28 Μάρ 2015

Το Ροδάκινο είναι ένα διαφορετικό καφε-μεζεδοπωλείο, κρυμμένο κάτω από τη γέφυρα Πουλοπούλου, κάπου μεταξύ οδού Πειραιώς, Πετραλώνων και Θησείου. Μέσα μοιάζει με καφέ, μου θύμισε κάτι μεταξύ Θεσσαλονίκης και Βερολίνου, τα τραπέζια έχουν αρκετό ζωτικό χώρο τριγύρω-δεν είσαι δηλαδή ο ένας πάνω στον άλλο-, μπάρα, καθίσματα απομίμηση σχολικής καρέκλας, λίγο ποπ/ρετρό χρώματα αλλά στο βάθος σκούρος τοίχος με μεγάλο –λίγο νταρκ- γκράφιτι, πολύχρωμα φωτιστικά, μωσαϊκό πάτωμα, αίσθηση φιλόξενου, οικείου χώρου.

Κόσμος: τη μέρα που πήγαμε μια μεγάλη παρέα 50ρηδων, ζευγάρια, ξένοι διαμένοντες Αθήνα –πιθανόν Erasmus. Ηλικίες: όλες. Και στην κουζίνα, είδα όλες τις ηλικίες, κι αυτό ήταν καλό. Το σέρβις ήταν κάπως αργό, ενώ το μαγαζί δεν ήταν και γεμάτο.
Το μαγαζί είναι και καφέ οπότε έχει κατάλογο συνδυαστικό – δεν θα βρεις κυρίως πιάτα του είδους γιουβέτσι και γεμιστά, θα βρεις αρκετά όμως πιάτα σοβαρού τσιμπολογήματος.

-Ταμπουλέ με κόκκινη κινόα (πρωτότυπη, νόστιμη)
-Ντολμαδάκια με γιαούρτι για βούτηγμα (σε ιδανικό μέγεθος, γευστικότατα και μπόλικο γιαούρτι)
- Διπλή μερίδα μπρουσκέτες με λαχανικά, μοτσαρέλα και πέστο (διπλή γιατί άρεσαν πολύ στην παρέα–εγώ θα ήθελα πιο τραγανό το ψωμί )
- Λουκάνικο με πορτοκάλι (καλό, δεν τρελάθηκα)
-Απάκι με αυγά και μανιτάρια (σαν στραπατσάδα, μάλλον το καλύτερο πιάτο που δοκίμασα)
-Χοιρινό με λαχανικά και κονιάκ (λιγότερο εντυπωσιακό απ’ όσο ακούγεται)

Πήραμε χύμα κρασί –Λαφαζάνη μοσχοφίλερο- που ήταν μια χαρά και ανανεώνονταν σε υπερβολικά ταχείς ρυθμούς. Εντύπωση μου έκανε η τιμολόγηση των περιορισμένων εμφιαλωμένων –πχ το εξαιρετικό vfm Μεθέα του οινοποιείου Βρυνιώτη, είχε €10.
Πήραμε ένα γλυκό –μωσαϊκό σοκολάτας με παγωτό κρέμα- που μας άρεσε πολύ. Αυτά μαζί με καφέδες, και γύρω στα 6 μισόκιλα κρασί για 4 άτομα (το τσούξαμε), μας στοίχισαν €77. Mας κέρασαν ρακή ψημμένη. Περάσαμε καλά.
Συμπέρασμα: συμπαθητικό, χαλαρό, διαφορετικό, χωρίς να είναι και κάτι το ιδιαίτερο.

28 Μάρ 2015

boux