Μοντέρνες ταβέρνες - Παγκράτι, Αθήνα

Το μαύρο πρόβατο αποδεικνύεται ότι μόνο μαύρο δεν είναι....... αντίθετα είναι αρνάκι άσπρο και παχύ και των ιδιοκτητών του καμάρι!!!!!
Άλλο ένα μαγαζί που βρίσκεται σε απόσταση αναπνοής, ούτε 100 μέτρα μη σας πω, από το καινούργιο μας σπίτι, το οποίο δεδομένου του ντόρου που έχει γίνει γύρω από αυτό και των καλών κριτικών που έχει αποσπάσει στο site, επιθυμούσα διακαώς να επισκεφτώ.
Φευ όμως! η επιθυμία μου αυτή προσέκρουε στην σταθερή και αμετακίνητη άρνηση του καλού μου, ο οποίος υποστηρίζει, χωρίς να έχει και άδικο, ότι " σιγά μην πάω να φάω στο πεζοδρόμιο με την πλάτη μου να ακουμπάει στα αυτοκίνητα".

Να όμως που ο καλός μου χρειάστηκε να λείψει εκτός Αθηνών για δουλειά οπότε βρήκα κι εγώ την ευκαιρία, πήρα τη μικρή μου γευσιγνώστρια και πήγαμε να το δοκιμάσουμε την Παρασκευή 20/3.

Προηγήθηκε κράτηση την προηγούμενη μέρα μέσω internet, οι άνθρωποι μας πήραν αμέσως τηλ. και επιβεβαίωσαν την κράτηση, απάντησαν ευγενέστατα στις ερωτήσεις μου για την ύπαρξη νηστίσιμων πιάτων και γενικά η πρώτη εντύπωση ήταν άκρως θετική.

Φτάσαμε λοιπόν την Παρασκεύη στην ώρα μας και μας τοποθέτησαν στο τραπέζι μας. Για τον χώρο δεν θα επεκταθώ μιας και τον έχουν περιγράψει ακριβέστατα οι λοιποί χρήστες. Μας έβαλαν στον δεύτερο χώρο ο οποίος είναι εμφανέστατα μετέπειτα προσθήκη. Ο χώρος είναι μικρός και τα τραπέζια είναι τοποθέτημένα σε οριακή απόσταση μεταξύ τους. Όταν φθάσαμε δεν υπήρχε πολύς κόσμος και η αλήθεια είναι ότι μας έβαλαν και σε άνετο τεσσάρι τραπέζι, όταν όμως φεύγαμε και το μαγαζί είχε σχεδόν γεμίσει η κατάσταση ήταν ήδη ελαφρώς ασφυκτική. Με το μαγαζί πλήρως γεμάτο..... εγώ δεν νομίζω ότι θα άντεχα. Επίσης θα πρέπει να αναφέρω ότι σε συνθήκες κρύου όπως της συγκεκριμένης μέρας η μόνωση της τζαμαρίας και η θέρμανση αποδείχτηκαν απόλυτα ανεπαρκείς, κοινώς παγώσαμε!

Η εξυπηρέτηση από έναν κύριο, ο οποίος νομίζω ότι ήταν ένας εκ των ιδιοκτητών, υπήρξε άμεση, σωστή μεν, τυπική και αποστασιοποιημένη δε, χωρίς χαμόγελο. Απέπνεε μια παγωμάρα ασσορτί με τη θερμοκρασία του χώρου και αν μπορούσα θα έβαζα ένα 2,5, αλλά αφού δεν μπορώ βάζω 3 γιατί μπορεί να είναι έτσι και το ύφος του ανθρώπου.

Ας πάμε και στο φαγητό τώρα όπου και παραγγείλαμε:
- Σαλάτα Μυρτώ. Διάφορες πρασινάδες με ξηρούς καρπούς, ψημένο μανούρι, φέτες πορτοκαλιού και μια εξαιρετική vinegraite από βατόμουρα. Γλυκόξινη και πολύ δροσιστική, το μανούρι έδενε τέλεια και μας άρεσε πολύ. Η ποσότητα είναι για 2 άτομα, άντε οριακά για 3 και θέλει μια προσοχή με τα σποράκια του βατόμουρου γιατί εν δυνάμει, μπορεί να αποδειχτούν επικίνδυνα για κανά δόντι.

- Σαρικόπιτα με ξινομυζήθρα, μέλι και σουσάμι. Οπως έχει αναφέρει και κάποιος άλλος φίλος.... σαρικόπιτα δεν είναι! Ξινομυζήθρα σε φύλλο κρούστας ναι! Νόστιμη αλλά δεν μας έμεινε κι αξέχαστη

- Πατάτες τηγανητές. Καλές κι αυτές, χωρίς να ξεχωρίζουν σε κάτι και με κάποια μικρά, καμμένα υπολείμματα.

- Μύδια αχνιστά. Δυστυχώς δεν είναι η εποχή τους γιαυτό και η ψίχα τους ήταν ελάχιστη, χωρίς αυτό βέβαια να αποτελεί σφάλμα του μαγαζιού. Ήταν όμως ωραιότατα μαγειρεμένα με μια σαλτούλα όνειρο ότι πρέπει για βούτες.

- Μακαρονάδα ζουμάτη. Ωραίο ρουστίκ πιάτο ότι έπρεπε για το κρύο. Λιγκουίνι βρασμένα όσο έπρεπε σε μπόλικο ζουμάκι, από κρέας ίσως, βούτυρο και μυζήθρα ξερή. Μου θύμισε τα μακαρόνια που μου φτιάχνουν οι θείες μου στο χωριό, μόνο που για να απογειωθεί θέλει σπιτικό ή έστω τοπικής παραγωγής ζυμαρικό και τέλεια μυζήθρα, την οποία αναγνωρίζω ότι πλέον για να βρείς πρέπει να ξέρεις τσοπάνη που να τυροκομάει μόνος του. Επειδή έχω φάει the real thing, το συγκεκριμένο ήταν νόστιμο, αξιοπρεπέστατο.... αλλά μέχρι εκεί.

- Κοτομπριζολάκια με πατάτεςτηγανητές. Τρια φιλετάκια από μπούτι κοτόπουλου τα οποία δε δοκίμασα για να μπορώ να εκφέρω άποψη. Φαινόντουσαν τρυφερά και ζουμερά αν και η μικρή τα κοίταγε λίγο υποψιασμένα γιατί στο κέντρο ήταν ελαφρώς ροζ. Πάντως τα έφαγε χωρίς σχόλια.

- Μους λεμόνι. Αυτό μάλιστα! Μια αέρινη υπόξινη μους με καραμελωμένα αμύγδαλα να κάνουν κοντράστ. Ούτε που ξέρω πόσο από αυτό το γλυκό θα μπορούσα να φάω.

- Μία πορτοκαλάδα για τη μικρή και ένα ποτήρι κόκκινο κρασί για μένα που ήταν επιεικώς απαράδεκτο. Τρεις τέσσερις γουλιές και το παράτησα. Κρίμα. Από τέτοιου είδους μαγαζί περίμενα κάτι πολύ καλύτερο.

- Να μην ξεχάσω τα 4 παξιμαδάκια της αρχής με ένα ντιπάκι ντομάτας, ποτηράκι ρακή που παρεπιπτόντως ήταν ωραιότατη και το ψωμάκι που παραγγείλαμε και χρεώθηκε.

Check please! 43 ευρώ. Όχι.... φθηνό δεν το λες επ' ουδενί! Δεν πήραμε και τόσο πολλά πράγματα συν του ότι οι μερίδες, αν εξαιρέσουμε τα μακαρόνια, ήταν μερίδες μεζέ. Χορτάσαμε βέβαια δεν μπορώ να πω.... ίσως να μπορούσαμε να παραλείψουμε και τις πατάτες αλλά και πάλι αν πεινάς κάτω από 20 ευρώ το άτομο το βλέπω δύσκολο να πέφτει κανείς.

Γενικά η εντύπωση που αποκόμισα από το συγκεκριμένο εστιατόριο είναι ενός μαγαζιού προσεγμένου, με καλή ποιότητα φαγητού χωρίς όμως το κάτι παραπάνω που θα σε κερδίσει και θα σε κάνει να ανυπομονείς να ξαναπάς. Είναι place to be seen για όποιον ενδιαφέρεται, εγώ όμως το έχω ξεπεράσει αυτό το στάδιο χρόνια πριν.
Η χαρά όμως του να τρώω μόνη μου με την κόρη μου, να σχολιάζουμε το φαγητό και γενικά να κάνουμε πιο μεγαλίστικες κουβέντες......... ήταν πραγματικά ανεκτίμητη!!!

2015-05-03 14:51:15

Καλώς ήρθατε στη γειτονιά! Ευχαριστούμε πολύ για την κριτική σας! Σας περιμένουμε και στο Μαύρο Πρόβατο του Press Cafe στα Μελίσσια: Σωκράτους & Ζαϊμη 2, τηλ.: 2108102466

MPTPC

2016-11-17 13:49:52
Η κριτική τροποποιήθηκε από τον/την tzia.