29 Μάρ 2015

Άλλη μία επίσκεψη στο εστιατόριο το Καλωσόρισμα του Αντώνη Κυριακή μεσημέρι 22/5/2015, με γονείς και αδελφό. Γράφω νέα κριτική, δεδομένου του διαστήματος που έχει περάσει.

Πήραμε
Σαλάτα εποχής 8,90 € (αρκετά καλή αν και το τριμμένο πατζάρι μάλλον δεν κόλλαγε)
Τυροπιτάκια 4*2€/τμχ (πολύ καλά)
Λαχανοντολμάδες 4*2 €/τμχ (τα λόγια είναι απλά λίγα.. σκέτο ποίημα, αξίζει να πάτε εκεί μόνο για να τα δοκιμάσετε)
Νερό 2€

Χουνκιάρ 16,80 € πολίτικο πιάτο κάτι σαν κοκκινιστό με πουρέ μελιτζάνας (αν σκεφτείτε ότι ο πατέρας μου είναι Κωνσταντινουπολίτης μάλλον είναι πολύ ωραίο πιάτο)
Κατσίκι λαδορίγανη 17€ (δοκίμασα λίγο, πάρα πολύ καλό, σερβιρισμένο με πατάτες τηγανητές
Κόκκορας κοκκινιστός 11,80€ (σερβίρεται σε ένα πολύ μεγάλο πήλινο, με χυλοπιτάκι τετράγωνο που πραγματικά έβραζε μπροστά στα μάτια σου όταν ήρθε!! ) εξαιρετικό
Κερασμένα ήρθαν γλυκό κρασί, 3 διαφορετικά γλυκά και στην αρχή τσίπουρο.

Ήταν η πρώτη φορά που κάτσαμε στον εσωτερικό χώρο. ο χώρος ήταν γεμάτος από κόσμο όλοι φαινόντουσαν θαμώνες του μαγαζιού όλοι 35 και γενικά σχετικά μεγάλοι σε ηλικία.
Ο κος Αντώνης όπως πάντα πολύ ευγενικός, περνούσε από τα τραπέζια και ρώταγε αν όλα πάνε καλά, οι σερβιτόροι στη διάθεσή μας πάντα.

Σαν άνθρωπος γενικά δεν πιστεύω ότι το ακριβό πάει παρέα με το καλό. όμως στη συγκεκριμένη περίπτωση, πραγματικά δεν έχω να πω το παραμικρό για την ποιότητα του φαγητού του. Ναι, είναι ακριβά, ναί κάποια πιάτα θα έπρεπε να είναι πιο οικονομικά. Γιατί δεν μειώνει τις τιμές του ? δεν το ξέρω. αυτό που ξέρω είναι ότι όποτε έχω πάει (κυρίως Σ/Κ) γίνεται κυριολεκτικά χαμός από κόσμο.. και το καλοκαιράκι, έξω στην αυλή κάτω από τις μουριές, με το αεράκι να σε χαϊδεύει είναι τόσο όμορφα..

Ένα αρνητικό που υπάρχει είναι ότι έχουν παρκαδόρο (έχουν δώσει δηλαδή το management του χώρου σε εταιρεία. Προσωπικά επειδή δεν αφήνω ποτέ κλειδιά αυτοκινήτου σε κανέναν, ζητάω ευγενικά να μου υποδείξουν που να παρκάρω. Αν σας το παρκάρουν, υποθέτω είναι στο χέρι σας το αν θα αφήσετε κάτι. Προσωπικά δεν θα άφηνα, απλά γιατί όταν έχω πληρώσει 105 ευρώ, "απαιτώ" να υπάρχει χώρος να παρκάρουν τα 2 αυτοκίνητα μας.

Κατά τη γνώμη μου αξίζει σίγουρα να πάτε για να φάτε πολύ ποιοτικό φαγητό. οκ, δεν είναι για συχνά, αλλά σίγουρα θα μείνετε ευχαριστημένοι. ΣΚ καλύτερα να κάνετε και κράτηση. Μη φύγετε χωρίς να δοκιμάσετε τα ντολμαδάκια: -)

29 Μάρ 2015

claire