Σουβλάκι & Σχάρα - Καλύβια, Αθήνα

Μεσημέρι κυριακής πριν 2 μήνες περίπου, μετά από πλήθος σχετικών προσκλήσεων από τον θαμώνα του καταστήματος σύζυγό μου, πήγαμε στα καλύβια στο γνωστό αυτό μαγαζί. ακριβώς απέναντι υπήρχε άνετο μεγάλο δημοτικό δωρεάν πάρκινγκ. παρ΄ότι το κατάστημα είχε χωρητικότητα για πάνω από 200 άτομα, ήταν γεμάτο ασφυκτικά και υπήρχε κόσμος που έτρωγε στην παγωνιά και τουλάχιστον 15 άτομα που περίμεναν στην σειρά.

Επειδή η αναμονή ήταν τεράστια και είχαμε μαζί μας το μωρό αποφασίσαμε να κάτσουμε στα εξωτερικά τραπεζοκαθίσματα, Μέγιστο λάθος! το κρύο ήταν τσουχτερό.... να το αντέξω δεν μπορώ!

εγώ μετά από πέντε λεπτά πήρα το μωρό αγανακτισμένη και έφυγα από το τραπέζι διότι δεν μπορούσα να αντέξω το κρύο και είχα εκνευριστεί από την κατάσταση! -5 βαθμούς είχε και δεν μπορούσες ούτε να κάτσεις στην καρέκλα, ο διπλανός ήταν σε απόσταση 5 εκατοστών. αλήθεια, αφού φαντάζομαι ότι αυτό συμβαίνει καιρό, για ποιό λόγο δεν παίρνουν σόμπες; μην νομίζετε ότι είμαι τρελή ή περίεργη! δεν το έχω ξανακάνει ποτέ αυτό στην ζωή μου και εάν το είχε κάνει άλλος θα εκνευριζόμουν μαζί του αλλά πιστέψτε με η όλη εικόνα ήταν απλά τραγική! ένα μωράκι μέσα στο αγιάζι χωρίς καμία ελπίδα να βρούμε τραπέζι μέσα ούτε καν σε μια ώρα και να μην υπάρχει ούτε τέντα για να κόβει το κρύο. δηλαδή οι υπόλοιποι που έχουν παιδιά δεν βγαίνουν έξω για φαγητό; εγώ πάντως δεν ήθελα την επόμενη μέρα να τρέχω στους γιατρούς ούτε να ζαλίζω τους υπόλοιπους στην παρέα και αποχώρησα ζητώντας κατανόηση για τις ανησυχίες μου!

οι υπόλοιποι παρήγγειλαν παϊδάκια, πατάτες, τζατζίκι, κοκορέτσι και κρασάκι. ήταν κατενθουσιασμένοι από την γεύση και την εξυπηρέτηση η οποία ομολογουμένως παρά τον κόσμο ήταν γρήγορη. τους κέρασαν και μια μερίδα λουκάνικο και 2 γιαουρτάκια με μέλι. οι εντυπώσεις από τα ψητά ήταν υπερβολικά θετικές και απ' ότι πήραν πακέτο φεύγοντας μπορώ να το επιβεβαιώσω- αφού δοκίμασα λουκάνικο και παϊδάκια μετά από 2 ώρες παρασκευής και ήταν αρκετά νόστιμα -λουκούμι στο στόμα.
είναι η πρώτη φορά όμως που η γεύση..... δεν μου έμεινε ως τελική εντύπωση!

Ο λογαριασμός στην χασαποταβέρνα των τριών (ή μάλλον 2) ατόμων και μόνο με τα παραπάνω: 60 ευρώ! ήτοι 30 ευρώ το άτομο! μάλλον έχουν ξεχάσει σε ποιά εποχή βρισκόμαστε. αλλά για να είμαι ειλικρινής καλά κάνουν, με 500 άτομα ανά Κυριακή και περίπου 150 να παρελαύνουν τις καθημερινές για ποιό λόγο να κατεβάσουν τις τιμές? υπερτιμημένα μπριζολάκια! μάλλον εκμεταλλεύονται το όνομα της περιοχής, διότι έχω φάει καλά παϊδάκια και στο Πειραιά με τα μισά λεφτά. να μην λησμονήσω ότι οι τουαλέτες δεν επαρκούσαν για όλους (είχε ακόμη κι εκεί ουρά) και η θέα ήταν το.... πάρκινγκ και το πρατήριο!

Δεν υπάρχει περιπτωση να ξαναπάω! κάπου αλλού θα φάω παιδάκια με τα μισά λεφτά και χωρίς τετοια ταλαιπωρία!!!!!!!!