Bar Restaurants - Μεταξουργείο - Πλ. Βάθης, Αθήνα

Επισκεφτήκαμε το ALERIA βράδυ Παρασκευής για να γιορτάσουμε επέτειο με την κοπέλα μου. Το εστιατόριο στεγάζεται σε ένα νεοκλασικό κτίριο επί της Μεγάλου Αλεξάνδρου στα όρια Μεταξουργείου και Κεραμεικού. Υπάρχει άνθρωπος του εστιατορίου που θα σας βοηθήσει με το παρκάρισμα και βρίσκεται έξω από το μαγαζί συνέχεια.

Ο χώρος των 2 επιπέδων του εστιατορίου που ενώνονται με μια ξύλινη σκάλα είναι διακοσμημένος με βαριά έπιπλα παλιάς κοπής, χωρίς όμως αυτό να ενοχλεί - ίσα-ίσα που προσδίδει μια άλλη χάρη στο όλο σκηνικό. Μεγάλα τραπέζια, άνετες αποστάσεις, πολλά δωμάτια με ιδιαίτερο χαρακτήρα. Η ατμόσφαιρα είναι εξαιρετική, με ταιριαστή μουσική και εννοείται πως το κάπνισμα δεν επιτρέπεται. (4/4)

Στα του φαγητού τώρα, ο κατάλογος του ALERIA περιέχει λίγα και καλά πιάτα, ορεκτικά και κυρίως (σε ίση αναλογία μεταξύ κρεατικών και θαλασσινών) με μια πολύ καλή ποικιλία κρασιών. Προσφέρεται μενού γευσιγνωσίας, αν το επιλέξουν όλοι στο τραπέζι (αυτός ο περιορισμός δεν μου άρεσε, αλλά δεν πειράζει, έχει μια λογική).

Μέχρι να αποφασίσουμε ήρθε ένα καλαθάκι 4 διαφορετικών ειδών ψωμιού (λευκό με προζύμι, ολικής με καρύδι και ελιά, λευκή φόρμα με κατίκι) με συνοδευτική σάλτσα λευκού ταραμά (εξαιρετικός).

Τα παραπάνω συνοδεύτηκαν με ένα ωραίο λευκό Ασύρτικο.

Προσαρμόζοντας το μενού γευσιγνωσίας, παραγγείλαμε τα εξής:

- Καλαμαράκι με πουρέ τοπιναμπούρ, κους κους με κολοκυθάκι, βινεγκρέτ από εσπεριδοειδή, ντομάτα και κόλιανδρο. Αρκετά καλό πιάτο, το καλαμάρι γευστικότατο με αφρό από το ζουμί του, με τις γλυκόπικρες γεύσεις των συνοδευτικών να εναλλάσσονται.

- Ζεστό μους κόκκινης κολοκύθας, με καραμελωμένα κάστανα, απάκι και φρέσκια μαύρη τρούφα. Το αρμυρό απάκι κάνει αντίθεση με τα καραμελωμένα κάστανα σε ένα εξαιρετικό πιάτο, σωστά δεμένο και ολοκληρωμένο.

- Αρνάκι ψητό με πουρέ από λευκό καρότο, τουρσί πιπεριάς, μαυρομάτικα φασόλια. Άρτια ψημένο αρνάκι-λουκούμι με το συνοδευτικά να περνούν λίγο σε δεύτερο ρόλο.

- Μοσχαρίσιο διάφραγμα (Flap) με ψητό σαλσιφί, απάκι, κρέμα από σέσκουλα και πεκορίνο Αμφιλοχίας. Άλλο ένα φοβερό πιάτο με medium ψημένο μοσχάρι πολύ σωστά εκτελεσμένο με το απάκι και το πεκορίνο να δίνουν το κατιτίς τους στην επίγευση.

- Παστίτσιο με χοντρό μακαρόνι, ουρά μόσχου μπρεζέ, μανιτάρια σιτάκε και αφράτη μπεσαμέλ. Παραλλαγή του γνωστού πιάτου, ελαφρώς λιπαρό, αλλά πεντανόστιμο!

Τα κυρίως πιάτα συνοδεύτηκαν από ένα κόκκινο κρασί Γουμένισσα (ποικιλία νεγκόσκα) από τα αμπέλια της Athina (Αθήνα Τσώλη), μαλακό και ήσυχο με στόμα καλού όγκου.

- Μους από Μακεδονικό χαλβά, μερέντα από ταχίνι και δυόσμο, σορμπέ λεμόνι και καραμελωμένα φυστίκια Αιγίνης. Για μένα απλά το κορυφαίο πιάτο της βραδιάς και ένα από τα καλύτερα γλυκά που έχω δοκιμάσει ποτέ!

Το γλυκό συνοδεύτηκε με ένα ποτήρι από το γνωστό και βραβευμένο λευκό Grand Cru Samos.

Όσο αφορά στη γεύση, ο, τι δοκιμάσαμε ήταν πολύ καλό με ένα-δυο πιάτα να ξεχωρίζουν (απλά μερικά πιάτα ήθελαν ένα κλικ για να απογειωθούν). Δε γίνεται όμως να βάλω οτιδήποτε κάτω από (4/4)

Όσο για την εξυπηρέτηση, τα παιδιά που σερβίρουν είναι πολύ φιλικά και επαγγελματίες, πανταχού παρόντες για να γεμίσουν τα ποτήρια μας με νερό/κρασί. Όποτε ζητήθηκε βοήθεια, ήταν εκεί για να την προσφέρουν. Μάλιστα, πάτησαν και φρένο στην κυρίως παραγγελία όταν συνειδητοποίησαν ότι πήγαμε να πάρουμε παραπάνω πιάτα απ'ότι θα αντέχαμε! Με έκαναν να νιώσω πολύ πιο άνετα σε σύγκριση με άλλα εστιατόρια που έχω επισκεφτεί. (4/4)

Στο δια ταύτα, πληρώσαμε 138 € συνολικά με μπουκάλι κρασί, πόσο διόλου ευκαταφρόνητο, αλλά η συνολική εμπειρία δεν με κάνει να το μετανιώνω στιγμή. (3/4)

Δεν μου προκαλεί εντύπωση που το ALERIA βρίσκεται σταθερά στους χρυσούς σκούφους κάθε χρονιάς.

Θα επιστρέψω μετά βεβαιότητας για να δοκιμάσω σε μια άλλη γευσιγνωσία τις θαλασσινές προτάσεις!