Μεζεδοπωλεία - Ηλιούπολη - Καρέας, Αθήνα

Σάββατο βράδυ 21/03/2015 και αφού ήμουν ήδη στην Ηλιούπολη για μια δουλειά και να δω τους φίλους μου μιας και ήμουν χρόνια Ηλιουπολίτης και αφού δεν είχα φάει τίποτα όλη μέρα είπα να πάω με την κοπέλα μου στα Φουρνομαγειρέματα.

Το μαγαζί είναι σχετικά καινούριο, είναι ενάμιση χρόνο ανοιχτό απ ότι μου είπε ο υπεύθυνος του μαγαζιού όταν τον ρώτησα πως και δεν το είχα δει πιο πριν μιας και πέρναγα από κει συχνά όταν έμενα Ηλιούπολη, δεν είναι σε κάποιο κεντρικό σημείο, είναι πιο συνοικιακό μαγαζί, είναι πάνω σε κεντρικό δρόμο αλλά από εκεί δεν έχει μεγάλη περατζάδα και αυτό βοηθάει και στο εύκολο πάρκινγκ. Από ότι έχω καταλάβει το σάιτ έχει βοηθήσει πολύ στο να γίνει γνωστό το μαγαζί, ακόμα και έγω από δω το είδα πρώτη φορά και από τα τόσα θετικά σχόλια απο έμπιστους μου είπα να το τιμήσω.

Ο χώρος του είναι σχετικά μικρός αλλά πολύ ζεστός και ευχάριστος, δεξιά όπως μπαίνεις είναι ένας μαυροπίνακας που μπορείς να γράψεις τα δικά σου σχόλια, απέναντι υπάρχουν ραφιέρες με διάφορα παιχνίδια πάνω τους και στους υπόλοιπους τοίχους έχει κολλημένα παιχνίδια όπως μονόπολη και άλλα επιτραπέζια και διάφορα εξώφυλλα παιδικών περιοδικών, θα μπορούσε να γεμίσει διαφορετικά. Από πάνω έχει ένα παταράκι που ο σέφ ετοιμάζει τα εδέσματα και μπορείς να δεις και τους φούρνους, μιας και όλα ετοιμάζονται σε φούρνο που είναι κάτι πολύ πρωτοποριακό.

Η εξυπηρέτηση ήταν πάρα πολύ καλή, όλοι είναι πολύ πρόθυμοι και ευγενικοί, ο υπεύθυνος που μας καλωσόρισε και μας έβαλε στο τραπέζι μας ρώτησε από που μάθαμε για το μαγαζί του είπα ότι το είδα στο ask4food και μου είπε αν γράφω κιόλας, στην αρχή ένιωσα λίγο περίεργα αλλά μετά είδα ότι την ίδια εξυπηρέτηση με εμάς είχαν και όλοι οι υπόλοιποι.

Τα πιάτα ερχόντουσαν σε πολύ σωστούς χρόνους και όλα ζεστά (μου άρεσε που ακουγόταν το ντιν από τον φούρνο κάθε φορά που κάτι ήταν έτοιμο, ήξερες ότι όπου να ναι θα φάς ) στο τέλος ήρθε και ο σέφ και μας ρώτησε αν μας άρεσαν τα πιάτα και αν θα θέλαμε κάτι ακόμα να δούμε στον κατάλογο η αν θα ξαναπηγαίναμε.

Δεν έχω κανένα παράπονο με κάναν να νιώσω πολύ καλά και σίγουρα είναι προς τιμήν τους που ενδιαφέρονται τόσο για την γνώμη του πελάτη.

Τα φαγητά που φάγαμε ήταν ήταν πάρα πολύ νόστιμα και σε πολύ καλές μερίδες. Στην αρχή που πήγαμε μας πρόσφεραν ένα ντίπ με βάση την μουστάρδα και ψωμάκι ολόφρεσκο και ζυμωτό ζεστό 0,80€ το άτομο και περνάω σε αυτά που παραγγείλαμε, για την μέση πήραμε μια πατζαροσαλάτα με γιαούρτι αρωματισμένο με σκορδόλαδο και τριμμένο καρύδι, πάρα πολύ γευστική και δροσερή, το παντζάρι έδενε απόλυτα με την ανάλογη ποσότητα γιαουρτιού και τίμια σε ποσότητα (4/4) (4,80€),

βαρκούλα πατάτας... έκπληξη, πατάτα γεμιστή με μπέικον, τυριά και κρέμα γάλακτος το μόνο πιάτο που όπως ενημέρωσα και τον σεφ είχα την μοναδική μου ένσταση μιας και θα ήθελα περισσότερο μπέικον αφού δεν το βρήκα σχεδόν πουθενά, πολύ νόστιμο ακόμα και έτσι (3/4) (4,80€), κεϊμά γιαουρτλού, πίτα με κιμά και γιαούρτι μυρωδάτο, απλό και νόστιμο πιάτο, ο κιμάς ήταν σαν της μάνας μου πολύ ενθουσιάστηκα (4/4) (4/80€),

κοτόπουλο με μανιτάρια στον πηλό, που περιελάμβανε κοτόπουλο φιλέτο με φρέσκα μανιτάρια και φαρφάλες, πολύ ωραίο πιάτο το καλύτερο ορεκτικό που πήραμε όλα δέναν τέλεια μεταξύ τους και αρκετά μεγάλη ποσότητα θα μπορούσα να το πάρω και για κυρίως (4/4) (4,80€),

για κυρίως πήρα μόνο εγώ ένα χοιρινό με κρεμώδη σάλτσα μουστάρδας και αρμπαρόριζα που συνοδευόταν από άγριο ρύζι, τέλεια μαγειρεμένο και πενταλούκουμο (4/4) (7,80€). Και όλα αυτά μαγειρεμένα στο φούρνο. Ήπιαμε ένα κιλό κρασί ρόζε Ζήτσας πολύ καλό.

Θα ξαναπάω σίγουρα αφού θέλω να δοκιμάσω κι αλλά πιάτα, ειδικά αυτό το κότσι (έχω και έναν εθισμό με το κότσι θα το έπαιρνα αλλά είχα φάει την προηγούμενη μέρα) το είδα να περνάει πολλές φορές και φαινόταν φοβερό. Θα ήθελα να υπάρχει και ρακόμελο μιας και θεωρώ ότι ταιριάζει με το ύφος και τις γεύσεις του μαγαζιού και ίσως και κανά γλυκάκι ακόμα. Πολύ καλό μαγαζί και οικονομικό.

2015-03-29 23:58:10

Θα ήθελα αρχικά να ζητήσω συγνώμη για την αργοπορία της τοποθέτησης μου, ευτυχώς η δυστυχώς η δουλειά δεν μου το επετρεψε νωρίτερα...
Θα ήθελα όμως να σας ευχαριστήσω για την επίσκεψη σας στο κατάστημα μας αλλά και για την ειλικρινή σας τοποθέτηση, και διάθεση να γράψετε ένα τόσο ωραίο κείμενο για εμάς
Αυτό που πραγματικά προσπαθούμε πάντα είναι να μπορούμε καθημερινά να φαινόμαστε ανταξιοι των προσδοκιών μας, αλλά ακόμα περισσότερο των δικών σας.
Αυτό λοιπόν είναι που προσπαθούμε να κάνουμε πάντα... Να γινόμαστε όσο μπορούμε καλύτεροι
γνωρίζοντας ότι αυτό δεν είναι πάντα εφικτό
με εκτίμηση
ΤΑ ΦΟΥΡΝΟΜΑΓΕΙΡΕΜΑΤΑ

ΥΓ βάζω το Κότσι στο φούρνο να σιγοψηνεται για την επόμενη σας επίσκεψη... Χάρηκα πραγματικά την κουβέντα που είχαμε... Αυτό για μας έχει μεγάλη αξία.

2016-06-28 10:09:52
Η κριτική τροποποιήθηκε από τον/την idis.