Μοντέρνες ταβέρνες - Αγ.Δημήτριος, Αθήνα

Ακολουθώντας το trend που ξεκίνησε στο ask4food, επισκεφτήκαμε την Κυριακή 22/3 το Σούμα Κολοκύθι. Χώρος φωτεινός με τις συνηθισμένες πλέον industrial και ρετρό αναφορές. Ωραία η ανοιχτή κουζίνα, λίγο στριμωχτά τα τραπέζια.

Είχε προηγηθεί κράτηση αλλά το μαγαζί δεν ήτσν γεμάτο. 4 άτομα λοιπόν, ήπιαμε λευκό χύμα, μοσχοφίλερο πολύ δροσερό και ελαφρύ. Μας ρώτησαν αν θέλαμε εμφιαλωμένο νερό ή βρύσης και μας έφεραν ένα καλαθάκι με ψωμί συνοδεία αλοιφής παντζαριού και λάδι με μπαλσάμικο.

Στο δια ταύτα λοιπόν, παραγγείλαμε τα παρακάτω:
Πρώτα

-Σαλάτα κολοκύθι-αβοκάντο: Δροσερή και ελαφριά, με ωραίο ντρέσινγκ και τριμμένο τυρί από πάνω

-Ταλαγάνι με μαρμελάδα: Προσωπικά ήθελα το ταλαγάνι πιο ψημένο αλλά ο συδυασμός τυριού με γλυκό είναι αγαπημένος

-Τρικαλινό λουκάνικο με καραμελωμένα καρότα: Πεντανόστιμο, πικάντικο όσο πρέπει, τα καρότα ήταν πολύ ωραία προσθήκη

-Στικς κολοκυθιού: Ελαφριά στο τηγάνι τουε και γλυκά σαν καλοκαιρινά. Φαγώθηκαν απνευστί

-Αυγά φουρνιστά πάνω σε πατάτες (πιάτο ημέρας): Ζουμερός κρόκος που έγινε ένα με τις πατάτες. Το συγκεκριμένο πιάτο είναι διατροφική εμμονή μου και χάρηκα γιατί ήταν εκτελεσμένο άψογα

Κυρίως:
-Μπιφτέκια με μελιτζάνα, ντομάτα και πατάτες baby για τους 2 κυρίους της παρέας: Δύο μπιφτέκια στην μερίδα, με ωραία μπαχαρικά και πολύ ωραία ψημένα. Οι πατάτες εξίσου καταπληκτικες

-Σιγοψημένη πανσέτα για τις κυρίες της παρέα: Με πατάτες τηγανητές και μια σαλτσα ντομάτας πικάντικη. Από τις πιο ωραίες πανσέτες που έχω φάει, έλιωνε πραγματικά στο στόμα, δεν ήθελα να τελειώσει. Ενδεικτικό είναι οτι δεν ήθελα καν να το φάω με την σάλτσα, αφού η γεύση του ήταν πλήρης

Από γλυκά μας έφεραν και τα τρία του καταλόγου: Σάντουιτς σοκολάτας με παγωτό, πορτοκαλόπιτα με παγωτό και cheese cake με μπανάνα στην κρέμα. Η πορτοκαλόπιτα ήταν ιδανική για μένα μετά απο τόσο πολλυ φαγητό, αλλά οι υπόλοιποι τίμησαν με το παραπάνω το σάντουιτς. Το cheese cake συμπαθητικό.

Να αναφέρω ότι το σέρβις ήταν ουσιαστικό, τα φαγητά ήρθαν σε σωστούς χρόνους, έδειξαν πολύ ενδιαφέρον για το αν μας άρεσε το φαγητό και μας κέρασαν και 1 λίτρο κρασί.

Τα παραπάνω λοιπόν με δύο λίτρα κρασί, 25 ευρώ το άτομο, δικαιολογημένα 100%.
Πεντανόστιμο και προσεγμένο φαγητό, χαλαρή ατμόσφαιρ και πολύ σωστό σέρβις.

Τους εύχομαι να συνεχίσουν την τόσο αξιόλογη προσπάθεια και ήδη κανονίζω την επόμενη επίσκεψη. Η αυλή τους δειχνει πολύ υποσχόμενη τώρα που θα αρχίσει να ανοίγει σιγά σιγά ο καιρός.