T5
Cafe - Restaurants - Κολωνάκι - Λυκαβηττός, Αθήνα

Tέλη Φεβρουαρίου, ημέρα Παρασκευή, μια παρέα τριών ατόμων πήγαμε στο T5, ύστερα από παρότρυνση καλού φίλου από την περιφέρεια ο οποίος ήθελε να συνδυάσει Food & Clubbing.

Για το T5 ο φίλος αυτός είχε ακούσει τα καλύτερα. Επιπλέον, έκανε λόγο για την δραστηριοποίηση του ιδιοκτήτη και σε άλλους γνωστούς χώρους εντός και εκτός Αττικής....

Πρόκειται για ένα Club Restaurant " φυτεμένο " στον ισόγειο χώρο ενός πρώην ακμάζοντος εμπορικού κέντρου επί της οδού Τσακάλωφ.
Ποιός θα μπορούσε να φανταστεί ότι οι άνθρωποι θα σκέφτονταν κάτι τέτοιο...! Για να κατέβει κάποιος στις τουαλέτες, στο υπόγειο, χρησιμοποιεί τον ανελκυστήρα του πρώην εμπορικού κέντρου.

Το μαρμάρινο δάπεδο σκεπάζεται, πλέον, με περίτεχνα χαλιά. Σε περίπτωση που ο χώρος γεμίσει συμπληρώνονται στο πι και φι επιπλέον χαλιά έτσι ώστε στο τέλος να δημιουργείται, μαζί με τα διάφορα -επιπλέον- τραπέζια που καταφθάνουν άμεσα και αυτά, ένα φαινομενικά ζεστο κλίμα. Σηκώνοντας το βλέμμα λίγο ψηλά, η ζωγραφισμένη στους τοίχους ερημιά απο την επιχειρηματική αδρανοποίηση του εμπορικού κέντρου (βλ. λουκέτα.. ) δημιουργεί αρκετά αντιφατικά συναισθήματα και κάνει τον χώρο αρκετά απρόσωπο.
Προσωπικά, δεν μου αρέσουν΄τέτοιες αισθητικές παρεμβάσεις για τον λόγο αυτό και βάζω 2 στο χώρο.

Αρκετά έχουν δει τα ματάκια μας σε αυτή την πόλη!
Το φαγητό έχει ως βάση το σούσι. Βέβαια πολύς κόσμος πάει στο Τ5 μόνο για να ακούσει μουσική και να απολαύσει το ποτό του.
Εμείς δοκιμάσαμε τα εξής:

Στην αρχή πήραμε τα γνωστά Εdamame (6,00), πράσινα φασολάκια σόγιας, τα οποία ήταν πολύ καλά κυρίως διότι ήταν πολύ καλά αλατισμένα!! Πλούσια μερίδα, σερβιρισμένη μέσα σε ένα όμορφο μπωλ.

Κατόπιν, παραγγείλαμε μια σαλάτα με φύκια Wakame (6,00?), το λεπτό φύκι της θάλασσας. Για τα δεδομένα των σουσάδικων, καλή μερίδα αλλά όχι αρκετή για τρία άτομα που είμασταν εμείς. Η γνωστή πικράδα αυτών των φυκιών ήταν έντονη όμως, παρά ταύτα, ήταν πολύ - πολύ νόστιμο πιάτο!!
Συνεχίσαμε με μία ποικιλία σούσι (Sushi Mix ), 28 τεμαχίων (34,00).
Αποτελούνταν από α) Uramaki σούσι, εκείνο το είδος σούσι όπου το nori (φύκι ) δεν περιβάλει το σούσι εξωτερικά ( όπως στα maki ) αλλά είναι τοποθετημένο στο εσωτερικό (inside - out ) του ρολλού. Τα Uramaki ήταν με γαρίδα και λαχανικά β) Nigiri σούσι με τόνο, σολωμό και χέλι γ) Tempura Rolls, μάλλον γαρίδας.

Από γλυκά, δοκιμάσαμε ένα καταπληκτικό μπανόφι με μπανάνες και σοκολάτα στα 7,00. Αλήθεια, το μπανόφι κυκλοφορεί πολύ τελευταία στα διάφορα μέρη (?).
Ήπιαμε τρία ποτήρια κρασί. Δύο ποτήρια Disperato.... Buglioni, λευκό ξηρό και σχετικά ήπιο, ΕΥΡΩ 6,00, και ένα ποτήρι Μακρύ Λιθάρι Ροδίτης, chardonnay ( 4,00 ).

Οι τιμές των φαγητών, είναι υψηλές αλλά στα όρια του ανταγωνισμού, ίσως και αρκετά πιό κάτω. Η ποιότητα του φαγητού αρκετά καλή και όλοι συμφωνήσαμε ότι τα υλικά ήταν φρέσκα.
Το προσωπικό πολύ εξυπηρετικό και χαμογελαστό. Παρά την περιρρέουσα βαβούρα, λύνονταν με προθυμία όλες οι απορίες μας.
ΟΜΩΣ, μάλλον δεν θα ξαναπάω:

Α) H μουσική ήταν πολύ δυνατή σε ένταση σε σημείο που δύσκολα μπορούσαμε να μιλήσουμε, έστω τα βασικά.... ( ίσως καθημερινές να είναι καλύτερη η κατάσταση ). Βέβαια η επιλογή των κομματιών ήταν εξαιρετική, από πολύ μοντέρνο έως all time classic ρεπερτόριο. Με πολύ καλές μουσικές εναλλαγές και αρκετές διασκευές παλαιότερων κομματιών.

Β) Όσον αφορά την εξυπηρέτηση στο ζήτημα ταμείο, για να έρθει η απόδειξη χρειάστηκε πολύ μαρμελάδα στ ' αυτιά.... (εξού και 2 στην εξυπηρέτηση ). Αφού δεν είχε έρθει από την αρχή με τα ποτά και τα φαγητά, χρειάστηκε να επιμείνουμε αρκετά όταν ήρθε η ώρα της πληρωμής.

ΟK, δεν έχω κοντόφθαλμο πρόβλημα με τις αποδείξεις όμως ήταν τόσο εμφανής η απροθυμία για έκδοση απόδειξης που απορήσαμε - κυρίως - για το από που αντλούν τόσο θράσος. Μάλιστα, μας έβλεπαν για πρώτη φορά στο χώρο τους!!
Αν είναι έτσι... να εισηγηθείτε για κατάργηση των αποδείξεων, γενικότερα, και να προτείνετε κάποια άλλη μέθοδο έως και καμία... Τότε, αν αυτό ισχύσει για όλΟυς, ΜΑΖΙ ΣΑΣ.
Καλές γιορτές!!