ολοι οι τοιχοι του μαγαζιου. Ξυλινα τραπεζοκαθισματα τα περισσοτερα σε διαφορα σχηματα κατανεμημενα στο χωρο ετσι ωστε να τρως ανετα.

Η κουζινα στο βαθος ανοιχτη ως ειθιστε στα μοντερνα burgerαδικα αμερικανικου τυπου ενω ετσι οπως μπαινεις στα δεξια σου βρισκεται μια μεγαλη μπαρα στην οποια μπορεις να απολαυσεις καθε λογης ποτο ή cocktail.

Tα χρωματα κινουνται μεταξυ καφε λογω του ξυλου που κυριαρχει, και μαυρου που ειναι τα αλουμινια στα τζαμια και στο bar αν θυμαμαι καλα.
Επισης χαρακτηριστικο του μαγαζιου ειναι το παταρακι στο οποιο βρισκεται ο χωρος καπνιζοντων. Στον κυριως χωρο στα τραπεζια δεν επιτρεπεται το καπνισμα παρα μονο αν κατσεις για λιγο στο bar(διπλα σου στην ουσια) χωρις ομως να δημιουργει αυτο καποιο προβλημα στην ατμοσφαιρα.

Υπαρχει και εξωτερικος χωρος ο οποιος επισης φαινεται πολυ ομορφος και οσο καλοκαιριαζει θα χρησιμοποιηθει και θα μεγαλωσει ο χωρος καθημενων.

Απο το ομορφοτερα εστιατορια αυτου του τυπου που εχουμε επισκεφθει κανει την διαμονη μας πιο ευχαριστη.

ΦΑΓΗΤΟ

Εχοντας επισκεφθει αρκετα εστιατορια με burgers τον τελευταιο καιρο οι απαιτησεις μου εχουν μεγαλωσει. Οποτε ενα γενικο σχολιο ειναι πως φαγαμε αρκετα καλα αλλα δεν θα βαλω 4 στις γευσεις μονο και μονο επειδη εχω στο μυαλο μου 1-2 παρομοια μαγαζια που απλα εχουν ακομα καλυτερες γευσεις οσον αφορα τα burgers.

Nα δουμε ομως πιο συγκεκριμενα 4 ατομα τι επιλεξαμε:

-Aπο τις σαλατες επιλαξαμε την sweet pork salad η οποια ειχε iceberg, ραντιτσιο, εσκαρολ, cranberries, καρβουδισμενα φουντουκια, βινεγκρετ πορτοκαλιου καθως και χοιρινες μπουκιτσες. Παρολο που ακουγεται χορταστικη νομιζω πως ηταν μικρη σε ποσοτητα για τα 8 ευρω που την κοστολογουν. Την επομενη φορα θα διαλεξουμε καποια αλλη να δοκιμασουμε μιας και εχει αρκετα μεγαλη ποικιλια απο σαλατες, αλλη με κοροπουλο, αλλη με μπεικον, μια μεξικανικη και οχι μονο.

Στα burgers τωρα επιλεξαμε:

- To BARBARA QUE BURGER το οποιο ειναι με μπιφτεκι black angus και περιεχει iceberg, ντοματα, τσενταρ, ψητα κρεμμυδια, αυγο τηγανητο και καποια δικη τους σως. Πολυ καλο απο καθε αποψη και χορταστικο! ειδικα το αυγο ματι καθοταν τελεια γευστικα με ολα τα υπολοιπα υλικα.

-ΒΑCON MUSHROOM BURGER, επισης με μπιφτεκι Black Angus, iceberg, ντοματα, μανιταρια, μπεικον, κετσαπ και cheddar σως. Και αυτο πολυ γευστικο, προτεινεται ειδικα σε οσους αρεσουν τα μανιταρια.

-HOT MEXICAN, δεν θα το δοκιμαζα ποτε μιας και δεν ειμαι των πολυ καυτερων γευσεων σε αντιθεση με τον εταιρο ανδρα της παρεας ο οποιος παντα τα προτιμαει. Του αρεσε αρκετα και εκτος απο τα βασικα συστατικα που εχουν ολα τα υπολοιπα burger του καταλογου το συγκεκριμενο περιεχει και μια ολοκληρη καυτερη πιπερια που το κανει ξεχωριστο για τους λατρεις των spices!!

Τελος δοκιμασαμε και

-το εξαιρετικο RIB EYE, το οποιο φυσικα ηταν black angus (ειναι της μοδας τελευταια). Το ζητησαμε μετρια ψημενο και ηρθε ετσι ακριβως. Το επισημαινω γιατι εχει τυχει αρκετες φορες να μας το φερνουν αλλα αντ'αλων.

Πολυ καλαισθητα και τα πιατα στα οποια μας σερβιρανε.

Προταση μου ειναι να το ψαξουν λιγο περισσοτερο στο ψωμακι που χρησιμοποιουν για τα burger μιας και κυκλοφορουν πολυ καλυτερα και θα τα απογειωσουν γευστικα(πχ καποιο bagel), εχει γινει καλη δουλεια στην κουζινα και αξιζει τον κοπο.

Για το τελος φυσικα παραγγειλαμε και γλυκο, το οποιο δυστυχως ηταν η απογοητευση της βραδιας. Ενα BANOFFEE διαφορετικο απο τα συνηθισμενα αλλα καθολου καλη εμπνευση. Ποιο πολυ μου εμοιαζε με κρεμα καραμελε ή τελος παντων κατι αλλο που δεν μπορω να εντοπισω. Δεν αρεσε σε κανεναν μας.

ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ

Πολυ ευγενικα ολα τα παιδια και προθυμα καθε στιγμη να σε εξυπηρετησουν. Χρειαζονται εναν μικρο συντονισμο νομιζω, ετσι ωστε να μην τρεχουν αναμεσα στα τραπεζια χωρις λογο αλλα μιλαμε για λεπτομερειες που μερα με την μερα θα διορθωνονται. Αλλωστε το μαγαζι απο οτι καταλαβαμε ειναι αρκετα "φρεσκο". Την δουλεια τους την ξερουν πολυ καλα και αυτο φαινεται καθε στιγμη.
Στην εισοδο σε υποδεχεται μια κοπελα η οποια και σε βοηθαει στο να βολευτεις αναλογως με το αν επιθυμεις να καθισεις στον χωρο καπνιζοντων ή οχι.

ΑΞΙΖΕΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥ?

Για τα παραπανω πιατα + ενα μπουκαλι λευκο κρασι-Μαλαγουζια (απλα καλο) 17 ευρω + 1 coca cola +1,5 ευρω λογω εμφιαλωμενου μπουκαλιου με νερο παρα το οτι δεν ζητηθηκε πληρωσαμε 83 ευρω.

Αφαιρωντας τα ποτα τρως δηλαδη με 16-17 ευρω ανα ατομο. Αρκετα καλο vfm μιας εκτος απο το γεγονος οτι χορτασαμε φαγαμε και πολυ καλα.

Κλεινοντας, μπορω να πω οτι ειναι μια παρα πολυ καλη επιλογη στην περιοχη των Βριλισσιων αλλα και των βορειων προαστιων γενικοτερα για τετοιου ειδους κουζινα. Εχει γινει σοβαρη προσπαθεια απο νεους ανθρωπους και αν συνεχισουν ετσι θα εχουν απολυτη επιτυχια μιας και ετσι κι αλλιως εχουν ξεκινησει πολυ καλα απο οτι καταλαβαμε.

Εμεις θα το επισκεφτουμε σιγουρα ξανα και το ιδιο προτεινουμε και σε εσας!