01 Απρ 2015

Στο συγκεκριμένο μαγαζί έχω πάει δεκάδες φορές. είναι μια σίγουρη και ασφαλής επιλογή οποτεδήποτε αποφασίζουμε να βγούμε έξω και δεν θέλουμε να πάμε μακρυά δεδομένου ότι είμαστε κάτοικοι Κυψέλης,
Λοιπόν, πρόκειται για ένα πολύ καλό μαγαζί.

Αρχικά θα μιλήσω για το χώρο. Είναι ένα άνετο μαγαζάκι με διακόσμηση μοντέρνα και ταυτόχρονα παραδοσιακή. Οικογενειακό μεζεδοπωλείο με πολύ καλή και ανθρώπινη εξυπηρέτηση. Εκτιμώ πολύ σε ένα μαγαζί να μην αλλάζει συνεχώς το προσωπικό του. Αυτό σημαίνει ότι είναι καλός εργοδότης και το προσωπικό έχει την δυνατότητα να "δεθεί" με τον κόσμο. Δεν θα μπώ σε λεπτομέρειες για τα παιδιά που δουλεύουν αλλά πρόκειται για πολύ φιλότιμα άτομα και εξυπηρετικά και αρκετά πρόσχαρο προσωπικό χωρίς να γίνεται ενοχλητικό ή αδιάκριτο (πράγμα σύνηθες) αρκετές φορές. Ειδικά ο σεφ είναι πολύ προσηνής και ευγενικός.

Το μενού περιλαμβάνει παρά πολλές επιλογές χωρίς να βρίσκεσαι μπροστά από την γνωστή έκπληξη του "τελείωσε" παρά σε ελάχιστες περιπτώσεις. Οι μακαρούνες κασιώτικες και η τηγανιά είναι καλές επιλογές, εγώ παίρνω σχεδόν πάντα και το χοιρινό με βασιλομανίταρο ταυγέτου.

Από τα ορεκτικά μου αρέσουν τα πολίτικα τσιγαρομπουρέκια και τα κεφτεδάκια (μικρή μερίδα όμως). οι πατάτες σε όλες τις μορφές (ψητές, τηγανιτές, πουρές) είναι πολύ καλές. οι σαλάτες στην αρχή της λειτουργίας ήταν πλουσιότερες και με μεγαλύτερες μερίδες και τώρα έχουν μικρύνει αλλά εξακολουθούν λόγω των καλών υλικών να είναι νόστιμες.

υπάρχουν και κάποια πιάτα που δεν ειναι το φόρτε τους αλλά σε γενικές γραμμές δεν υπάρχει κάτι άνοστο ή κακομαγειρεμένο. μην ξεχάσετε να πάρετε κολοκυθοκεφτέδες και το κοτόπουλο με την μουστάρδα. επίσης έχει πολύ καλό τσιπουράκι και πάντα κερνάνε νόστιμα γλυκάκια στο τέλος (πραγματικά πολύ νόστιμα και δεν τσιγκουνέονται την ποσότητα).

οι τιμές είναι λίγο τσιμπημένες αλλά αξίζει το κόπο δεδομένης εξυπηρέτησης και ποιοτητας φαγητού. δεν βάζω τέσσερα λόγω ποσότητας μερίδων στα ορεκτικά και το ψωμί αλλά και την περιοχή που σε προιδεάζει για κάτι φθηνότερο.

01 Απρ 2015

fagame kai skasame