Fish Restaurants - Κολωνάκι - Λυκαβηττός, Αθήνα

Το Fish Food bar, ή Fish Bar, όπως αναγράφεται στην απόδειξη, θεωρώ ότι είναι μία νέα αξιόλογη γαστρονομική πρόταση στη πόλη μας.
Η κουζίνα εστιάζει στα θαλασσινά και στο ψάρι παρόλο που πρόκειται για έναν εντελώς casual χώρο!

Ο σεφ δεν ψήνει στα κάρβουνα ή στη σχάρα (φουγάρο δεν υπάρχει... ) όπως απαιτεί η αυθεντική ελληνική κουζίνα ή η αιγαιοπελαγίτικη παράδοση, η καθαρότητα των γεύσεων ή η συναισθηματική μας μνήμη. Επιχειρεί, όμως, με αρκετό ζήλο, θα έλεγα, να κάνει κάτι άκρως ανανεωτικό.

Και ποιό είναι αυτό;
Μέσα σε έναν χώρο ελάχιστων τετραγωνικών, σε μία περιοχή όπως το Κολωνάκι που, σε αρκετές περιπτώσεις, μας πιάνουν τα ο......, ο σεφ του Fish Food Bar συνδυάζει την έξοχη μαγειρική τεχνική με τις προσιτές τιμές, πράγμα δυσεύρετο, όσο και παράξενο στη χώρα μας, ειδικά στο θέμα των ψαρικών!!! Φυσικά το υλικό παραμένει παραδοσιακό!

Εάν, δε, ο χώρος ήταν λίγο μεγαλύτερος, τόσο όσο ώστε να μην χαλάει το όλο concept, το μέρος αυτό θα κυριαρχούσε στο είδος του.
Tρία άτομα, απογευματάκι καθημερινής, αποφασίσαμε να επισκεφθούμε, με μεγάλη περιέργεια και όρεξη, το μέρος αυτό.

Δοκιμάσαμε:
Burger Κιτρινόπτερου Τόνου (8,00) με ψωμί ολικής άλεσης ( σερβίρεται και με μπριός ή λευκό ψωμί ) και σως από πίκλες και μουστάρδα (υπάρχει και σως ραπανάκι ή σως σκόρδου... ) Ο τόνος, φρέσκο φιλέτο τόνου, είχε εξαιρετική γεύση. Προσωπικά, πρώτη φορά δοκιμάζω fish burger τόνου.

Το παραπάνω πιάτο, συνοδευόταν από φρέσκιες πατατούλες που ο σεφ τις είχε κόψει σε πολύ λεπτές φέτες (sticks) με ειδικό μηχάνημα, όπως μάθαμε, καθώς και από λίγη φρέσκια σαλάτα με κόκκινο λάχανο και μαρούλι, ως γαρνιτούρα.
Κατόπιν, πήραμε μία μερίδα fish & chips ( 8,00 ) στην ελληνική εκδοχή τους, κυρίως λόγω της διαφορετικής κοπής της πατάτας. Δύο κομμάτια φρέσκου μπακαλιάρου σε κουρκούτι μπύρας συνοδεία sticks πατάτας, επίσης. Ικανοποιητική μερίδα. Οικεία γεύση και εμφάνιση!

Στη συνέχεια, τράβηξε την προσοχή μας το Κεμπάμπ (low calorie! ) γαρίδας (8,50) και τελικά ενδώσαμε.... Απλά καταπληκτικό!!!
Οι γαριδούλες ήταν ζουμερές, ζεστές και νοστιμότατες, " στριμωγμένες " μέσα σε δύο φρεσκότατες και αρωματισμένες, με δυόσμο, αραβικές πίτες! Και αυτό το πιάτο, συνοδεύεται από τραγανά στικς πατάτας...

Ενώ είχαμε πεί ότι θα φάμε κάτι ελαφρύ καθώς η μέρα μας είχε μέλλον ακόμα..... δεν το τηρήσαμε. Ύστερα από τον ενθουσιασμό μας, από τα προηγούμενα πιάτα και βλέποντας τον πίνακα με τα πιάτα ημέρας πήραμε και ένα πιάτο ακόμη.
Διαλέξαμε, λοιπόν, μία μερίδα ραβιόλι με σολωμό ( 9,00 ). Πολύ μικρή μερίδα (4 μικρά ραβιόλι ), nouvelle cuisine προσανατολισμός.... Αρκετά νόστιμο πιάτο.
'Ενα ακόμη χαρακτηριστικό των πιάτων που δοκιμάσαμε ήταν οι πολύ νόστιμες μπουκίτσες σως, τοποθετημένες στην άκρη των πιάτων μας με πολύ γούστο!
Από ότι μας εξήγησε η ευγενέστατη, και άκρως επεξηγηματική κοπέλα που μας εξυπηρέτησε, η οποία έχει εργαστεί σε κάποια γνωστή ψαροταβέρνα, όλα τα υλικά είναι φρέσκα.... εξ αιτίας των λίγων τετραγωνικών του καταστήματος, δεν υπάρχει χώρος για επαγγελματική κατάψυξη.

Επαναλαμβάνω, ο χωρός είναι πολύ έξυπνα στημένος και cozy αλλά πολύ μικρός ( εξού και το 2 στον χώρο ).
Μπαίνοντας στο κατάστημα, ακριβώς απέναντι, υπάρχουν λίγα σκαλάκια που οδηγούν στον μικρό, κυρίως, χώρο με δύο μπάρες και δύο - τρία μικρά τραπέζια. Ο χώρος αυτός μετά βίας χωράει δεκαπέντε άτομα. Εξωτερικά, υπάρχει ένας υποτυπώδης πάγκος, επί της οδού Καψάλη.

Εμείς καθίσαμε μπροστα στην τζαμαρία που βλέπει στην Νεοφύτου Δούκα.
Από ποτά, παραγγείλαμε μία μπύρα μαύρη Guinness (5,00) και μιά lager Fischer (3,30).

Ο κατάλογος περιλαμβάνει και σαλάτες καθώς και άλλα ψαρικά (βλ. λαβράκι Ceviche) και ένα ή δύο πιάτα ωμοφαγίας (σούσι) σε πολύ λογικές τιμές, σχεδόν στις τιμές των παραπάνω πιάτων. Ο επόμενος στόχος...
Τελικά, το μαγαζί αυτό διακρίνεται απο εξαιρετική ποιότητα υλικών, ψαγμένες συνταγές και ανάλαφρο, καθημερινό, ύφος.
Η αγάπη μας για τα διαμάντια του βυθού μπορεί να γίνει καθημερινή απόλαυση μέσα στην πόλη.
Σίγουρα κάνει την διαφορά και ήρθε για να μείνει!