Ιταλία - Μαρούσι, Αθήνα

Πέμπτη βράδυ 2 άτομα καταφέραμε να επισκεφθούμε το Pausa, το οποίο έχω πολλές φορές δει όταν περνάω απο την περιοχή και βέβαια έχω ακούσει πολύ καλά λόγια απο φίλους που εμπιστεύομαι.

Viva Italia!! Λοιπόν

Χώρος (4/4):

Πολύ ωραίος μοντέρνος καλόγουστος χώρος με χαμηλό φωτισμό χωρίς όμως το υπερβολικό που δεν βλέπεις μπροστά σου, άνετα τραπέζια με ωραία μουσική που έπαιζε σε σωστή ένταση παλιά Ιταλικά και Αμερικάνικα τραγούδια (μας έδωσαν φυλλάδιο όπου έγραφε ότι τις Παρασκευές έχουν live). Ωραίο δωμάτιο-ντουλάπα με κάβα κρασιών που συντηρούνται τα κρασιά σε σωστή θερμοκρασία (δίπλα απο την είσοδο).

Κάποια τραπέζια είχαν ωραίος στιβαρούς κόκκινους καναπέδες και υπήρχαν γωνίες με διαφορετική σχετικά διακόσμηση η κάθε μία. Επισκέφθηκα την τουαλέτα την οποία βρήκα πεντακάθαρη.

Ο εξαερισμός ήταν πολύ καλός εάν και δεν ήταν γεμάτο το μαγαζί με κόσμο. Μπροστά στην είσοδο έχει ένα μπαρ και ψηλά τραπεζάκια που προφανώς προσφέρονται σε αυτούς που έρχονται μόνο για ένα ποτό.

Γενικά ο χώρος προσεγμένος και εύκολα μπορούσες να καταλάβεις ότι τον είχε αναλάβει επαγγελματίας και ότι είχαν πέσει χρήματα αρκετά για να φτιαχτεί.

Ποιότητα Φαγητού (4/4):

Είναι για εμένα το κυριότερο στοιχείο για την κρίση ενός εστιατορίου και εδώ με το σπαθί του το κέρδισε το 4/4 και πόσο μάλλον που δεν το βάζω πολύ συχνά.

- ψωμάκι ψημένο γεμιστό με τυρί και μπέικον και ψωμί καρβελάκι συνοδευόμενο απο λίγες ελιές πράσινες και μαύρες (πολύ νόστιμο και φρέσκο, βαθμολογία 8/10)

- νερό που ρώτησε εάν θέλαμε εμφιαλωμένο ή κανάτα (πολύ θετικό)

Διαβάζοντας τον κατάλογο βρίσκεις μία αρκετά καλή ποικιλία πιάτων. Διαλέξαμε:

-Σαλάτα πράσινη φρεσκοκομμένη με αβοκάντο και ξηρούς καρπούς (νόστιμη και χορταστική, βαθμολογία 8.5/10)

- πίτσα ψημένη σε φούρνο με πέτρα, σερβιρισμένη σε ξύλινο πλατό με λεπτή ζύμη με μοτσαρέλα, παρμεζάνα, ρόκα και προσούτο (φανταστική, απίστευτα υλικά που τα νιώθεις όταν την βάζεις στο στόμα, σωστά ψημένη, αυθεντικότατη Ιταλική (βαθμολογία 9.5/10)

- Απο φρέσκα ζυμαρικά δοκιμάσαμε τα κοχύλια (orechiette με πανσέτα affumicata και πεπεροντσίνο και κόκκινη σάλτσα (λίγο καυτερό αλλά θαυμάσιο, βαθμολογία πιάτου 9/10)

- φετουτσίνι με Προσούτο, μανιτάρια και ελαφριά σάλτσα παρμεζάνας (βαθμολογία 8.5/10)

Για κυρίως ή δεύτερα πιάτα περάσαμε στα κρεατικά:

- Saltiboca με gnocchi και σάλτσα παρμεζάνας (πάρα πολύ νόστιμο, ελαφρά πικάντικο, βαθμολογία 9/10)

-Φιλέτο παγιάρ τυλιχτό με baby ρόκα, σπανάκι και μπαλσάμικο (φανταστικό, τέλεια ψημένο, φοβερή ποιότητα και γεύση, βαθμολογία 9.5/10)

Τέλος σκασμένοι αλλά με λίγο χώρο για ένα γλυκό δοκιμάσαμε

-Μιλφέιγ με καραμελωμένα μήλα, φλάν βανίλιας σερβιρισμένο σε μία μαύρη πέτρα (ευπαρουσίαστο, εύγευστο, βαθμολογία 9/10)

Γενικά οι μερίδες ήταν σωστές σε ποιότητα, τα υλικά μπορούσες να καταλάβεις την ποιότητα, το food styling εφαρμόστηκε σε όλα σχεδόν τα πιάτα.

Εξυπηρέτηση (4/4):

Το σέρβις πολύ καλό. Μια ευγενέστατη σερβιτόρα με το χαμόγελο στα χείλη μας σέρβιρε την σαλάτα στα πιάτα μας, μας γέμιζε συνεχώς τα ποτήρια με νερό και ευγενικά μας άφηνε τα πιάτα στην μέση μιάς και θέλαμε όλα να τα μοιραστούμε.

Η κουζίνα δεν άργησε τα πιάτα μας καθόλου, ήρθαν στον σωστό χρόνο χωρίς να χρειαστεί να περιμένουμε.

Όταν μπήκαμε πήρε τα παλτά μας και όταν φεύγαμε έτρεξε προς την πόρτα να μας ξεπροβοδίσει και να μας δώσει τα παλτά μας. Ένας κύριος ήρθε να μας πάρει παραγγελία και όντας εξυπηρετικότατος φρόντισε να μας προτείνει πιάτα και να μας εξηγήσει λεπτομερώς ότι απορίες είχαμε σχετικά με το νου.

Value for money (3/4):

Σίγουρα δεν το λές φθηνό εστιατόριο αλλά για το μέρος, την ποιότητα, την γεύση και το σέρβις τα αξίζει τα λεφτά του. Πιο αναλυτικά οι πίτσες ξεκινάνε απο τα 11 μέχρι τα 15 ευρώ (θα μου πεις βέβαια ότι τόσο κοστίζει και στην Pizza Hut, που βεβαίως δεν συγκρίνεται), οι σαλάτες απο 7 ευρώ μέχρι 14 ευρώ, τα ζυμαρικά απο 12 μέχρι 16 ευρώ και τα κρεατικά απο 15 ευρώ μέχρι 28 ευρώ (τα φιλέτα).

Είναι ένα καλό value for money και εάν δεν σκιστείς στο φαγητό, όπως εμείς μπορείς πραγματικά να φας με 30 ευρώ το άτομο και να χορτάσεις. Στην δική μας περίπτωση μαζί με 2 ποτήρια κρασί κόστισε γύρω στα 100 ευρώ και οι 2.

Συμπέρασμα:

Ένα απο τα καλύτερα Ιταλικά της πόλης. Προσεγμένος χώρος, μενού, φαγητό και σέρβις. Πραγματικά μας έμεινε αξέχαστη η βραδία.

Viva Italia!! Brava Pausa!!!