01 Απρ 2015

Γνωρίζω το μαγαζί και το επισκεπτόμουν από τη δεκαετία του '80, στο μικρό και στενό γωνιακό μαγαζί στο ίδιο ΟΤ, προς την πλατεία Δούρου, ο χώρος του οποίου επεκτάθηκε λίγο καλύπτοντας και την επιφάνεια της πρασιάς, όπως γίνεται συνήθως.

Στη δεκαετία του '90 (αν θυμάμαι καλά) μεταφέρθηκε στο οικόπεδο που βρίσκεται σήμερα και σε μια νέα τότε οικοδομή διασκευασμένη σε δύο ανεξάρτητους χώρους, εκ των οποίων εκείνος προς το ρέμα και τα δένδρα ανοίγει μόνο σε περιόδους που απαιτείται ενώ ο άλλος αποτελείται από ένα ευρύχωρο διάδρομο με τζάκι, που εξυπηρετεί όλους τους χώρους και την κουζίνα και μια αίθουσα με θέα προς την Λ. Πεντέλης.

Το καλοκαίρι χρησιμοποιείται η επιφάνεια της αυλής που βλέπει στη Λ. Πεντέλης και είναι μεγάλη, αν και δεν έχω επισκεφθεί το μαγαζί σε τέτοια εποχή. Κατά καιρούς επισκέπτομαι το μαγαζί με την παρέα μου για τη γνωστή σπεσιαλιτέ του: ψητό κοτόπουλο παϊδάκια με ντομάτα και τριμμένο τυρί. Έτσι και χθες ΣΑ βράδυ (28/3/2015) αποφασίσαμε με ένα φιλικό ζευγάρι να δοκιμάσουμε μερικά πιάτα του αλλά και τη γνωστή σπεσιαλιτέ του. Μερικές φορές, στο παρελθόν, την έχω παραγγείλει ως εύκολη λύση (take away) σε προγραμματισμένη συνάθροιση φίλων και γνωστών στο σπίτι

Όταν φτάσαμε (21.00), στην μπροστινή αίθουσα ήταν πιασμένα λίγα τραπέζια και καθίσαμε στο ευρύχωρο διάδρομο κοντά στο αναμμένο τζάκι, περισσότερο για το κλίμα που δημιουργούσε και όχι για τη ζεστασιά. Στο διάστημα της παραμονής μας, σχεδόν όλα τα τραπέζια αυτού του χώρου και της μπροστινής αίθουσας γέμισαν από πελάτες.

Με δεδομένο ότι ένα άτομο της παρέας νηστεύει αυτή την περίοδο, παραγγείλαμε χόρτα ραδίκια (4,50 ευρώ), μελιτζανοσαλάτα (3,50), φάβα (4), πατάτες τηγανιτές (3,50) και για κυρίως πιάτα μια μερίδα κεφτέδες (6,50) και μισό κοτόπουλο (14,50). Ήπιαμε μισό κιλό άσπρο κρασί (3,50) και μια μπύρα Hieneken (3). Όλα τα πιάτα ήταν γευστικά και νόστιμα, οι κεφτέδες λίγο πικάντικοι αλλά εύγευστοι και το κοτόπουλο στην καλή γνωστή συνταγή.

Από τις προτάσεις για το δωρεάν επιδόρπιο διαλέξαμε το γιαούρτι με κυδώνι. Ο λογαριασμός με τα ποτά ήταν 45 ευρώ (11,25/άτομο) και 38,50 χωρίς αυτά (9,63/άτομο).

Η επιχείρηση διευθύνεται από συγγενείς, νομίζω, (οι 2 τουλάχιστον είναι αδέλφια), μερικοί από τους οποίους δουλεύουν στην κουζίνα και οι υπόλοιποι εξυπηρετούν τους πελάτες, γνωρίζοντας αρκετά καλά τη δουλειά τους. Παρά το γεγονός ότι, φυσιογνωμικά, με γνωρίζουν, ουδέποτε χρησιμοποίησαν τη γνωριμία αυτή για να μην φέρουν απόδειξη, όπως συμβαίνει σε άλλες, αντίστοιχες, περιπτώσεις.

01 Απρ 2015

makap