31 Μάρ 2015

Βλέπω έχει αρκετό καιρό να υπάρξει κριτική για το Best Friends, οπότε εκμεταλλευόμενος την χθεσινοβραδινή μου επίσκεψη (27/03/15) λέω να γράψω εγώ.

Λοιπόν η όρεξη μας εχθές ήθελε wine restaurant, αφού αφήσαμε (πάλι) τα παιδιά στη γιαγιά τους είπαμε να επισκεφτούμε Παρασκευή απογευματοβραδάκι (21,00) τα μικρά και καλαίσθητα wine restaurant του Αμαρουσίου.

Δυστυχώς μαζί με εμάς είχε την ίδια σκέψη όλη η νεολαία των Β. Π. με αποτέλεσμα σε ΟΛΑ να γίνεται πανικός με την τσιγαρίλα να έχει την τιμητική της.

Οπότε μετά την γρήγορη επίσκεψη σε δύο μαγαζιά και δεδομένου ότι η Λ. Κηφισίας ήταν άδεια, αποφάσισα να πάμε ακόμα λιγάκι πιο βόρεια στη Πολιτεία.

Στο συγκεκριμένο μαγαζί είχα πάει πρόσφατα με συναδέλφους, είχαμε περάσει όμορφα οπότε πήγα και με την καλή μου.

Πάρκιν εύκολο επί της πλατείας Καραμανλή και μπήκαμε, όμορφος φωτισμός πανέμορφη αισθητικά αίθουσα, με τραπεζάκια για καφέ, φαγητό και ωραίους υφασμάτινους καναπέδες και όλα αυτά με όμορφη louche μουσική.
Κόσμο δεν είχε αρκετό 4-5 τραπέζια ομοιόμορφα απλωμένα στην αίθουσα.

Ξεκινήσαμε με δυο ποτήρια λευκό κρασί Σαντορίνης (6 € ) και για συνοδεία ένα καρπάτσιο μοσχαριού με ρόκα και μανιτάρια (9 €). Πριν μας σερβίρουν το ορεκτικό μαζί με το κρασί, μας έφεραν και δυο ποτηράκια κέρασμα, ρευστή σούπα με καρότο και τζίτζερ Α+++ και τέσσερα ζεστά (διαφόρων ειδών) ψωμάκια.

Η βραδιά κυλούσε πολύ όμορφα, κάποιο (λίγοι ) άναψαν το τσιγαράκι τους αλλά η δυνατότητα του εξαερισμού δεν έκανε αντιληπτό / ενοχλητικό τον καπνό. Κατά την διάρκεια της βραδιάς ήρθαν ακόμα 2-3 παρέες, με τις ηλικίες να κυμαίνονται από 22 χρ. - 50 χρ.

Η όρεξη μας μεγάλωσε πήραμε μια κις λωρέν (8 €) και ακόμα δύο ποτήρια κρασί. Το σέρβις τέλειο το ποτήρι του νερού δεν έμενε ποτέ άδειο, οι τουαλέτες πεντακάθαρες και χαμόγελα παντού.

Κλου της βραδυάς οι παρέα με τις φοιτήτριες που η σαγκριά τους έπεσε δυνατή και τα γέλια τους γέμιζαν ευχάριστα την αίθουσα.

Δυστυχώς η ώρα πέρασε γρήγορα και είχαμε να παραλάβουμε και δύο νυσταγμένα παιδιά από το πατρικό μου. Πληρώσαμε χαιρετήσαμε και φύγαμε.

Περιμένω να φτιάξει επιτέλους ο καιρός (Λονδίνο γίναμε με τις βροχές) για να πιω τον καφέ μου και στον πανέμορφο εξωτερικό χώρο.

31 Μάρ 2015

Fantomas1