Bar Restaurants - Πετράλωνα, Αθήνα

Σάββατο 28/3/15.
Θελήσαμε να πάμε μεσημέρι παρέα 3 ατόμων, οπότε κι επικοινώνησα τηλεφωνικά για κράτηση. Μου είπε ένας κύριος βέβαια πως "δε χρειάζεται για μεσημέρι συνήθως- σας περιμένουμε", αλλά πολύ ευγενικά-πληροφοριακά (δεν έδειξε να βαριέται ν' απαντήσει).

Με την κριτική του Algi (παρεπιμπτοντως καταπληκτικό κείμενο, μπράβο κ μόνο για το κουράγιο σου για τη συγγραφή όλων αυτών των πληροφοριών) περίπου κατάλαβα με τι είχα να κάνω, οπότε κι αποφασίσαμε η παρέα(πιο πολύ εγώ δηλ) να το επισκεφτούμε. Είχα διαβάσει κι άλλες κριτικές (φαίνεται πως τα παιδιά εκεί κατάφεραν να το διαφημίσουν με τη δουλειά-προσπάθειά τους κ μπράβο τους) και σχεδόν είχα αποφασίσει πως πρόκειται για κάτι εντελώς διαφορετικό από τα συνηθισμένα (εγώ το εννοώ ως απλές-καθημερινές ταβερνούλες-μεζεδάδικα, χωρίς βέβαια να μπορώ να σας προσδώσω τον ακριβή ορισμό των όρων-μην παρεξηγηθώ).

Σάββατο μεσημέρι θα βρείτε να παρκάρετε στον ίδιο δρόμο ή σε διπλανούς χωρίς να χρειαστεί να περπατήσετε πολύ.

Ο χώρος ενδιαφέρον σε ιδέες σε μοντέρνο στυλ θα τον περιέγραφα, με σκούρα χρώματα, χωρίζεται από το μπαρ σε 2 μέρη (αν κατάλαβα καλά μάλλον καπνιζόντων και μη), απλά ο πίσω που καθίσαμε εμείς ήταν πιο σκοτεινός απ'ότι έπρεπε, είχε μεν παράθυρα, αλλά πολύ μικρά για το χώρο.

Μας ρώτησε η κοπέλα (ευγενική και ήξερε τα πιάτα ακριβώς πως ήταν φτιαγμένα) αν θέλουμε νερό εμφιαλωμένο ή κανάτα!

Ο κατάλογος μικρός (κ όπως έχω ξαναπεί έτσι πρέπει να γίνεται σε όλων των ειδών τα μαγαζιά, κατά τη γνώμη μου και πολλών άλλων πλέον) και μάλιστα προσφέρει και σετ μενού 4 επιλογών με τιμές από 25-40 ευρώ.

Σημειώστε μόνο πως δεν υπάρχουν σαλάτες, υπάρχει μόνο μία σούπα,5-6 ορεκτικά και 3 κυρίως. Το πολύ καλό με τον κατάλογο ήταν πως αναγραφόταν η πρότασή τους στο κρασί με τα αντίστοιχα πιάτα ακριβώς κάτω από το φαγητό!!! Εμένα μου άρεσε πολύ. Η κάβα τους βέβαια απλά καλή, όχι με τεράστια επιλογή. Ο μικρός κατάλογος εμένα με προδιαθέτει σε αλλαγή του μενού ανά διαστήματα, οπότε με τραβά να ξαναπάω κ να δοκιμάσω κ τις υπόλοιπες επιλογές τους.

Παραγγείλαμε την μπανάνα (με τη φλούδα της μας προτείνουν να τη φάμε) με σος μαύρης καρμπονάρα, σορμπέ πανάλαφρο και γλυκό (νομίζω λεμονιού) και 2 φλοίδες τζίντζερ. Εδώ θα πω πως δε μας συγκίνησε η γεύση, αν και δεν ήταν κακό. Δεν ήταν πάντως κάτι να μας μείνει, να το θυμόμαστε σα γεύση, αντίθετα με την οπτική πλευρά του (όπως και κάθε πιάτου φυσικά).

Πήραμε και το πιάτο ημέρας που ήταν μικρά ρολό μπακαλιάρου με μια "αλοιφή" πορτοκαλιού και μια έξτρα σος με μελάνι σουπιάς. Αυτό ήταν νόστιμο και πολύ ωραία συνδυασμένο με τις "αλοιφές" του, χωρίς να μοιάζει υπερβολικό το μελάνι σουπιάς.

Από τα κυριώς (3 επιλογές αυτό το διάστημα-πάπια, μοσχάρι και ψάρι ημέρας) πήραμε 2 με μοσχάρι σε ρολό με κρούστα (που δε θυμάμαι από τι ήταν) κ το ψάρι, το οποίο για μας ήταν σφυρίδα με noodles λαχανικών. Και οι 2 επιλογές μας ήταν νόστιμες, με το μοσχάρι να είναι πολύ μαλακό και παράλληλα γευστικό, ενώ και το ψάρι στερούνταν κάθε άσχημης μυρωδιάς.

Κλείσαμε με γλυκά, το ένα γκανάζ σοκολάτας πεντανόστιμη ( και είμαι "ειδικός" στη σοκολάτα) και το άλλο "σάντουιτς" με μπισκότα ελαιολάδου και στη μέση μύρτιλλο με συνοδεία σορμπέ ανθότυρου... καταπληκτικού! Σκεφτήκαμε να πάρουμε και λίγα... κιλά ανθότυρου για το σπίτι.

Σας δίνω άλλο ένα tip, με το να πω κι εγώ πως, εδώ όσοι θέλουν να σκάσουν από ποσότητες καλύτερα να μην έρθουν ή απλά να πάρουν παραπάνω πιάτα με αύξηση του κόστους, πράγμα που σημαίνει πως οι μερίδες είναι μικρές ΚΑΙ στα φαγητά ΚΑΙ στα γλυκά τους. Επιλογή του μαγαζιού απόλυτα σεβαστή από εμένα λόγω και των πολύ λογικών τιμών.

Απλά θα ξαναπάω! Μπράβο για την τόλμη τους! Δεν είναι εξαιρετικό, αλλά είναι πολύ καλό!