Μοντέρνα κουζίνα - Χολαργός, Αθήνα

Μια ακόμα καλή πρόταση για φαγητό στον Χολαργό. Το κουκουνάρι είναι επί της Μεσογείων σε μια πολύ αναπτυσσόμενη περιοχή και γειτονάκι με το Τσιπουριτό. Έχω πάει στο κουκουνάρι αρκετές φορές από τότε που το ανακάλυψα εδώ και 6 μήνες και δεν έχω φύγει πότε απογοητευμένος με κάτι.

Ο χώρος είναι πολύ ωραίος και καθαρός, με πολύ ωραία ατμόσφαιρα, φωτισμό και διακόσμηση, η υπερυψωμένη γωνιά στο βάθος του εστιατορίου είναι το καλύτερο μέρος, κατά τη γνώμη μου, για να κάτσει κανείς. Τα τραπέζια είναι μεταξύ τους λίγο πυκνά αλλά όχι σε ενοχλητικό σημείο.

Το κάπνισμα εντός του εστιατορίου απαγορεύεται, όποιος θέλει τσιγαράκι έξω. Η κουζίνα του είναι ανοιχτή, μπορείς να δεις τον οργασμό ψησίματος που επικρατεί μέσα, πανικός. Και σημαντικό ποτέ δεν έφυγα και να μυρίζουν τα ρούχα μου. Γύρω γύρω το μαγαζί έχει μεγάλες τζαμαρίες. Έξω δεν έχει τύχει ακόμα να κάτσω, μόλις ανοίξει ο καιρός θα το τιμήσω.

Η εξυπηρέτηση πάρα πολύ καλή και γρήγορη όλα τα παιδιά γνωρίζουν πάρα πολύ καλά την δουλειά τους και είναι ενημερωμένα πλήρως για το μενού, ίσως ορισμένες φορές να χρειάζεται ένα άτομο παραπάνω για να μην τρέχει και ο υπεύθυνος. Καλό είναι Παρασκευοσαββατοκύριακα να κλείνεις τραπέζι πριν πας, έχω δει πολλούς να φεύγουν και είναι πραγματικά κρίμα παιδιά να πας και να μην φας.

Τα φαγητά του είναι πολύ νόστιμα και εμφανίσιμα και όλες οι μερίδες είναι μεγάλες. Την πρώτη φορά που πήγα έφυγα με ταπεράκι. Η τελευταία μου επίσκεψη ήταν στις 20/03/2015 ημέρα Παρασκευή ώρα 21:30, φυσικά έχοντας κλείσει τραπέζι πιο πριν. Ήμασταν παρεάκι 3 ατόμων και φάγαμε τα εξής.

Στην αρχή μας κέρασαν ψωμάκια και ένα πολυ ωραίο ντίπ

- Σαλάτα ζυμαρικών, με πολύχρωμες πένες, φυστίκη Αιγίνης, καλαμπόκι, γραβιέρα, σαλάμι μπύραςκαι αντίδια με λευκό βαλσάμικο, πολύ νόστιμη δροσερή και σε τεράστια ποσότητα, τα μακαρόνια ήταν σωστά βρασμένα και τα υλικά όλα φρέσκα. (4/4) (6,50€)

-Ρολό κοτόπιτας, φο βε ρό, είναι ένα ορεκτικό που το παίρνουμε πάντα από τότε που το πρωτοδοκιμάσαμε, με Γιαννιώτικο φύλλο, πιπεριές, κρεμμύδι και τυράκι να λιώνει και να ξεχύνεται από τις άκρες του φύλλου, πεντανόστιμο πιάτο. (4/4) (6,30€)

-Μιλφέιγ λαχανικών σχάρας, με χαλούμι, λουκουμάκια τα αποδεκατίσαμε, θα μπορούσε να βάλει και κανά μανιταράκι, (3/4) 6,00€)

-Κοντοσούβλι κοτόπουλο, πάρα πολύ νόστιμο και μαλακό, έρχεται κρεμασμένο πάνω στην σούβλα που ψήνεται με πατάτες και πίτες, θα μπορούσε να ναι λίγο πιο φθηνό (3/4) (8,90€)

-Χοιρινό ρολό πανσέτας, με πέστο αρωματικών, σάλτσα σόγιας, καραμέλα και δαμάσκηνα, λουκουμάκι το κόβεις και με το πιρούνι, σου αφήνει απίστευτη γεύση στον ουρανίσκο, το πιάτο αυτό το πήρε μια φίλη και δεν μπόρεσα να κάνω μεγάλο πλιάτσικο όπως στης κοπέλας μου το κοντοσούβλι. Πάντως λίγο που δοκίμασα ξετρελάθηκα, θα το πάρω την επόμενη φορά. (4/4) (9,30€)

-Και για μένα πήρα το αγαπημένο μου πιάτο που όσο και αν θέλω κάποιες φορές να πάρω κάτι άλλο σχεδόν πάντα καταλήγω εκεί. Κότσι χοιρινό στη γάστρα.. απόλαυση μοναδική, σε τραγανή κρούστα αλατιού, σιγοψημένο 8 ώρες στη γάστρα. Το καλύτερο κότσι που έχω φάι μέχρι σήμερα, το τσακίζω κάθε φορά όλο, οι σερβιτόροι πάντα μου λένε ότι είναι για δυο αλλά ποτέ στο τέλος δεν βρίσκουν τίποτα, μόνο το κόκαλο.. όποιος πάει να το πάρει οπωσδήποτε, το συνοδεύει με πατάτες φούρνου πολύ νόστιμες και μια σαλτσούλα που δεν ξέρω ακριβώς τι είναι (4/4) (15,90€)

Για όλα αυτά συν 500ml κρασί ροζέ (4,00€) πάρα πολύ καλό συν ότι μας κεράσανε άλλο μισό, δώσαμε 56,90€. Ούτε 20 ευρώ το άτομο, που αν δεν έπαιρνα το κότσι που είναι ακριβό θα ήταν ακόμα πιο φθηνά, δεν λέω ότι είναι και φθηνό μαγαζί αλλά για την ποιότητα και την ποσότητα την φαγητών είναι πολύ καλά. Εννοείται ότι το συνιστώ, αξίζει σίγουρα μια επίσκεψη.