Μεζεδοπωλεία - Νέα Φιλαδέλφεια, Αθήνα

Κι ύστερα.. ήρθαν οι Μέλισσες!

Επιστροφή της... ασώτου, δεν πήγαινε άλλο, πολύμηνη η "συγγραφική" απουσία, ωστόσο καθημερινή η προσεκτική ανάγνωση των κριτικών!

Και ήρθε η ώρα, γιατί οι μεγάλες αγάπες δεν ξεχνιούνται, παρά μόνο λίγο καιρό ξαποσταίνουν, για την επόμενη κριτική...

Αφορμή στάθηκε η χθεσινή, εθνικοαπελευθερωτική επίσκεψη στις Μέλισσες, ένα τίμιο μεζεδοπωλείο - ρακάδικο, όπως αυτοπροσδιορίζεται, το οποίο βρίσκεται στην ολοένα εμπλουτιζόμενη - επεκτεινόμενη πιάτσα γύρω από την... piazza de Patriarchou, κοινώς την πλατεία της Ν. Φιλαδέλφειας, με πολλά ακόμη μεζεδοπωλεία, αλλά και καφέ - μπαράκια στον ίδιο δρόμο της Ν. Τρυπιά, ορισμένα εκ των οποίων έχουν το δικό τους χαρακτήρα, όντας πραγματικά κάτι το διαφορετικό (βλ. Β-Κουτί, Fairytale).

Μέλισσες, λοιπόν, μετά από 5 τουλάχιστον άκαρπα τηλεφωνήματα για κράτηση (η μέρα, γαρ, όλη η Αθήνα είχε ξεχυθεί σε ανεύρεση του πιο... επαναστατικού μπακαλιάρου και της πιο... νοκ άουτ σκορδαλιάς), αφού, βεβαίως, επιβεβαιώσαμε ότι θα υπάρχει το... πολυπόθητο έδεσμα...

Ο χώρος δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο, κλεισμένος γύρω - γύρω με πλαστικό, ωστόσο αρκετά ζεστός, αν και μάλλον τις πιο κρύες χειμωνιάτικες νύχτες υποθέτω ότι δεν θα ήταν και τόσο ευχάριστα... Όμως, είδα ότι έχουν παραδίπλα έναν πολύ μεγάλο χώρο - αυλή, ανυπομονώ να τον επισκεφτώ κάποιο γλυκό καλοκαιρινό βράδυ, αν και παρατημένος λόγω καιρού, φαινόταν όμορφος...

Όσον αφορά στο σέρβις, αυτό γινόταν από 2 νέους, μια κοπέλα και ένα αγόρι, εξυπηρετικούς, αν και εν μέρει διεκπεραιωτικούς, ίσως λόγω και του μεγάλου χαμού που γινόταν... Κανένα παράπονο, πάντως...

Στα της παραγγελίας, όταν ήρθε η ώρα να παραγγείλουμε, μετά λύπης τους μας ανακοίνωσαν ότι... μπακαλιάρος τέλος!! Ξεπερνώντας το αρχικό... σοκ ότι δεν θα απολαμβάναμε το πατροπαράδοτο έδεσμα, ρίξαμε μια ματιά στον κατάλογο για άλλα θαλασσινά - ψαρικά, ωστόσο δεν υπάρχει ούτε ένα πιάτο! Συνεπώς, αν και... γι' αλλού κινήσαμε, γι' αλλού, αλλού η άτιμη ζωή μας πήγε... Κινηθήκαμε λοιπόν σε κρεατοφαγικό πλαίσιο, με πολλά πιάτα στη μέση. Για αρχή, πάντως, μας ήρθε από ένα σφηνάκι ρακή και ένα μπωλάκι με πατέ ελιάς για να συνοδεύσουμε τα δύο ειδών ψωμιού και τα κριτσινάκια που μας έφεραν.

Δοκιμάσαμε (5 πεινασμένοι):

- Σαλάτα με πρασινάδες, μπέικον, σως ροκφόρ και ξηρούς καρπούς (βασικά φυστίκι αράπικο διέκρινα μόνο): πολυ πλούσια, χορταστική και νόστιμη, άρεσε σε όλους μας, δεν έμεινε μαρουλόφυλλο! Στα συν ότι η σερβιτόρα μας προειδοποίησε ότι είναι αρκετά αλμυρή λόγω ροκφόρ, μήπως σε κάποιον δεν αρέσουν/δεν επιτρέπονται τα αλμυρά πιάτα. Ήταν λίγο αλμυρούλα, όχι όμως σε ενοχλητικό βαθμό.

- Πατάτες στη σέσουλα, ήτοι πατάτες χοντροκομμένες με τη φλούδα τους, καλές, όχι κάτι το εξαιρετικό όμως

- Πλευρώτους, αρκετά νόστιμα, αν και τόσο λεπτοκομμένα, που είχαν αρπάξει σε πολλά σημεία, με αποτέλεσμα να αφήνουν γεύση "καμμένου". Παιδιά, ή κόψ'τε τα σε πιο χοντρά κομμάτια ή αφήστε τα κατά τι λιγότερο στη σχάρα, κρίμα είναι...

- Λουκανικάκια Δράμας, 5 λεπτά, μακριά λουκανικάκια, καλά, όχι κάτι το ιδιαίτερο

- Καπνιστή μελιτζανοσαλάτα, δεν είμαι πολυ φαν, ωστόσο οι λοιποί ενθουσιάστηκαν, ήταν πολύ πρωτότυπη, είπαν

- Φάβα, αρκετά καλή, βελούδινης υφής, με κρεμμυδάκι απο πάνω, αν ήταν και καραμελωμένο, θα έπαιρνε άριστα

- Κεμπαπάκια γιαουρτλού, 4 κεμπαπάκια, 4 μικρές πιτούλες στο πλάι και ένα μπωλάκι με γιαουρτοσως, περιχυμενη με κόκκινη σάλτσα, η σως αρκετά ελαφριά, τα κεμπαπάκια όχι κάτι το ιδιαίτερο, οι πιτούλες τραγανές και πολύ νόστιμες

- Χοιρινή τηγανιά με πιπεριές και φέτα, πολύ νόστιμο πιάτο, μελωμένη η σαλτσούλα, ιδανική για βούτες, και το κρέας μαλακό και εύγευστο.

- Ταμπουλέ, ή τουλάχιστον αυτό έγραφε στον κατάλογο! Γιατί στην όψη ήταν τελείως διαφορετικό από αυτό που έχουμε στο μυαλό μας: ήρθαν 4 μαρουλόφυλλα, και πάνω στο καθένα είχε 4 βουναλάκια (φτιαγμένα, προφανώς, με "φόρμα", ήταν ίδια) με πλιγούρι, δυόσμο, κόκκινη πιπεριά και βαλσάμικο. Το περίεργο ήταν καταρχήν το χρώμα του, καθώς ήταν ροζ-κόκκινο (από την πιπεριά, υποθέτω) και η γεύση πιο ξινή από το συνηθισμένο. Αν και περίεργο, ωστόσο, μας άρεσε πολύ, πρωτότυπη και η γεύση και η παρουσίαση.

Στο τέλος μας κέρασαν μωσαϊκό (ή "κορμό"), μέτριο, με αρκετό μπισκότο και χωρίς την ελαφριά και διακριτική γεύση που προσδίδει η προσθήκη κάποιου αλκοολούχου ποτού, αρκετά επίπεδη γεύση, ωστόσο εκτιμητέα κίνηση... Αυτό το πράγμα που κάνουν - ή μάλλον που ΔΕΝ κάνουν - πολλά εστιατόρια που δεν σου δίνουν στο τέλος ούτε ένα φρούτο... πολύ με εκνευρίζει!!! Όταν έχεις καλεσμένους στο σπίτι σου, μετά το φαγητό τους στέλνεις σπίτια τους ή τους τρατάρεις ένα φρουτάκι/γλυκάκι να κλείσει γλυκά το γεύμα; Δυστυχώς, μερικοί εστιάτορες επιμένουν να βλέπουν το εστιατόριό τους μόνον ως πηγή χρημάτων... Οι Μέλισσες, ευτυχώς, δεν ανήκουν στην κατηγορία αυτή, αν και θα πρέπει να σημειώσω ότι το refill στα ψωμάκια χρεώθηκε κανονικά (1,20€)... Προφανώς και δεν είναι κάποιο σημαντικό ποσό, ωστόσο η κίνηση αυτή προσωπικά με χάλασε...

Για όλα τα παραπάνω, συν 2 κιλά κρασί (1 λευκό μέτριο και 1 κόκκινο καλύτερο, χωρίς παρενέργεις αμφότερα), ο λογαριασμός ανήλθε στα 62 ευρώ περίπου, ήτοι 13 ευρώ το άτομο με το πουρμπουάρ. Είναι προφανές ότι το value for money είναι εξαιρετικό στο μεζεδοπωλείο αυτό, το οποίο προσφέρει 4 - 5 πιάτα σε κάθε κατηγορία (σαλάτες, τηγανιές, μεζεδάκια, τυριά), καλοφτιαγμένα και νόστιμα, χωρίς περιττές φανφάρες. Με δύο λόγια, εδω θα έρθεις για να περάσεις όμορφα, παρεΐστικα και να φας νόστιμα μεζεδάκια, γνωρίζοντας ότι μετά δεν θα κλαις τα χρήματά σου, γιατί εδώ τα σέβονται και σε σέβονται ως πελάτη. Εις το επανιδείν, λοιπόν!