Μεζεδοπωλεία - Νέα Φιλαδέλφεια, Αθήνα

Μετά από δύο κοντινές χρονικά επισκέψεις στο Γυμνάσιο στρώθηκα επιτέλους να γράψω τις εντυπώσεις μου κι εγώ! Είναι ένα μεζεδοπωλείο που μου είχε κεντρίσει το ενδιαφέρον μετά την κριτική της έμπιστης φίλης του σάιτ ΡΟΝΤΙΚΙ με την οποία έχω παρατηρήσει ότι έχουμε αρκετά ίδια γούστα!
Μικρό μου ποντικάκι όμως θα διαφοροποιηθώ λίγο σε ένα σημείο σε σχέση με τη δική σου εμπειρία. Κι αυτό έχει να κάνει με την θρυλούμενη ευγένεια που σώζει καταστάσεις και κάνει το τέλειο pr... εχμμμ... μάλλον τις φορές που πήγα εγώ είχε άλλα στο μυαλό της!

Η πρώτη φορά ήταν Σάββατο βράδυ πρόσκληση από κολλητό φίλο με την έγκυο σύζυγό του. Προτείνω το Γυμνάσιο επικαλούμενη τις καλές κριτικές του σάιτ, γίνεται δεκτό με επευφημίες! Ο κολλητούλης με εμπιστεύεται, είμαι και φαγανή!!

Λέω να πάρω ένα τηλέφωνο, Σάββατο είναι, μην μείνουμε με την όρεξη, παίρνω, να 'σου η πρώτη κρυάδα. Μίλησα με μια κοπέλα (προφανώς η ίδια που ενέπνευσε τη διθυραμβική κριτική της φίλης ΡΟΝΤΙΚΙ) της λέω ξέρω ότι είναι Σάββατο, μήπως όμως έχετε κανένα τραπεζάκι για 3 άτομα να μας βολέψετε? πολύ στεγνά (μπορεί να πνιγόταν στη δουλειά, δεν ξέρω) μου λέει θα σας βάλω στον εξωτερικό χώρο με τις σόμπες. Ξέρετε, λέω, η μια κοπέλα είναι έγκυος, δεν μπορεί να κάτσει έξω... παύση για λίγο και μετά -μην πω επεικώς με αγένεια- ας πω όμως κοφτά -λίγο σου κάνω τεράστια χάρη λίγο τι με πιέζεις τώρα- εντάξει θα σας βάλω μέσα. Με έκανε να νιώσω τόσο άβολα με το ύφος που σκέφτηκα να το ακυρώσω! Λοιπόν βασικό μάθημα δημοσίων σχέσεων. Όταν δεν μπορείς να εξυπηρετήσεις γιατί είσαι τίγκα, πες λυπάμαι είμαστε γεμάτοι! Μην με κάνεις να νιώθω ότι σε ενόχλησα που θα σε προτιμήσω από άλλα 1567 μαγαζιά!! Παρόλα ταύτα λέω μπορεί να μην το ήθελε, να βιαζόταν, να πιέστηκε, να είναι άμαθη, δεν βαριέσαι ας πάμε.

Πάμε όντως μας κράτησαν ένα μικρό τραπεζάκι ακριβώς στο άνοιγμα της πόρτας αλλά κανένα πρόβλημα, τελευταία στιγμή πήραμε κι εμείς. Ο χώρος έχει περιγραφεί τόσο αναλυτικά από τη φίλη ΡΟΝΤΙΚΙ με το μαυροπίνακα και τους άβακες και τα σουπλά με την τριγωνομετρία (οκ δεν θυμάμαι τίποτα από ημίτονα και εξισώσεις, μόνο την κρεμάλα μπορούσα να λύσω, βάλτε και κάνα κομμάτι από Σοφοκλή μην μας κομπλάρετε έτσι!! ) ωραίος χωρος ιδίως προς τα πίσω που είναι σαν βιβλιοθήκη αλλά βάζω μόνο δυο ντομάτες γιατί η διαρρύθμιση της αγκύλης είναι κάπως άβολη και την βρήκα λίγο αχαρη. Αν ήταν ενιαίος ο χωρος με τα τραπέζια πιστεύω θα ήταν πολύ καλύτερα αλλά μπορεί να ήταν λειτουργικό το θέμα με την κουζίνα τους και να το έφτιαξαν έτσι. (Σημείωση= Ευτυχώς που δεν κάτσαμε έξω στους μουσαμάδες, ήταν μπούζι άσχετα αν είχε σόμπες! )

Πήραμε
-σαλάτα με λάχανο καρότο και σως γιαουρτιού (6,30 ευρώ) πολύ ωραία

-κεμπάπ πάνω σε πιτούλες (7 ευρώ) ωραία στη γεύση αλλά τους είχαν αρπάξει λίγο

-κοτόπουλο τηγανιά με πιπεριές και τριμμένη φέτα (6 ευρω) πάρα πολύ νόστιμο ζουμερό και ελαφρά πικάντικο

-πίτα καισάρειας (6,80 ευρώ) εξαιρετική με τηγανητό φύλλο εκπληκτική

-σπεντζοφάι (θέλαμε να πάρουμε λουκάνικο αλλά μας το πρότεινε το παληκάρι ως πιάτο ημέρας), δεν τρελάθηκα

-πατάτες τηγανιτές (3 ευρώ) τραγανές υπέροχες

-ντολμαδάκια (3,80 ε) έλεγε ότι είναι χειροποίητα διατηρώ τις αμφιβολίες μου, σαν γεύση και σαν εμφάνιση ήταν πολύ προκάτ και το θεωρώ μέγα φάουλ αν ήταν κονσέρβα!

Ήπιαμε κρασί χύμα κόκκινο ημίγλυκο πάρα πολύ ωραίο (και την άλλη μέρα δεν είχαμε πονοκέφαλο να τα λέμε κι αυτά! )

Το ανέκδοτο της ημέρας βέβαια ήταν ότι εκεί ακριβώς δίπλα στην πόρτα είχαν κι ένα θερμοπομπό ή αερόθερμο, ουσιαστικά ακριβώς εκεί που ήταν η καρέκλα του κολλητού μου. Φύσαγε ξεφύσαγε ο έρμος έσκασε! Είχε γίνει κόκκινος σαν παπαρούνα εμείς είχαμε πεθάνει στο γέλιο κάποια στιγμή ανακαλύπτει ένα διακόπτη, το έκλεισε κι ησύχασε!! Φάγαμε πολύ ωραία και πληρώσαμε 50 ευρώ (σχεδόν 16 ευρώ το άτομο). Μας κέρασαν σφηνάκια μαστίχας. Μας έφεραν αποδείξεις δυο τρεις στις οποίες δεν έγραφαν τι ήταν το καθε πράγμα και μας πήρε και λίγη ώρα να κάνουμε την πρόσθεση (μαθηματικές διάνοιες όλοι μας) Δεύτερη κρυάδα λοιπόν εκεί που πάμε να φύγουμε και αφού είχαμε πληρώσει (το τονίζω! ) έρχεται η κοπέλα που λέγαμε και στην αρχή και ούτε λίγο ούτε πολύ σχεδόν μας την είπε γιατί κοιτάγαμε τις αποδείξεις!!! με το ίδιο υπεράνω ύφος!! για να μην χαλάσω τη βραδιά κι επειδή είχαμε φάει πολύ ωραία, δεν της είπα αυτό που σκέφτηκα (ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΜΟΥ ΝΑ ΚΟΙΤΑΩ ΤΟ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟΣ!! ) αλλά με την απόλυτη ειλικρίνεια που με διακρίνει (ΝΟΤ!! ) το αντιπαρήλθα.

Κι όχι μόνο αυτό αλλά ξαναπήγα στο μαγαζί την Παρασκευή που μας πέρασε με δυο φίλες. Αυτή τη φορά στο τηλέφωνο μίλησα με έναν ευγενέστατο κύριο ο οποίος μου έκανε την κράτηση πολύ επαγγελματικά και χαριτωμένα (λέγοντας μάλιστα να μην ανησυχούμε, σήμερα έχουν διαθεσιμότητα) μια χαρά!!

Καθισαμε λίγο πιο μέσα αυτή τη φορά. Μας εξυπηρέτησε ένα παληκαράκι που φαινόταν να φοβάται και τον ίσκιο του (μια φορά που κάτι τον ρώτησε η μια φίλη κόντεψε να του πέσει το πιάτο που κρατούσε) αλλά θα μάθει, πιστεύω, ήταν μικρό στην ηλικία.

Πήραμε λίγο πολύ τα ίδια, δηλαδή
-πίτα καισάρειας (πάλι ήταν ονειρεμένη)
-τηγανιά κοτόπουλο (επίσης εξαιρετική)
-πατάτες τηγανιτές (πολύ ωραίες)
-το λουκάνικο (6 ευρώ) το οποίο ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ το πόσο τέλειο ήταν πόσο νόστιμο και με μια σάλτσα λεμόνι-μουστάρδα επάνω πραγματικά πεντανόστιμο,
-χτυπητή (3,50 ευρώ) ωραία και αρκούντως πικάντικη
-πράσινη σαλάτα με κοτόπουλο και σάλτσα γραβιέρας (6,30 ευρώ) φανταστική
-λουκουμάδες μελιτζάνας (5,70 ε) εμένα μου άρεσαν στην μια φίλη όχι

Ήπιαμε το ίδιο ωραίο ημίγλυκο κρασί Νεράκι βρύσης (η μια φίλη ζήτησε εμφιαλωμένο μας έφεραν το μεγάλο μπουκάλι 1,40 ευρώ μόνο όμως επειδή το ζητήσαμε) Πληρώσαμε καπου 16-17 ευρώ η καθεμία. Μια χαρά vfm 3 ντοματούλες. Στο τέλος μας κέρασαν ένα υπέροχο γλυκάκι που δυστυχώς ντράπηκα να ρωτήσω τι ήταν.

Μικρό φάουλ το ψωμάκι ήταν πολύ λίγο και ζητήσαμε κι άλλο (δεν το χρέωσαν όμως επιπλέον). Είχαν κάνει κι ένα λάθος στο λογαριασμό (εις βάρος τους) δεν χρέωσαν το ένα μισόλιτρο κρασί -τους το επισημάναμε, φώναξαν από τη χαρά τους! Μα τι καλές που είμαστε και τέτοια!

Κάποια στιγμή όμως εκεί που καθόμασταν φάτσα στην κουζίνα μας ήρθε μια τρομερά έντονη μυρωδιά γκαζιού. Μύριζε για ώρα!! Λέω πάμε να φύγουμε κορίτσια, θα ανατιναχτούμε!! Ρωτάμε τον κύριο που φαινόταν ο ιδιοκτητης, δεν ήξερε τι να μας πει. Κι εκείνη τη στιγμή έρχεται η κοπελίτσα που λέγαμε στην αρχή και μας λεει ένα παραμύθι ότι κάποιος κλώτσησε έξω μια από τις σόμπες αλλά δεν είναι επικίνδυνο και να μην ανησυχούμε.. Το είπε μόνο σε εμάς που ρωτήσαμε. Εμείς δεν το φάγαμε το παραμύθι και την κάναμε με ελαφρά πηδηματάκια -δεν τα έχω βάλει με την κοπελίτσα κάτι πήγε να καλύψει αλλά 1) μην υποτιμάμε την νοημοσύνη του πελάτη με εξόφθαλμα ψέματα όταν έξω δεν ήταν ΨΥΧΗ για να κλωτσήσει τη ρημάδα τη σόμπα και ενώ έξω ΔΕΝ ΜΥΡΙΖΕ ΚΑΝ!!! ενώ μέσα δεν μπορούσαμε να αναπνεύσουμε άρα μόνο στην κουζίνα κάτι έγινε (elementary my dear Watson! ) και 2) όταν τίθεται θέμα ασφάλειας του πελάτη πες κατι καθησυχαστικό μεν αλλά φρόντισε και τη ρημάδα την ασφάλεια του (όχι μόνο to save face που λένε και οι Σάξονες! )

Επομένως φάγαμε εξαιρετικά και θα ξαναπάω και το συστήνω και πίτα καισάρειας και λουκάνικο να πάρετε οπωσδήποτε παιδιά αλλά θα επιμείνω στην διαφοροποίησή μου ως προς την ευγενέστατη και πλήρως κατατοπιστική κοπέλα που λέει η φίλη ΡΟΝΤΙΚΙ εμένα μου φάνηκε λίγο πονηρή προσποιητή και με σκοπιμότητα η συμπεριφορά της. Αλλά αφού δεν ανατινάχτηκα δεν βαριέσαι, της το συγχωρώ!!!