Ιαπωνία - Sushi - Παγκράτι, Αθήνα

Αρχικά να πω πως λατρεύω την ασιατική κουζίνα γενικώς. Ειδικά το σούσι είναι από τα αγαπημένα μου. Δυστυχώς στην Αθήνα (για την υπόλοιπη Ελλάδα δεν το συζητώ) δεν έχω βρει κάτι που να με συγκλονίσει. Ίσως γιατί δεν έχω επισκεφτεί κάποια υπερβολικά ακριβά μαγαζιά. Αυτό το λέω, γιατί στο εξωτερικό το σούσι είναι πολύ πιο φθηνό και γενικά καλό στο εξωτερικό, ενώ υπάρχουν "σουσάδικα" σχεδόν σε κάθε γωνιά.

Στην ουσία τώρα. Ένα μαγαζί που είχε ότι πιο ωραίο και φρέσκο σε σούσι στην Αθήνα, από τα πολλά που έχω δοκιμάσει. Όλα τα ψάρια του ήταν ολόφρεσκα. Δοκίμασα σούσι με τόνο, με σολομό, με τσιπούρα και λαβράκι και με μανιτάρια σιτάκε (χωρίς ψάρι). Ακόμη δοκίμασα και σάσιμι τόνου για να καταλάβω όντως την ποιότητα του ψαριού.

Πήραμε ακόμη μία σαλάτα με αγγούρι, σολομό, ανανά, μαύρο σουσάμι και μία σος από εσπεριδοειδή που ήταν καταπληκτική και τέλος δοκιμάσαμε ντάμπλινγκς ατμού με καπνιστό χέλι που με ενθουσίασαν. Ως προς τη γεύση και την ποιότητα λοιπόν μπορώ να πω πως ήταν όλα φοβερά.

Στο τέλος μάλιστα μας κέρασαν και γλυκό (τσιζ κέικ αβοκάντο) το οποίο ήταν τέλειο και ένα σφηνάκι γρανίτα. Από ποτό επιλέξαμε ζεστό σάκε.

Η εξυπηρέτηση πολύ καλή. Η κυρία που ΄σέρβιρε ήταν πολύ διακριτική, δεν ενοχλούσε, μιλούσε χαμηλόφωνα και μας πληροφορούσε για τα πιάτα ώστε να διαλέξουμε σωστά, ενώ που και που περνούσε και μας ρωτούσε με ένα ωραίο χαμόγελο αν είμαστε εντάξει, αν θέλουμε κάτι κλπ

Ο χώρος δεν είχε κάτι το ιδιαίτερο. Λιτός αλλά ωραίος χώρος. Ζεστός, με ωραίο διακριτικό φωτισμό, τα τραπέζια είχαν απόσταση το ένα από το άλλο, κάτι που εμένα μου αρέσει πολύ γιατί θέλω τον χώρο μου όταν πάω για φαγητό. Το μόνο κακό ήταν η μουσική που κάπου είχε χάσει το νόημα.

Για τα χρήματα τώρα. Εδώ ήταν το μόνο σημείο που μου τα χάλασε. Ναι ήταν όλα ωραία. Ναι ήταν φρέσκα. Αλλά, οι μερίδες από μέτριες ως μικρές (για την τιμή τους πάντα) σε ένα μαγαζί που σε άλλες χώρες βρίσκεις εύκολα και σε αφθονία. Μπορώ να καταλάβω πως πουλάει κάτι που σε αυτή την ποιότητα εδώ στην Αθήνα δεν είναι εύκολο να βρεθεί, αλλά δε μου λέει κάτι αυτό.

Συνολικά. Είναι ένα μαγαζί που θα μου άρεσε να επισκέπτομαι ακόμη και κάθε βδομάδα. Αν οι μερίδες του ήταν λίγο πιο μεγάλες, ή οι τιμές του λίγο καλύτερες θα το έκανα κιόλας, αλλά πραγματικά για να χορτάσει κάποιος και να πάρει και το σάκε του το 25ρι το θέλει οπωσδήποτε. Ε και για όσους τρώνε σούσι, το να χορτάσεις με το σούσι δεν κρατάει και πολύ..

Πάντως, σίγουρα θα ξαναπάω με την πρώτη ευκαιρία γιατί η συνολική εμπειρία ήταν πάρα Πολύ ευχάριστη.