Μεζεδοπωλεία - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα

Παραδοσιακό μαγειρείο πάνω στην πλατεία Αγίων Θεοδώρων, σε ένα από τα πλέον πολυσύχναστα σημεία στο κέντρο της Αθήνας. Η ονομασία του παραπέμπει σε κάτι παραδοσιακό: λιθόστρωτος δρόμος με ακατέργαστες πέτρες.

Ο πιο βασικός λόγος για να πας είναι κατά τη γνώμη μου οι ιδιοκτήτες: απλοί νέοι άνθρωποι που είναι σαν να τους ξέρεις χρόνια και να έχεις πάει για φαγητό σε φιλικό ή συγγενικό σου σπίτι. Τους διακρίνει ανεπιτήδευτη απλότητα και ευγένεια. Από την πρώτη στιγμή θα σε προσεγγίσουν με χαμόγελο και ζεστασιά που σε γυρνάει στα χρόνια της χαμένης αθωότητας.

Αυτή λοιπόν η πρώτη επαφή είναι που σε προϊδεάζει γι΄ αυτό που θα ακολουθήσει: απλά ελληνικά πιάτα παραδοσιακής κουζίνας σε μεγάλη ποικιλία για όλα τα γούστα: σαλάτες, ορεκτικά, πιάτα με θαλασσινά και ψαράκια (όχι μόνο λόγω Σαρακοστής αλλά σε μόνιμη βάση, απλώς αυτές τις μέρες λίγο πιο ενισχυμένα, σε μεγαλύτερη ποικιλία), της σχάρας, κρεατικά αλλά και αρκετά μαγειρευτά από αυτά που έχουμε επιθυμήσει και μας λείπουν.

Αυτά τα τελευταία βρίσκονται σε μια βιτρίνα για να βλέπεις τι παίρνεις και εναλλάσσονται καθημερινά. Νοστιμιά που ξεχειλίζει σε ικανοποιητική ποσότητα. Αν σε όλα αυτά προσθέσω και το δροσερό κόκκινο κρασί χύμα που δοκίμασα και το οποίο απλόχερα μου πρόσφεραν οι ιδιοκτήτες, καταλαβαίνετε γιατί όλα συνηγορούν σε μια περίπτωση μαγαζιού που σέβεται τον πελάτη, τον περιποιείται, νοιάζεται αν τον "κέρδισαν" οι γεύσεις του και που δεν ξοδεύεται για να χορτάσει, έχοντας μάλιστα και τη δυνατότητα να επιλέξει μεταξύ μιας μεγάλης ποικιλίας πιάτων από τον κατάλογο.

Ο χώρος είναι σχετικά μεγάλος, με αρκετά τραπέζια, παραδοσιακές πινελιές στη διακόσμηση και ωραία θέα στην πλατεία και στη μια πλευρά της εκκλησίας. Το σημείο δεν έχει φασαρία γιατί δεν είναι πάνω στο δρόμο γεγονός που σου επιτρέπει να ηρεμήσεις και να απολαύσεις το γεύμα σου.

Το μαγαζί είναι ανοιχτό μεσημέρι-βράδυ. Σίγουρα όσο περνάει η ώρα λιγοστεύουν οι επιλογές στα μαγειρευτά. Εγώ επειδή έτυχε να πάω αρκετά αργά το απόγευμα δοκίμασα παραδοσιακό λουκάνικο Τρικάλων που συνοδευόταν από αρκετές τηγανιτές πατάτες και πήρα και επιπλέον πατάτες. Να σημειώσω ότι ο σιμιγδαλένιος φρεσκότατος χαλβάς που με κέρασαν στο τέλος ήταν ό, τι καλύτερο γι΄ αυτή τη γευστική εμπειρία που σε "ταξιδεύει" στην ελληνική ύπαιθρο.

Οι τιμές είναι πολύ προσιτές και απευθύνονται σε όλα τα βαλάντια. Κατά τη γνώμη μου το Καλντερίμι αποτελεί μια πολύ φιλότιμη και αξιέπαινη προσπάθεια στους δύσκολους καιρούς που διανύουμε και που αξίζει να την επιβραβεύσουμε. Νομίζω ότι είναι μια από τις καλύτερες επιλογές για φαγητό στο κέντρο της Αθήνας. Δώστε μια ευκαιρία αν σας "βγάλει" ο δρόμος και δεν θα χάσετε!