Multi Ethnic - Χαλάνδρι, Αθήνα

Πέρασαν πολλά χρόνια μέχρι να βρω μια αξιόπιστη λύση για να φάω ένα καλό κινεζικό στην Ελλάδα. Διότι, όπως γράφει και ο συναδελφος κριτής ravani, όποιος έχει ζήσει στην Αγγλία, το θέμα κινεζικό, πονάει πολυ!

Ύστερα απο σχετικές κριτικές, που διαβασα στο συγκεκριμένο site, αποφάσισα Σάββατο βράδυ να επισκεφτώ το Saipan με μια φίλη. Πράγματι, σε υποδέχονται δυο ευγενέστατοι κύριοι και σε κατευθύνουν ανάλογα. Η όλη εξυπηρετηση ειναι πολυ καλή, υποδειγματική, οι σερβιτόρες ειναι Ασιάτισσες με αξιοπρεπέστατα ελληνικά, χαμογελαστές και ντυμένες με ασιατική περιβολή. Καθώς κάθεσαι σου έχουν ήδη έτοιμο το εμφιαλωμένο νερό, όποτε δύσκολο να πεις όχι! Παρόλα αυτά ειναι τοσο καλή η εξυπηρετηση, που απλά το παραβλέπεις. Στο τραπέζι υπάρχουν ήδη και σε περιμένουν τα παραδοσιακά prawn crackers.

Ο χώρος εμένα μου φέρνει ακριβώς κινεζικά εστιατόρια στην Αγγλία, μοκέτες σε σκούρα χρώματα, φωτισμός τόσος όσος χρειάζεται, και τεράστια βάζα να διακοσμούν το χώρο, σαν να ειναι απο κινεζική πορσελάνη. Τα τραπέζια αρκετά μακριά το ένα απο το άλλο, διατηρώντας έτσι την ιδιωτικότητα τους.

Στα του φαγητού, πήραμε τα παραδοσιακά spring rolls, τα οποία είχαν πλουσια γέμιση λαχανικών, και το φύλλο δε μύριζε λαδίλα. Αυτα συνοδευοντουσαν απο τρεις διαφορετικές σως, μια γλυκόξινη, μια τσίλι και άλλη μια που μου άρεσε αλλα αδυνατώ να θυμηθώ. Πήραμε το σπέσιαλ Saipan ρύζι, το οποίο ήταν πολυ καλό, με κομμάτια γαρίδας, κρέατος, αυγού και ελαχίστων λαχανικών, το οποίο ήταν πολυ καλό και γευστικό. Πολυ καλό συνοδευτικό για τα δυο κυρίως που πήραμε.

Το μοσχάρι με τα λαχανικά ήταν πολυ καλό, εύγευστο και ικανοποιητικού μεγέθους, τα κομμάτια του κρέατος αρκετά, και πολυ μαλακά. Το ίδιο ισχύει και για το μοσχάρι με σάλτσα στρειδιών, πλούσια και γευστική μερίδα, το κρέας μαλακό και αφράτο. Οι μερίδες σε οτι πήραμε ήταν γενναίες.

Τα δυο άτομα πληρώσαμε 51 ευρω, που θεωρώ οτι ήταν καλή τιμή για αυτά που φάγαμε. Φυσικά δεν το λες και τσάμπα, αλλα τουλάχιστον το ευχαριστιέσαι. Κάθε Κυριακή μεσημέρι έχει μπουφέ, καθώς και βραδια Δευτέρας και Τετάρτης, απο οτι μας πληροφόρησαν. Εγώ προσωπικά το συστήνω ανεπιφύλακτα, και με την πρωτη ευκαιρία θα το ξανά επισκεφτώ όταν θα έχει μπουφέ, προκειμενου να δοκιμάσω περισσότερες γεύσεις, και να έχω πιο ολοκληρωμένη άποψη.