Ιταλία - Νέα Φιλαδέλφεια, Αθήνα

Μου την έχει δώσει για τα καλά στα νεύρα η σχεδόν τρίμηνη ''απουσία'' μου από το site, ο βαρβάτος χειμώνας και οι βροχές που δεν λένε να τελειώσουν, η γεμάτη σασπένς περίοδος διαπραγμάτευσης με τους ''θεσμούς'' (sic), οι ατελείωτες ώρες που έχω γράψει πίσω από την οθόνη του υπολογιστή για επαγγελματικούς όμως λόγους και βεβαίως πολλά άλλα που δεν απασχολούν τους αναγνώστες του site. Ξυπνάω ευδιάθετος το πρωί της Κυριακής, με το καφεδάκι ανά χείρας, ησυχία στο σπίτι και τι καλύτερο από το ξεσκουριάσω λίγο με τις (οφειλόμενες) κριτικές που αρχίζουν να συσσωρεύονται;

Η παρέα ήθελε ζυμαρικά σε casual φάση και η μηχανή αναζήτησης στο site πήρε φωτιά. Τα γνωστά ξέρετε ''το ένα μας ξινίζει το άλλο μας βρωμίζει'' και φτου και απ' την αρχή. Η γνωστή αλυσίδα Ιταλικών ταχυφαγείων απορρίφθηκε χωρίς δεύτερη σκέψη και ψάχναμε κάτι πιο ψαγμένο και σίγουρο. Λογικά και υπό άλλες περιστάσεις θα είχε περάσει απαρατήρητο, αλλά στην περίπτωση μας οι σχετικά πρόσφατες κριτικές των αγαπητών φίλων PONTIKI και hammer, μάλλον μας έβγαλαν από το τέλμα αναζήτησης στο οποίο είχαμε περιέλθει.

Κυριακή 1 Φεβρουαρίου 2015, ώρα 17:00, άτομα 3, χωρίς κράτηση.

Pasta Bar λοιπόν η επιλογή μας, στην Λ. Δεκελείας στην Ν. Φιλαδέλφεια, σε απόσταση αναπνοής από το τέως γήπεδο της ΑΕΚ. Συγχώρεσε με αγαπητό μου PONTIKI που ξέρω ότι είσαι της περιοχής, αλλά εγώ με την Ν. Φιλαδέλφεια δεν το έχω. Από κάθε άποψη ανήκει στις αχαρτογράφητες περιοχές μου στην Αθήνα και έτσι με GPS πήγαμε και επιστρέψαμε. Στην μικρή βόλτα που κάναμε μετά στην περιοχή, διέκρινα κινητικότητα, κυρίως νεαρόκοσμο και πληθώρα επιχειρήσεων περί την γεύση και την διασκέδαση.

Μου αρέσει το concept του casual καθημερινού μαγαζιού της γειτονιάς, με την φιλική ατμόσφαιρα, την χαλαρή διάθεση, την επικοινωνία με τον πελάτη, την ανοικτή κουζίνα που βλέπεις τους chef σε οργασμό προετοιμασίας και της πιο ''προσωπικής μαγειρικής προσέγγισης'', μακριά από προκάτ υλικά, συνταγές, τεχνοτροπίες και στημένες καταστάσεις. Το cv των chef, όπως τουλάχιστον το διάβασα εντυπωσιακό, οι δε φωτογραφίες των πιάτων που βρίσκονται εν αφθονία στο site της επιχείρησης στο φατσοβιβλίο, θα έλεγα ότι είναι το λιγότερο λαχταριστές, να σου πέφτει το σαγόνι.

Ο χώρος είναι λίγο απ' όλα. Λίγο μοντέρνος, λίγο industrial, λίγο minimal, λίγο casual, δεν θα σε προβληματίσει, ούτε και έχεις ιδιαίτερες απαιτήσεις από αυτόν. Πάσχει βέβαια από το (νεο)ελληνικό ''σύνδρομο του πεζοδρομίου'', με τα περίκλειστα κουφώματα, διότι αν περιμένετε να βολευτείτε μόνο στον εσωτερικό χώρο υπάρχουν 3 με 4 τραπέζια και με αυτά δεν γίνεται δουλειά. Η τουαλέτα μία κοινή για άνδρες και γυναίκες, πλην όμως καθαρή και περιποιημένη.

Η εξυπηρέτηση γίνεται από 3 συμπαθητικές νεαρές κοπελίτσες, οι οποίες σίγουρα είναι επαρκείς για το μέγεθος του χώρου. Δεν διεκδικούν δάφνες ''πελατοκεντρικής προσέγγισης'' ή ιδιαίτερου επαγγελματισμού και μάλλον θα τις χαρακτήριζα απλά ως γρήγορες και διεκπεραιωτικές, χωρίς όμως να με ενοχλήσει κάτι με την απόδοση και συμπεριφορά τους. Τα πιάτα που παραγγείλαμε ήρθαν σε λογικούς ρυθμούς, τα σερβίτσια αλλάχθηκαν όταν έπρεπε, το νερό ήρθε σε κανάτα, το κρασί μπήκε σε σαμπανιέρα με πάγο και τέλος ο λογαριασμός εκδόθηκε χωρίς προβλήματα.

Το menu νομίζω δεν θα αφήσει κανέναν παραπονεμένο και καλύπτει όλα τα γούστα. Υπάρχει πληθώρα pastas (με λαχανικά, με κρεατικά, με θαλασσινά, με ethnic γεύσεις), raviolis, antipasti, pizza, σαλάτες, γεμιστά ρολά (piadina), σούπες και κυρίως πιάτα, ελπίζω να μην ξεχνώ κάτι σημαντικό. Στην pasta αρχικά επιλέγεις μεταξύ linguini, penne, spaghetti, risotto, gnocchi και ακολούθως την σάλτσα που θα τα συνοδεύει. Θετική εντύπωση προκαλεί ότι το σύνολο των pastas κοστολογείται γενικά κάτω από 10€ το πιάτο, με μοναδική εξαίρεση αυτή με μαύρη τρούφα. Αν είστε αναποφάσιστοι θα υπολογίσετε τουλάχιστον 10 με 15 λεπτά για μελέτη του καταλόγου μέχρι να αποφασίσετε.

Δοκιμάσαμε:
-Σαλάτα Verde με πρασινάδες, ξυνόμηλα, ψητά καρύδια, γλυκές σταφίδες, καβουρδισμένο ηλιόσπορο, μανούρι και βινεγκρέτ από χυμό μήλου. Αφίχθηκε σε μια ωραία σαλατιέρα και ψάρωσα. Μέγεθος χωρίς υπερβολή για 4 με 6 άτομα, παρουσιασμένη εξαιρετικά με καλλιτεχνικό θα έλεγα τρόπο. Από γεύση αριστούργημα, ότι πιο ενδιαφέρον έχω ποτέ φάει σε σαλάτα, πάντα όμως αναφέρομαι σε εστιατόρια αυτού του βεληνεκούς.

-Funghi trifolati. Σωστά ψημένα και γευστικά ισορροπημένα από κάθε άποψη, στο λάδι, το σκόρδο, την ρίγανη και το λευκό κρασί με το οποίο τα έσβησαν.

-Piadina pancetta con pollo. Είναι ένα γεμιστό ρολό ζύμης, με μπέικον, κοτόπουλο, καπνιστό τυρί scarmoza, μοτσαρέλα και σάλτσα ντομάτας. Σωστά ψημένο και παρουσιασμένο, ίσως του έλειπε λίγη παραπάνω scarmoza για να του δώσει ένα επιπλέον γευστικό κλικ.

-Linguini με αρνάκι καρέ για εμένα. Ο chef έδωσε ρέστα από κάθε άποψη. Τι να πρωτοθυμηθώ; Το εξαιρετικό al dente της pasta, την μεστή γεύση σε κάθε πιρουνιά, την άριστη ομογενοποίηση των υλικών ή μήπως το τρυφερό καρέ αρνιού;

-Linguini amatriciana για την γυναίκα μου, από το οποίο και δοκίμασα. Κλασική συνταγή με εύκολα υλικά, αλλά όταν αυτά είναι ποιοτικά και δένουν σωστά, το αποτέλεσμα ανεβαίνει σε άλλο επίπεδο.

-Linguini gamberetto με λευκό κρασί, κρεμμύδι, σκόρδο, μαϊντανό και σάλτσα ντομάτας για το τρίτο μέλος της παρέας. Γενικές εντυπώσεις όπως παραπάνω. Αν είναι να βρω ένα ψεγάδι σε αυτό το πιάτο, ήταν ότι οι (4 υπερμεγέθεις) γαρίδες μαγειρεύτηκαν ένα κλικ παραπάνω από το αναγκαίο.

-Ένα μπουκάλι λευκό κρασί ΚΤΗΜΑ ΑΒΑΝΤΙΣ στα 16€.

Μετά από τέτοια ''γευστική κτηνωδία'' που να βρεθεί χώρος για γλυκό; Αποχωρήσαμε παίρνοντας πακέτο τουλάχιστον την μισή σαλάτα και το μισό Linguini gamberetto.

Check please
Με απόδειξη στα 61,60€.

Κατέληξα ότι:
Το καταευχαριστήθηκα αυτό το αξιόλογο μαγαζάκι της γειτονιάς. Όντως από έξω δεν σου γεμίζει το μάτι, αλλά πιστέψτε με τέτοιο επιτυχημένο και γευστικό al dente και σε αυτές τις τιμές δύσκολα θα βρείτε αλλού. Πολύ τίμιο, χωρίς την παραμικρή δηθενιά ή τάσεις εντυπωσιασμού του πελάτη, που δυστυχώς είναι και ο κανόνας εστίασης σε αυτή την πολύπαθη χώρα που λέγεται Ελλάδα.

Το σύντομο repeat για δοκιμή άλλων σαλτσών σε spaghetti και risotto νομίζω ότι επιβάλλεται!!