Beer Restaurants - Αργυρούπολη, Αθήνα

Το Ερωτηματικό προέκυψε ως μια πολύ καλή έκπληξη, ένα βραδάκι Κυριακής που έτυχε να περιφέρομαι με έναν φίλο στην Αργυρούπολη. Αν και στα πέριξ μου και αν και μου είχε προταθεί πολλές φορές από φίλους και καλούς μπυρογνώστες, δεν το είχα επισκεφθεί ποτέ. Προτιμούσα πάντα την τσεκαρισμένη επιλογή του Vale-Vale, 5 λεπτά πιο κάτω.

Μέγα λάθος. Είχαμε μια πολύ καλή βραδιά στο Ερωτηματικό. Και για μένα τελικά, υπερέχει του Vale -Vale σε πολλά.

Ο χώρος κατ' αρχήν είναι πολύ πιο ζεστός και χουχουλιάρικος. Ναι, έχει αυτό το κλασικό, βαρύ, ξύλινο της μπυραρίας, αλλά η διαρρύθμιση είναι όλα τα λεφτά: Η σκάλα που οδηγεί πιο ψηλά στο εσωτερικό μπαλκονάκι με τα λίγα τραπέζια, το δεύτερο επίπεδο πιο κάτω, ο χαμηλός φωτισμός, δημιουργούν όλα μια ατμόσφαιρα που ευνοεί και μπυροσυνάξεις και ρομαντικά ραντεβουδάκια και αποπνέει μια πριβέ εσάνς. Εν ολίγοις, όλα σε ένα.

Μεγάλο συν για μένα και η καθαρότητα της ατμόσφαιρας από καπνίλα. Δεν είχε κόσμο βέβαια την ώρα που πήγαμε (7:30-8) αλλά ήρθαν αρκετές παρέες αργότερα κι όμως καπνός πουθενά. Δεν πρόσεξα αν ισχύει απαγόρευση καπνίσματος ή απλά είχε καλό εξαερισμό. Όπως και να χει, δεν είχα ενοχλητικό καπνό γύρω μου. Σε πλήρη αντίθεση με άλλες μπυραρίες- τεκέδες.

Ο σερβιτόρος (ένας και μοναδικός, αλλά επαρκής) άμεσος, σωστός, ευγενικός όσο πρέπει, τυπικός όσο πρέπει. Δεν έκανε κανένα λάθος, έφερε πρώτα μπύρες, μετά τα μεζεδάκια όλα μαζί, μάζεψε το τραπέζι όταν τελειώσαμε, μας ευχαρίστησε, κανένα πρόβλημα.

Ο κατάλογος, είναι κλασικός, δεν προκαλεί εντύπωση εξ αρχής. Έχει πολλές επιλογές σε μπύρα, αρκετά ορεκτικά, αρκετά κυρίως. Αυτό όμως που αξίζει, και κακώς το θεωρώ ζητούμενο και όχι αυτονόητο, είναι που επιτέλους μια μπυραρία σερβίρει μπύρες draft σε τιμές 3,5 - 4 ευρώ. Πραγματικά έχω βαρεθεί σε άλλες μπυραρίες να ξεκινά ο λογαριασμός μου από 7-10 ευρώ για τη μπύρα μου και να καταλήγω να δίνω κάτι 30ρια μαζί με το φαγητό. Αν σε μπυραρία το σκέφτεσαι να πάρεις και δεύτερη μπύρα, άστο, δεν αξίζει!

Τώρα πήρα μια κόκκινη γερμανική draft μικρή (συγχωρέστε με, με ονομασίες και είδη μπύρας δεν τα πάω πολύ καλά) και πλήρωσα 3,5 ευρώ! Κι όταν λέω μικρή, εννοώ βασικά κανονική. Ήταν η πιο γλυκιά μπύρα που είχα πιει ποτέ! Και, αν το σήκωνε η περίσταση - γιατί φύγαμε σχετικά γρήγορα- θα έπαιρνα και δεύτερη.

Από φαγητό, πήραμε 3 μεζεδάκια: τον μεζέ μπύρας (5 ευρώ), την πατάτα γεμιστή (3 ευρώ) και μια τηγανιά (7 ευρώ). Και τα τρία ήταν νοστιμότατα, καταναλώθηκαν στο έπακρο. Η τηγανιά ειδικά ήταν απίθανη, κρασάτη, με καθαρό κρέας και με αυτή την καυτερή επίγευση που σε κάνει να απολαμβάνεις τη μπύρα σου. Η πατάτα κλασική, ψημένη στο φούρνο και γεμιστή με γιαούρτι και μπαχαρικά.

Οι μερίδες των ορεκτικών, ικανοποιητικές. Υπάρχουν κι άλλες, αρκετές θα έλεγα, επιλογές ορεκτικών. Κι αυτό στα συν του καταλόγου.

Τα κυρίως ήταν πιάτα κλασικά μπυραρίας. Δεν τα δοκιμάσαμε, αλλά θα εμπιστευτώ τους φίλους που έχουν πει τα καλύτερα και θα ξαναπάω να τα δοκιμάσω. Προς το παρόν βάζω στο φαγητό 4 γιατί μας άρεσαν όσα φάγαμε.

Η συνολική επίσκεψη από αυτό το μίνι γεύμα στο Ερωτηματικό είναι πολύ θετική. Πληρώσαμε για τα τρία μεζεδάκια και δύο μικρές draft 22 ευρώ. Θα τολμήσω λοιπόν να βάλω 4/4 και στο vfm.

Εγώ σίγουρα θα ξαναπάω και το προτείνω σε όσους αγαπούν την μπύρα. Είναι πάνω απ' όλα μια τίμια επιλογή μπυραρίας, σε ένα όμορφο και χαλαρό περιβάλλον και με εύκολη πρόσβαση πάνω στην κεντρική πλατεία Αργυρούπολης.