Κίνα & Ν. Ασία - Πετράλωνα, Αθήνα

Σάββατο βράδυ, παρέα 6 ατόμων, έμπειροι στην Ασιατική κουζίνα. Αναζητούμε κάτι καινούργιο και βάσει των κριτικών και της υψηλής βαθμολογίας καταλήγουμε στην επιλογή του ANDAMAN.

Ως χώρος είναι εξαιρετικός(βαθμός 3). Η διακόσμηση ταιριάζει απόλυτα στο πνεύμα της κουζίνας που σερβίρεται. Σε κάποια σημεία τα τραπέζια είναι αρκετά κοντά το ένα στο άλλο εμείς όμως ήμασταν τυχεροί και είχαμε μια ωραία ευρύχωρη ροτόντα.
Μια εκτενής αναφορά που έχει προηγηθεί σε άλλη κριτική και αφορά στον φωτισμό του διαδρόμου και της τουαλέτας, δεν ισχύει πλέον καθώς όλη η διαδρομή είναι πια καλοφωτισμένη (κρύα ωστόσο σαν ψυγείο καθώς φεύγεις από τη σάλα για να πας στον πάνω όροφο).

Το απόλυτο ΦΑΟΥΛ. Το μαγαζί φέρεται ως άκαπνο ενώ το κάπνισμα επιτρέπεται κανονικότατα στο μπαρ, που όμως είναι ακριβώς δίπλα στα τραπέζια και δεν μπορείς να αποφύγεις την κάπνα. Το ανέφερα στον ιδιοκτήτη αλλά τα λόγια μου πήγαν χαμένα. Αν τον ενδιέφερε θα φρόντιζε εξ'αρχής για την τήρηση του νόμου.

Γεύση (4). Δεν υπήρξε πιάτο που δεν μας ικανοποίησε και δεν σχολιάσαμε το πόσο μας άρεσε. Είχα κάνει εκτενή μελέτη των άλλων κριτικών και είχα πάει προετοιμασμένη να προτείνω στην παρέα τα καλύτερα πιάτα.

Πήραμε dumplings, won ton, spring roles (τα καλύτερα που θυμάμαι να έχω φάει ποτέ) και chicken sticks που δεν ήταν κάτι το ξεχωριστό. Σούπες και σαλάτα δεν πήραμε.

Από κυρίως πήραμε Pad Thai noodles, pinapple rice, spicy duck, pecking duck, shrimps oyster sauce chicken και άλλα δύο πιάτα που δεν θυμάμαι.
Από ποτά επιλέξαμε από ένα cocktail ο καθένας (9 ευρώ) τα οποία τα βρήκαμε εξαιρετικά.

Εξυπηρέτηση( βαθμός 1) Τα παραπάνω είναι λίγο ως πολύ διασταυρωμένα και τα υποστηρίζουν οι περισσότερες κριτικές. Ωστόσο αυτό που μου είχε προκαλέσει ενδοιασμούς ήταν η αμφιθυμία των κριτικών σχετικά με την εξυπηρέτηση. Εμείς μάλλον πέσαμε σε κακή μέρα. Και εξηγούμαι.

Ηρθαν πρώτα οι κατάλογοι με τα ποτά και τα cocktails. (το εστιατόριο ούτε μισό γεμάτο) Ενώ έχουμε αποφασίσει, και η ώρα περνάει, και δεν μας δίνει κανείς σημασία για να παραγγείλουμε ποτά, έρχονται και οι κατάλογοι του φαγητού. Επιλέγουμε φαγητά. Ερχεται ο ιδιοκτήτης να μας πάρει παραγγελία ποτών, ο οποίος ευγενέστατα και περίτεχνα απέτρεψε μερικούς από το να πάρουν τα κλασικά προτείνοντας το cocktail Andaman. Αποδείχθηκε ότι είχε δίκιο. Κατά τις 9.45 αρχίζει να καταφθάνει κόσμος, παραγγελία φαγητού δεν μας έχει πάρει κανείς, μας παίρνουν και μερικούς από τους καταλόγους γιατί δεν υπήρχαν αρκετοί!!!, τέλος πάντων δίνουμε και την παραγγελία.

Ο σερβιτόρος αγέλαστος, απλά ανυπομονεί να του τα πούμε και να ξεμπερδεύει μαζί μας, και να σκεφτείτε ότι ξέραμε ακριβώς τι θέλαμε και δεν τον κουράσαμε καν με απορίες. Ηρθαν τα ορεκτικά, τα ποτά πουθενά. Ρωτάει ένας από την παρέα τον σερβιτόρο μήπως ξεχάστηκαν και μόνο που δεν μας άρπαξε από τον λαιμό. Αγενέστατα είπε ότι θα μας τα φέρει αυτός προσωπικά όταν θα είναι έτοιμα. Ερχονται και τα κυρίως. Τόσο γρήγορα σαν να ήταν ήδη έτοιμα. Δεν θέλω να ακουστώ κακοπροαίρετη αφού οι γεύσεις μας ικανοποίησαν απόλυτα, οπότε θέλω να πιστεύω ότι έχουν γρήγορη κουζίνα. Κάποια στιγμή έρχονται και τα ποτά.

Το σέρβις είναι το πιο απρόσωπο που έχω συναντήσει. Μια κοπέλα με ανέκφραστο στραβωμένο πρόσωπο, πετάει! πιάτα στο τραπέζι μας, δεν μας μίλησε ποτέ, δεν μας χαμογέλασε, δεν μας κοίταξε στα μάτια. Νιώθαμε αόρατοι. Το μόνο που καταφέραμε να ζητήσουμε ήταν ένα δεύτερο μπουκάλι νερό που επίσης μας πέταξαν στο τραπέζι. Πετσέτες να βάλεις πάνω σου δεν υπήρχαν, ούτε επιπλέον χαρτοπετσέτες. Μας αναλογούσε μόνο η μετρίου μεγέθους χαρτοπετσετούλα που συνόδευε το σερβίτσιο μας. Για υγρό μαντηλάκι/πετσετάκι ούτε λόγος. Βολευτήκαμε με χαρτομάντηλα και δεν κάνω πλάκα!

Τα γκαρσόνια περνούσαν χωρίς να ρίχνουν ματιά γύρω τους και χέρια πλανιόντουσαν στον αέρα προσπαθώντας να τραβήξουν μάταια την προσοχή. Κάποια στιγμή μας πήραν από τη μέση πιάτο που είχε ακόμα φαγητό χωρίς καν να ρωτήσουν. Ενω άλλα πιάτα ξεχάστηκαν στο τραπέζι μέχρι που ζητήσαμε λογαριασμό. Αλλη στιγμή σταματάμε κάποιον και του λέμε "να σας πούμε... " " σε λίγο" μας απαντά!!!!! Δεν επέστρεψε ποτέ φυσικά. Ακόμα και για να ζητήσεις λογαριασμό πρέπει να κάνεις αίτηση με σήματα καπνού.

Καμία φιλικότητα, κανένα ενδιαφέρον, κανένα επίπεδο κι επαγγελματισμός. Απαράδεκτο σέρβις. Και το 1 ως βαθμό που έβαλα ήταν γιατί πεινούσαμε πολύ και τα πιάτα ήρθαν χωρίς καθυστέρηση.

Το άλλο αξιοπερίεργο ήταν τα τσόπ στικς. Ηταν τόσο λεπτά και μικρά που ήταν δύσκολο ακόμα και για κάποιον έμπειρο να τα χειριστεί.

Πάντως στο τέλος απόδειξη έφεραν και μας κέρασαν και δύο ποτήρια ωραίο γλυκό, ένα μους σοκολάτα κι ένα λευκό κρεμώδες. Πληρώσαμε 26 ευρώ το άτομο. Καθόλου κακό, αφού φάγαμε πολύ καλά και η παρέα είχε αρκετό κέφι ώστε να διακωμωδεί την ανεκδιήγητη συμπεριφορά του προσωπικού.

Ξέχασα να αναφέρω το εξής: Κατά την κράτηση η πρώτη ερώτηση που μας έγινε ήταν αν έχουμε κουπόνια. Μόλις είπαμε πως όχι, βρέθηκε αμέσως τραπέζι. Αν λέγαμε ναι Σαββατιάτικα πιθανόν να μην μας δέχονταν. Δεν έχω άποψη για την ποιότητα του φαγητού μέρες που τα κουπόνια γίνονται δεκτά.